Астигматизм – це неправильна форма ока (зокрема рогівки і кришталика), що призводить до некоректного заломлення світла і подвоєння, розмитості зображення. Щоб зрозуміти, що таке астигматизм у дитини та й взагалі у будь-кого, уявіть, що в нормі око має круглу форму, як баскетбольний м’яч. Тоді як при хворобі воно має яйцеподібну або овальну форму, як футбольний м’яч для регбі. У нормі рогівка та кришталик у передній частині ока мають рівномірну круглу форму, що допомагає чітко сфокусувати світлові промені на сітківці, щоб людина бачила чітко. При патології вони овальної форми, світлові промені не заломлюються належним чином, коли потрапляють у передню частину ока, тому проходять або позаду сітківки, або попереду неї. Через це людина бачить предмети зблизька або здалека розмитими.
Насправді астигматизм є у всіх. Та в когось він у межах “фізіологічних” норм і на зір не впливає, а в когось різниця дуже велика, і в такому разі вже страждає зір. В залежності від причини виникнення дефекту, його ступеня і віку, в якому він виник, хвороба може призводити до різних складних захворювань, які в свою чергу можуть дуже складно піддаватись лікуванню, саме тому важливо розпочати його якомога раніше.
Астигматизм виникає через специфічну форму рогівки або кришталика, яка відрізняється від звичайної, та зустрічається дуже часто. Достеменно невідомо, чому форма рогівки або кришталика можуть відрізнятися у різних людей. Втім, доведено, що ризик отримати патологію успадковується (передається від батьків дітям).
Серед причин виникнення також:
Важливо! Читання при слабкому освітленні або сидіння дуже близько до телевізора не викликає захворювання та не погіршує його.
Діти можуть не усвідомлювати, що мають порушення зору, і навряд чи скаржаться на розмитість або дефекти зору.
Розрізняють наступні види дитячого астигматизму в залежності від причини виникнення:
Окрім того, в залежності від захворювань зору, з яким проявлений астигматизм, його поділяють на:
В залежності від інтенсивності прояву розрізняються наступні стадії астигматизму:
За анатомічними особливостями астигматизм буває:
Офтальмологи можуть діагностувати астигматизм під час комплексної діагностики зору. Тестування включає:
Чи виліковний астигматизм у дитини? Це питання турбує всіх батьків. У маленьких пацієнтів це відбувається за рахунок його компенсації.
Лікування без окулярів можливе за допомогою:
В кожному випадку дитина повинна самостійно вміти надягати і знімати лінзи, а батьки – контролювати коректність зберігання лінз та термін їхньої придатності.
Як і всі захворювання зору, астигматизм важливо почати лікувати у дитячому віці, щоб зберегти гостроту зору в тому рівні, на якому була діагностована хвороба. За відсутності лікування хвороба неминуче прогресує і може призвести до виникнення амбліопії (ледачого ока) і втрати зору.
Окрім того, якщо причиною виникнення хвороби у дитини є кератоконус, важливо якнайраніше здійснити укріплення рогівки для зупинки розвитку.
Переважно діагностика здійснюється з віку 3-х років. Однак при значних порушеннях зору – раніше, якщо батьки запідозрили далекозорість у дітей.
Для того щоб зупинити прогресування хвороби окуляри необхідно носити постійно. Втім, в деяких випадках можна замінити окуляри для дитини на корекцію нічними лінзами.
Астигматизм – це невиліковна хвороба, у дітей корекція здійснюється окулярами або лінзами з метою зупинки прогресування захворюванням. Якщо причина виникнення патології непатологічна (не внаслідок іншого захворювання, наприклад, кератоконуса), то у віці 18-20 років астигматизму можна позбутись за допомогою лазерної корекції зору.
Залежно від швидкості прогресування та причини виникнення захворювання призначається індивідуальний графік візитів до офтальмолога. Втім, здебільшого достатньо однієї перевірки на рік.
Здебільшого спорт не протипоказаний при астигматизмі. Втім, при використанні окулярів слід забезпечити їхню надійну фіксацію.
Попередити розвиток астигматизму неможливо. Однак його вчасна діагностика та лікування дозволяють стабілізувати зір та зупинити розвиток хвороби, зберігши зір дитині.