Інтравітреальна терапія – це метод лікування, який передбачає введення за допомогою ін’єкцій спеціальних препаратів безпосередньо у скловидне тіло. Сітківка ока, яка оточує скловидне тіло, за своєю природою дуже чутлива до нестачі кисню.
При її певних захворюваннях, як компенсаторну захисну реакцію сітківка починає виробляти спеціальну речовину, що стимулює розростання додаткових судин. Ці судини відрізняються від здорових своєю будовою (вони дуже тонкі), через що з них виходить рідина, утворюється набряк, зір людини мутніє. Через відсутність належного лікування тонкі судини лопаються, виникають крововиливи, на їхньому місці утворюється фіброз (рубці), пацієнт втрачає зір на поцентру, залишається лише периферійний зір.
Задля зупинки небажаного розростання судин здійснюють інтравітреальне введення препаратів. Такі медикаменти блокують рецептори, що провокують вироблення небажаної речовини, яка стимулює розростання судин. Інші – блокують дію самої речовини, і вона не впливає на судини.
Мета лікування – перевести ексудативну (вологу) форму захворювання у суху, яка є більш стабільною, менш агресивною, втрата зору припиняється. В деяких випадках таке лікування періодично застосовується як підтримуюче протягом усього життя для збереження зору.
Під час консультації, в залежності від того, на якій стадії захворювання звернувся пацієнт, лікар може зпрогнозувати, чи покращиться зір пацієнта і наскільки. В інших випадках, при пізньому зверненні, лікування направлене на збереження зору, який пацієнт має на момент звернення. Окуляри в таких випадках не допомагають покращити зір, оскільки їхня корекція направлена на дефекти рогівки і кришталика, а не сітківки.
Якщо після діагностики зору пацієнту було призначено інтравітреальне введення, воно розпочинається з курсу: 3 ін’єкції з інтервалом між введеннями 1 місяць. Переважно цього достатньо, щоб стабілізувати зниження якості зору і розростання судин в сітківці. Через місяць після кожного введення пацієнт проходить обстеження у лікаря-ретинолога та ОСТ (оптичну когерентну томографію ока). Це дає змогу не тільки лікарю, а й пацієнту побачити результат лікування – оцінити зміни в структурі сітківки.
Іноді пацієнт відчуває позитивний вплив лікування навіть по покращенню якості зору (однак це залежить від того, на якій стадії захворювання він розпочав лікування).
Після останнього введення огляд у лікаря – через 2 місяці. За умови прогресування хвороби, як правило, пацієнти відчувають зміну якості зору і звертаються за підтримуючою терапією. Інтервал підтримуючого лікування після основного курсу може складати і півроку, і рік.
Для проведення процедури в “Новий Зір” пацієнту призначаються загальні аналізи. Анестезіолог “Новий Зір” проаналізує їхні результати для виключення загальних протипоказань.
Після процедури протягом двох тижнів слід уникати потрапляння води в очі (при вмиванні очі важливо заплющувати, а вмиватися – кип’яченою водою; після кожного вмивання – одразу закрапати очі антибіотиком, який видають в “Новий Зір” після процедури). Окрім того, слід виключити фізичні навантаження, не піднімати більше 10 кг протягом кількох тижнів після ін’єкції, щоб уникнути крововиливів. На наступний місяць проводиться огляд, а через місяць – контроль стану сітківки за допомогою ОКТ.
За потреби при діабеті ін’єкції можуть комбінуватись з лазерною коагуляцією сітківки.
Результат лікування лазером залишається на все життя, однак після процедури він починає з’являтися лише через кілька місяців. Тому в деяких випадках лікарі “Новий Зір” спочатку застосовується ін’єкцію препарату для отримання миттєвого ефекту, який триває 1-1,5 міс., а потім, через 1-2 місяці, проводять лазерну коагуляцію сітківки, ефект від якої настає через 2-3 місяці.
При дотриманні хірургом протоколів введення ін’єкцій в око та пацієнтом рекомендацій під час періоду реабілітації ризик появи будь-яких ускладнень після процедури практично відсутній. В медичній літературі відмічається вірогідність наступних ускладнень:
В “Новий Зір” застосовуються кілька медичних препаратів з метою інтравітреального введення, використання яких дозволено МОЗ та які успішно і широко застосовуються по всьому світі:
Щоб провести ін’єкції в око в “Новий Зір” для початку слід пройти діагностику зору, ОКТ та консультацію лікаря-ретинолога, щоб підтвердити необхідність у лікуванні, виключити протипоказання і підібрати препарат. Для цього необхідно:
Покращення зору в око після ін’єкції може спостерігатись через місяць після введення препарату або пізніше (в залежності від індивідуальних особливостей організму) за умови, якщо лікування було розпочато на ранніх стадіях захворювання.
Після початку дії місцевого знеболювання хірург позначає місце ін’єкції на відстані 3,5 мм від края радужки ока та вводить препарат.
Після укола в око заборонено: піднімати більше 10 кг, вмиватись з відкритими очима протягом 2-х тижнів, відвідувати басейни, бані, річки тощо. Також важливо дотримуватись графіку закрапування очей антибіотиками, який призначено лікарем.
Укол в око проводиться із застосування місцевого знеболення, яке закрапується в очі перед процедурою. Саме тому процедура комфорта і без болю для пацієнта.