Катаракта – захворювання, при якому мутніє кришталик (природна лінза) ока. Людина помічає: зображення поступово стає розпливчастим, начебто вона дивиться через запітніле скло, оптика не допомагає. Видалення катаракти можливе виключно оперативним методом, шляхом заміни помутнілого кришталика на штучну лінзу.
Операцію по видаленню катаракти переважно слід проводити негайно – щойно ви почали відчувати дискомфорт, погіршення зору. Чекати на розвиток захворювання вкрай небезпечно. Це може призвести до значного зниження зору і аж до сліпоти. З часом ядро кришталика ущільнюється й маніпуляції з ним значно ускладнюються, будь-яка профілкатика малоефективна.
Несвоєчасне або запізніле лікування катаракти не тільки погіршує зір, але й загрожує низкою дуже небезпечних наслідків. Патологічний процес може дуже швидко спровокувати прогрес. Що раніше ви звернетеся до фахівців, то більше можливе повернення 100% зору. Навіть якщо катаракта ще не значно впливає на якість життя, допомога лікарів важлива – щороку слід проводити спостереження, щоб хірургіяна терапія була застосована вчасно.
Ускладнення після операції з видалення катаракти є рідкістю. Більшість з них можна успішно вилікувати. Вони включають:
До проведення операції пацієнт проходить комплексне діагностичне обстеження з використанням надсучасного обладнання. Діагностика триває 2-2,5 години. Після неї лікар проводить консультацію, виключає протипоказання, підбирає штучний кришталик, зробить прогноз якості зору.
До операції необхідно здати аналізи (показники крові), оскільки ми турбуємось, щоб процедура була максимально безпечною, відновлення – швидким.З цією ж метою ми обов’язково проводимо консультацію з лікарем-анестезіологом. Потім бронюється зручний день операції.
За 3-4 дні слід утриматися від прийому алкогольних напоїв.
Не слід відміняти таблетки, які пацієнт приймає для лікування захворювань (наприклад, для контролю артеріального тиску) за виключенням препаратів, про які скаже лікар-анестезіолог. Не слід відміняти очні краплі, які застосовуються для контролю очного тиску.
Операція в центрах «Новий Зір» проводиться амбулаторно (в той самий день пацієнт може вирушити додому). Вона абсолютно безболісна, проводиться під місцевим знеболенням (краплями), триває до 10-15 хв. Пацієнт знаходиться у свідомості, виконує інструктаж лікаря. Операційна команда складається з оперуючого лікаря, асистента, команди медсестер, медичного інженера для контролю обладнання, анестезіолога (для контролю стана пацієнта; за бажанням для розслаблення може провести седаційний релакс-сон).
Хірург-офтальмолог фіксує око. Робить розріз 2 мм в рогівці та 2 маленьких по 1мм, через які подрібнює кришталик (якщо застосовується ФЕМТО метод – подрібнення здійснює лазер автоматизовано без ручних розрізів хірургом), видаляє залишки кришталика і встановлює штучний кришталик.
Після операції пацієнт знаходиться в центрі протягом 30-60 хв для контролю стану (разом з пацієнтом можуть знаходитись рідні). Слід розраховувати на перебування у медичному центрі протягом 4-6 годин.
Після контрольного огляду лікарем нашого медичного центру пацієнт повертається до звичного ритму: керує автомобілем, працює, займається домашнім господарством. Важливо дотримуватись відновлювального лікування – закапувати очі краплями, які видадуть прямо в офтальмологічному центрі одразу після операції. Також для комфорту пацієнта нададуть захисні окуляри, які рекомендовано одягати протягом першої доби. Одразу після операції пацієнт бачить набагато краще. Після операції формується графік оглядів, які проводяться протягом наступних двох днів та через 1 місяць, в деяких випадках огляд буде потрібний через 1 тиждень.
Вартість операції катаракти складається з кількох факторів: обраної лінзи (ціна лінзи варіюється в залежності від виробника і її типа), категорії лікаря, методу видалення катаракти (факоемульсифікація чи фемтохірургія). Ціна операції в цілому розпочинається від 14 900 грн за око в Києві в офтальмологічному центрі “Новий Зір”.
Для лікування катаракти імплантують штучний кришталик на місце прирорднього, що помітнів. Природній кришталик попередньо подрібнюється і видаляється.
Захворювання катаракта не піддається медикаментозному лікуванню. Єдиним дієвим методом лікування є хірургічний – заміна кришталика, що втратив здатність бачити, на штучний.
Дітей із односторонньою катарактою (зі значним проявом) можна оперувати вже у віці 4 тижнів. Тим, хто має візуально помітну двосторонню катаракту, можна прооперуватися у віці 6 тижнів. У двосторонніх випадках операції повинні бути призначені з інтервалом в 1 тиждень, щоб уникнути розвитку амбліопії.
