Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
Послуги
ЛАЗЕРНА КОРЕКЦІЯ ЗОРУ ЛАЗЕРНА КОРЕКЦІЯ ЗОРУ

Лікування відшарування сітківки

Професійні вітреоретинальні хірурги та лікарі-ретинологи клініки Новий Зір підберуть для вас метод лікування відшарування сітківки та потурбуються про відновлення і збереження зору. До 1920-х років цей стан означав для людини повну сліпоту. І тільки пізніше в Лозанні, Швейцарії, було вперше запропоновано хірургічну корекцію цього стану. Сьогодні різноманітні методи вітректомії та не хірургічних заходів зробили відновлення сітківки після розриву значно легшим із кращими результатами щодо зору для пацієнта.
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ

Як виникає відшарування сітківки?

Відокремлення світлочутливої оболонки є загрозливим для зору станом і зустрічається із частотою приблизно 1 випадок на 10 000 пацієнтів. Причинами виникнення є:

  • Захворювання “дегенерація сітківки”.
  • Периферичні розриви сітківки.
  • Патологічна короткозорість (при короткозорості око росте, а сітківка – ні, що призводить до її розтягнення і стоншення).
  • Попередньо проведена внутрішньоочна операція.
  • Травма ока.
  • Попередні розриви сітківки.
  • Схожі проблеми з сітківкою ока в сімейному анамнезі.

У нормі пігментний епітелій сітківки здатний підтримувати адгезію з поверхнею нейросенсорної сітківки за допомогою різноманітних механізмів (коректним обміном речовин і рідин тощо). При відшаруванні сітківки ці механізми порушуються, що призводить до відокремлення нейросенсорної сітківки від шару її пігментного епітелію. Розрив сітківки відбувається, коли між нейросенсорною сітківкою та її пігментним епітелієм накопичується рідина.

Види відшарування сітківки

Виділяють кілька видів відшарування сітківки в залежності від механізмів їх виникнення.

  • Регматогенний розрив сітківки. При такому розриві розріджене склоподібне тіло потрапляє безпосередньо в субретинальний простір. Часто є наслідком розривів сітківки, пов’язаних із заднім відходженням склоподібного тіла або травмою.
  • Тракційне відшарування. Проліферативні мембрани на поверхні сітківки або склоподібного тіла можуть тягнути нейросенсорну сітківку, спричиняючи фізичне відділення між нейросенсорною сітківкою та пігментним епітелієм сітківки. Таке відокремлення називається тракційним. Виникає у пацієнтів з діабетичною ретинопатією та іншими захворюваннями, що призводять до неоваскуляризації сітківки. Також може бути наслідком проліферативної вітреоретинопатії після травми або операції.
  • Серозне або ексудативне відшарування сітківки. Обумовлене накопиченням субретинальної рідини. Виникає через запальні або ексудативні захворювання сітківки, як саркоїдоз, медикаментозна токсичність, мієломна хвороба або новоутворення хоріоїду.

Симптоми відшарування сітківки

Якщо відокремилася лише невелика частина сітківки, симптоми можуть бути відсутні.

  • При відокремленні більшої частини сітківки раптово втрачається чіткість зору.
  • Пацієнти бачать багато плаваючих елементів (маленькі темні плями або звивисті лінії, нитки тощо).
  • Спалахи світла в одному або обох очах.
  • Темна тінь або «завіса» з боків або посередині поля зору.

Відокремлення сітківки потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо у вас є симптоми відшарування сітківки, важливо негайно звернутися до офтальмолога. Симптоми розриву сітківки часто проявляються різко і швидко. Що раніше буде надано необхідне лікування пацієнту, то більший шанс відновлення зору і його якості (рекомендовано звернутися до лікаря одразу після появи симптомів, однак не пізніше за 10-20 днів). Відсутність лікування неминуче призводить до повної втрати зору.

Діагностика відшарування сітківки

Комплексна комп’ютеризована діагностика зору складається з аналізу більше 15 показників і зокрема включає перевірку гостроти і поля зору, вимірювання внутрішньоочного тиску та багато іншого.

Після діагностики лікар проводить обстеження очного дна на щілинній лампі. Переважно розрив сітківки візуалізується при обстеженні. Втім, бувають випадки, коли розрив сітківки прихований крововиливом у склоподібне тіло або іншими помутніннями середовища або ж занадто мале для візуалізації. У разі крововиливу або помутніння обов’язково проводиться УЗД ока. Додатково пацієнту призначається ОКТ (оптичну-когерентну томографію) для дослідження стану сітківки.

Лабораторні дослідження призначаються лише при тракційному або ексудативному відшаруванні. Якщо причину тракційного відшарування сітківки неможливо визначити за допомогою збору анамнезу у пацієнта, може знадобитися додатковий лабораторний аналіз, щоб визначити, чи є у пацієнта діабет або інші системні хвороби, які провокують проблеми із сітківкою.

Методи лікування відшарування сітківки ока

Залежно від масштабу відокремлення сітківки (це невеликий локальний розрив чи суцільне відшарування) після діагностики зору і огляду офтальмолог може призначити або лазерну коагуляцію зору, або хірургічну операцію.

