Птоз повік – неконтрольоване опущення повіки на 2 і більше міліметра, що може бути спричинене різними факторами й обмежує видимість та якість зору.
Птоз верхньої повіки розрізняють кількох видів в залежності від причини виникнення.
Застосовується при віковому птозі. В такому разі хірург робить розріз зверху на шкірі, знаходить м’яз, який піднімає верхню повіку, і підшиває його. Операція проводиться під внутрішньовенною седацією у комбінації з місцевим знеболенням. В кінці операції релаксуюча седація закінчується і проводиться перевірка швів (лікар просить пацієнта відкрити і закрити очі, щоб зрозуміти, чи достатньо затягнуто шов).
Ця операція проводиться на більшій площі. Імплантуються спеціальні силіконові нитки по бокам від ока, виводяться на лоб і затягуються. Саме вони допомагають повіці підніматись. Такий метод застосовується у більш складних випадках, коли взагалі не працює м’яз-елеватор. Розтин проводиться в складці верхньої повіки. Ефект зберігається на все життя.
У своїй будові м’яз, який піднімає верхню повіку, має три волокна. Один з яких має назву м’яз Мюллера. Коли птоз невеликого ступеня (першого), закапується спеціальний препарат, який стимулює до скорочення м’яз Мюллера. Якщо повіка піднімається, в такому разі вирізається частина цього волокна і за рахунок цього повіка відновлює своє функціонування. Причиною збою у роботі м’яза може бути травма, неврологія, операції на очах тощо. Розріз здійснюється з боку кон’юнктиви, тому видимих слідів операції не залишається.
Для підбору правильного методу лікування важливо діагностувати причину виникнення захворювання. У офтальмологічному центрі «Новий Зір» пацієнту спершу проводиться обов’язкова комплексна комп’ютерна діагностика зору (тривалість – 2,5 години, проводиться на розширену зіницю), оскільки від стану рефракції ока можливо визначити причину опущення. При короткозорості око і тканини навколо нього розтягуються, таким чином стає зрозумілим, що пацієнт схильний до вікового набутого птозу. А от якщо у людини діагностовано далекозорість, причину слід шукати в іншому. З цією метою лікар-офтальмолог обов’язково призначає консультацію невропатолога та МРТ. Оскільки птоз може бути неврологічним проявом і потребувати консервативної терапії.
Після визначення причини і підбору методу хірургічного лікування пацієнт обов’язково проходить передопераційне обстеження, щоб операція для нього була максимально безпечною, а відновлення – швидким і комфортним. Обстеження включає здачу лабораторних аналізів, консультації спеціалістів (стоматолога, анестезіолога тощо).
Операція проводиться під внутрішньовенною релаксуючою седацією у комбінації з місцевим знеболенням. Тривалість операції залежить від методу корекції, найчастіше – не перебільшує 1 години. Після операції протягом 1-3 годин (в залежності від типу проведеного втручання) пацієнт залишається у офтальмологічному центрі під наглядом медичної команди. Після операції на місце розрізів накладаються стріпи. Якщо ж розріз проводився не на шкірі, а на кон’юнктиві – стріпи чи пов’язки не накладаються. Після операції присутній набряк та можливі синці, що зникають протягом 2-х тижнів.
Процес відновлення залежить від типу операції. На наступний день – проводиться обов’язковий огляд хірургом. Для швидкого та комфортного відновлення та уникнення ускладнень в центрі «Новий Зір» видається набір препаратів для лікування і рекомендації, яких слід дотримуватись у післяопераційний період. При проведені хірургії з силіконовими нитками перев’язки і огляди проводяться протягом трьох днів після втручання.