Усього існує 4 стадії розвитку катаракти. Починаючи з другої стадії рекомендовано проведення операції по заміні кришталика (оскільки на останніх стадіях заміна кришталика може бути неможлива – пацієнт назавжди втрачає зір). На початковій стадії, коли якість життя пацієнта відносно не порушена, рекомендована профілактика:
Проходити офтальмологічний огляд щороку, якщо пацієнту більше 65 років, або кожні два роки, якщо менше.
Захищати очі від ультрафіолетового випромінювання (користуватись сонцезахисними окулярами, які блокують щонайменше 99 відсотків ультрафіолету, і носити капелюх з широкими полями).
Відмовитись від паління, що є ключовим фактором ризику катаракти.
Використовувати яскравіше світло для читання та інших занять.
Обмежити водіння вночі, коли нічне бачення, ореоли або відблиски стануть проблемами.
Подбати про будь-які інші проблеми зі здоров’ям, особливо про діабет.
Придбати окуляри або контактні лінзи, щоб відкоригувати зір.
В цілому зупинити розвиток катаракти складно. Швидкість прогресування залежить від індивідуальних особливостей. Втім, є рекомендації, яких слід дотримуватись для профілактики. Перш за все – захист очей від яскравого сонячного світла (одягати сонцезахисні окуляри, капелюхи з широкими полями). Захищати очі від сонячного світла важливо як в влітку, так і взимку. Придбати окуляри в оптиці для корекції зору. Відмовитись від паління. Контроль рівня цукру, якщо у пацієнт – діабетик.
Лікування катаракти можливо тільки за допомогою операцію – заміною природного кришталика на штучну лінзу.
Достеменно невідомо причини виникнення катаракти. Каракти є різних видів: вікова, вроджена, через травму тощо. Також є фактори, які збільшують ризик виникнення катаракти: генетичний, куріння, діабет, постійне знаходження при яскравому ультрафіолетовому випромінюванні (на сонці) без захисту очей тощо.
Пройдіть повну комплексну діагностику, під час якої будуть проведені всі виміри параметрів і структур ока. Ці дані дуже важливі для розрахунку сили оптичної лінзи та прогнозу майбутнього зору пацієнта.
Здайте необхідні аналізи для проведення операції (аналізи, які відображатимуть загальний стан здоров’я пацієнта).
Запишіться в реєстратурі на бажаний день проведення операції, а також визначіться з вибором моделі штучного кришталика і вартістю операції.
Зір починає відновлюватися відразу після операції. Процес повного відновлення до прогнозованого значення може тривати кілька днів.
З урахуванням високої майстерності хірургії та застосування сучасних технологій, обмеження після хірургії катаракти – мінімальні.
Протягом трьох діб не рекомендується торкатися прооперованого ока руками.
Зорових обмежень немає. Пацієнт може читати, дивитися телевізор, користуватися комп’ютером. Якщо яскраве світло спричиняє дискомфорт, рекомендується одягнути сонцезахисні окуляри.
Протягом двох тижнів після операції не рекомендується відвідування лазень, басейну, заняття спортом та підняття ваги понад 20 кілограмів. Нахили, легка робота по господарству, приготування їжі – дозволені.
Прийом душу не забороняється, але під час процедури необхідно прикрити проопероване око. Після закінчення цього терміну знімаються всі обмеження. Пацієнт може плавати, у тому числі у відкритих водоймах, займатися будь-якою роботою. Звичайно, не забуваючи про призначення, які рекомендував лікар.
За 2-3 години до операції не вживати їжі;
Одягти чистий одяг;
Взяти паспорт, пільгові посвідчення (за наявності таких), результати аналізів і висновки фахівців, окуляри для читання;
Візьміть із собою супроводжуючих, у разі якщо ви не зможете самостійно прочитати Договір або дістатися додому після операції.
Фемтохірургія (лазерна процедура):
Факоемульсифікація (ультразвукова процедура):
Переваги фемто-технології очевидні:
Зменшення післяопераційного астигматизму і, як наслідок, вище гострота зору;
Виключені непередбачувані ситуації під час операції: всі параметри ока контролюються кожну секунду операції;
Відсутність післяопераційних ускладнень: кришталик буде максимально надійно зафіксований;
Зменшується ризик виникнення вторинної катаракти;
Швидке відновлення: час загоєння і реабілітації мінімальні.
Це спеціальна лінза з біосумісного матеріалу, необхідна для заміни природного органу очей, не здатного виконувати свої функції. Інша назва – Інтраокулярна лінза (ІОЛ).
У центрах «Новий Зір» створений банк сертифікованих інтраокулярних лінз відомих світових виробників (Alcon, Bausch & Lomb та інш.).
Для досягнення високих показників якості зору ми індивідуально розраховуємо необхідні параметри лінзи за діоптрійною силою, корекцією астигматизму, розміром, формою і матеріалом.
Остаточний вибір моделі ІОЛ робить сам пацієнт за рекомендацією лікаря. Всі лінзи, які застосовуються в офтальмологічних центрах «Новий Зір»:
сертифіковані;
мають довічну гарантію (більше 100 років);
не вимагають заміни і не чутливі до зовнішніх впливів.