Лазерна коагуляція сітківки

Процедура проводиться амбулаторно і триває від 1 до 10 хв. Проводить таке лікування лікар-ретинолог. Суть процедури полягає в так званому «приварювання» сітківки до тканин ока, створюючи міцні спайки, що не дозволяють їй відшаровуватися.

В обидва ока закапують очні краплі (анестетик), щоб лазерна коагуляція сітківки була комфортною для пацієнта. На око ставиться контактна лінза, через щілинну лампу подається лазерне випромінювання. Пацієнт бачить яскраве світло та яскраві спалахи світла. Іноді можуть відчуватися легкі поколювання. При проведенні процедури за допомогою лазерної трекінгової системи Navilas, що використовується в “Новий Зір”, лінза на око пацієнта не встановлюється. Процедура виконується при інфрачервоному освітленні та не викликає засвіту та є дуже комфортною.

Зазвичай процедура проводиться однократно. Після процедури на 7 днів призначаються протизапальні краплі. Через 7, 14 днів або місяць лікар призначає контрольний огляд. На період відновлення необхідно обмежити вживання гострого, солоного, спиртного, що може викликати набряки. Необхідно обмежити підйом ваги до 10 кілограм, виключити контактні види спорту та види діяльності, що викликають натужування.

Хірургічне лікування відшарування сітківки

Мета хірургічного методу – відновити функціонування сітківки, шляхом встановлення її на природне місце. Операція теж проводиться амбулаторно, однак після неї пацієнт ще кілька годин знаходиться під контролем лікаря і медичної команди.

Для фіксації сітківки хірург укріплює її лазером на відстані 2-3 мм і вводить замість попередньо видаленого скловидного тіла спеціальний медичний силікон. Речовина фіксує сітківку на потрібному місці до моменту її приростання. Коли сітківка приростає (переважно це трапляється через місяць), проводиться ще одне втручання – хірург забирає силіконовий гель. За цей час око утворює нову рідину, яка виконує роль скловидного тіла.

Після хірургії розривів пацієнту показаний ліжковий режим протягом 10 днів. Лежати можна в двох положеннях: на спині і на животі, для того, щоб силіконовий гель в оці рівномірно притискав усю сітківку і щоб вона приростала у правильному положенні. За результатами операції середньостатистично пацієнт бачить від 20-30% до 100% від того, що бачив до такої проблеми із сітківкою.

Профілактика захворювання

Пацієнти з зазначеними захворюваннями сітківки або загальними системними захворюваннями, відносяться до групи з підвищеним ризиком виникнення відшарування.

  • Таким пацієнтам слід щороку проходити діагностику зору і ОКТ для відслідковування змін у структурі сітківки та за потреби вчасно отримувати лікування.
  • Якщо лікар призначив вам лазерну коагуляцію сітківки для її укріплення, не нехтуйте цим профілактичним лікуванням.
  • Пацієнтам з високим ступенем короткозорості рекомендована корекція короткозорості окулярами або лазерною корекцією зору.

Лікування відшарування сітківки: ціна в м. Києві

Профілактична периферична лазеркоагуляція сітківки
6400-7900 грн
Панретинальна лазеркоагуляція сітківки
8400-14400 грн

Як записатися на прийом до офтальмолога в центр “Новий Зір”?

Для запису на діагностику зору з оглядом офтальмолога слід здійснити запис на візит.

  1. Виберіть зручний для вас спосіб: телефон (номер вказано на сайті в розділі «Контакти»), форму зворотного зв’язку (внизу на цій сторінці), месенджер на сайті.
  2. Менеджер колл-центру допоможе підібрати зручний час і день діагностики та консультації. Якщо ви підозрюєте у себе відшарування сітківки, воно потребує негайного лікування, щоб зберегти зір. В даному випадку важливий кожен день, тому плануйте візит на найближчий день.
  3. На візит рекомендується прийти за 10 хвилин до призначеного часу. Тривалість діагностики та консультації лікаря-офтальмолога становить близько 2,5-3 годин. Подальша консультація лікаря-ретинолога або вітреоретинального хірурга можлива в той самий день або підбирається індивідуально під ваші потреби.

Поширені запитання про відшарування сітківки

01
Які симптоми відшарування сітківки?

Людина з відшаруванням сітківки бачить плями, спалахи, мушки і ниточки перед очима, різко втрачає гостроту зору, можлива втрата периферичного зору.

02
Як проходить реабілітація після відшарування сітківки ока?

Після операції з відшарування сітківки пацієнту призначається ліжковий режим протягом 10 днів. Лежати можна в двох положеннях: на спині і на животі. Такі обмеження потрібні для того, що медичний гель рівномірно притискав усю сітківку і щоб вона приросла у правильному положенні. 

03
Які причини відшарування сітківки?

Серед причин виникнення відшаровування сітківки такі захворювання і стани, як дегенерація сітківки, її попередні периферичні розриви, високий ступінь короткозорості, травми ока або внутрішньоочні операції, розриви сітківки в сімейному анамнезі.

04
Як бачить людина з відшаруванням сітківки?

Гострота зору людини з відокремленням знижується, може зникнути периферичний зір, перед очима з’являються спалахи, плями, нитки тощо.

05
Що не можна робити при відшаруванні сітківки?

Стан відокремлення сітківки потребує негайного звернення до лікаря-офтальмолога для надання екстреної медичної допомоги з метою збереження зору. 

5 / 5