Периферична профілактична лазерна коагуляція сітківки ока (ППЛК) чимось нагадує точкове зварювання всередині сітківки. Її суть полягає в формуванні спайки між сітківкою та підложкою (пігментним епітелієм та судинною оболонкою), що профілактує поширенню внутрішньоочної рідини під краї розриву та запобігає розвитку відшарування сітківки.
В деяких випадках лазеркоагуляція застосовується навіть при незначних локальних відшаруваннях сітківки, що дозволяє уникнути операції і ризиків, пов’язаних з нею.
Лазерна коагуляція сітківки очей має свої протипоказання.
Чітке дотримання протипоказань до лазеркоагуляції дозволяє уникнути щонайменше відсутності результату від процедури, та щонайбільше – ускладнень. Саме тому перед лазерною коагуляцією в клініці “Новий Зір” обов’язково проводиться діагностика зору в одному з наших центрів (навіть якщо пацієнт вже проходив обстеження в інших клініках) для виключення наявності протипоказів до лікування.
Лазерна коагуляція стабілізує і в деяких випадках, покращує зір, запобігає розвитку відшарування сітківку, покращує кровотік. Патологічний процес припиняє поширюватися завдяки хоріоретинальними зрощення, які формуються на місці коагулятов.
Для проведення лазерної коагуляції сітківки необхідно пройти діагностику зору та дослідження стану сітківки за допомогою оптично когерентної томографії ока (ОКТ) – це безконтактне дослідження, що дозволяє точно оцінити стан сітківки та виявити або виключити показання до проведення лазерного лікування. Тривалість діагностики – 2,5-3 год. Вона проводиться з розширенням зіниці, для чого закапують спеціальні краплі (після діагностики протягом 4-6 годин зір може бути розмитим). За результатами обстеження лікар-офтальмолог одразу проводить консультацію та за потреби призначає лікування.
Перед лазерним лікуванням в обидва ока закапують очні краплі (анестетик), тому процедура переважно безболісна. На око ставиться контактна лінза для того, щоб не кліпати очима. Через щілинну лампу подається лазерне випромінювання. Хірург контролює процес операції за допомогою стереомикроскопа, наводячи і фокусуючи лазерний промінь. Пацієнт бачить яскраве світло та яскраві спалахи світла. Іноді можуть відчуватися легкі поколювання. Високоенергетичний промінь світла, що працює локально, не виходить за межі ока. Лазер наноситься в 3-7 рядів навколо дистрофії або розриву. Процедура триває від 1 до 10 хвилин.Пацієнти будь-якого віку досить добре переносять цю процедуру, вона не перевантажує судини, серце та інші органи.
При проведенні процедури за допомогою лазерної трекінгової системи Navilas, що використовується в “Новий Зір” лінза на око пацієнта не встановлюється. Процедура виконується при інфрачервоному освітленні та не викликає засвіту та є дуже комфортною.
Лазерне лікування використовують через його високу точність і здатність з’єднувати судинну оболонкою ока з сітківкою, тим самим, зміцнюючи її. Суть процедури полягає в так званому «приварювання» сітківки до тканин, створюючи міцні спайки, що не дозволяють їй відшаровуватися. На сітківку ока по периметру патологічного осередку наносять кілька рядів лазерних коагулятів, де надалі утворюється хоріоретинальними зрощення, що дозволяє блокувати відшарування сітківки. Плюс цього методу в тому, що лазер сприяє різкому підвищенню температури і викликає згортання тканини (коагуляцію), через що операція проводиться безкровно.
Зазвичай процедура проводиться однократно. Після процедури на 7 днів призначаються протизапальні краплі. Через 7, 14 днів або місяць (в залежності від типу периферичних дистрофій) лікар призначає контрольний огляд, під час якого розширюється зіниця та відбувається контроль достатності лазеркоагулятів. За потреби лікар додає лазер в строки повторного огляду. Переважно об‘єм додаткового лазерного лікування невеликий і дуже легко переноситься.
На період відновлення необхідно обмежити вживання гострого, солоного, спиртного, що може викликати набряки. Необхідно обмежити підйом ваги до 10 кілограм, виключити контактні види спорту та види діяльності, що викликають натужування.
Ефекту від лазеру вистачає на все життя. Одразу після виконання сітківка стає втричі міцнішою, ніж до процедури. Повноцінна спайка формується через 14-30 днів після виконання. Існує вірогідність 3-7% формування нових розривів на новому місці.
При клапанних розривах сітківки вірогідність формування нових розривів складає 30% протягом найближчих 3-х місяців. Тому такі пацієнти потребують періодичного спостереження. У випадку появи нових блискавок, спалахів, шторки з якогось боку, необхідно негайно з‘явитися до офтальмолога.
В цілому пацієнтам з проблемами сітківки рекомендується спостерігатися у офтальмолога 1 раз на рік. При деяких видах дистрофій, за наявності скарг на блискавки, спалахи або при відшаруванні сітківки необхідно відвідувати лікаря частіше.
Ускладнення, що виникають під час проведення лазерної коагуляції в більшості незначні в порівнянні з ризиком розвитку одного з найважчих захворювань – відшарування сітківки.
Лазерна коагуляція сітківки (зміцнення лазером) – це досить поширене оперативне втручання, яке проводиться з використанням спеціального обладнання для лікування захворювань сітківки ока, а також з метою профілактики важких ускладнень, в тому числі і повної втрати зору. Лазерна коагуляція сітківки сприяє поліпшенню і збереженню зору, покращує кровотік, запобігає відшарування сітківки. В даний час дана процедура визнана однією з найефективніших при лікуванні захворювань сітківки.
Дегенеративні процеси в сітківці найчастіше спостерігаються у пацієнтів з міопією високого і середнього ступеня, що викликається зміною форми очного яблука, а також перерастяжением оболонки і порушенням її трофіки. Зміцнення сітківки ока лазером вважається чи не єдиним дієвим способом лікування основних захворювань сітківки ока. Як показують відгуки про лазерної коагуляції, до цього методу вдаються все більше пацієнтів із захворюваннями очного дна. Лазерна коагуляція сітківки в наш час один з ефективних способів лікування діабетичної ретинопатії, периферичних дистрофій сітківки, судинних захворювань, локальної відшарування сітківки.
Лазерна коагуляція сітківки абсолютно безболісна. Під час процедури пацієнт знаходиться в сидячому положенні і єдине, що від нього вимагається – це посидючість. Міцна хоріоретінальная спайка утворюється протягом 14 днів. Якщо після операції не відбувається прогресування відшарування сітківки, то операція проведена успішно. При непосидючості – процедури проходить довше. При використанні роботизованого апарату Navilas (Німеччина) пацієнт може за потреби рухатись, оскільки трекінгова система обладнання у 50 разів швидше, ніж людська око, відслідковує рухи і контролює подачу лазерного променю.
Сама процедура займає приблизно 15 хвилин. Після процедури пацієнт знаходиться в офтальмологічному центрі під контролем медичної команди.
Сеанс лікування лазером із застосуванням автоматизованої трекінгової системи Navilas (Німеччина) абсолютно комфортний, жодні больові відчуття відсутні. Легкий дискомфорт можливий при застосування іншого обладнання, однак його можна уникнути, повідомивши лікаря. Лікар змінить налаштування лазера, що зробить процедуру більш комфортною.
Ускладнення після процедури мінімальні, у порівнянні з хірургічним лікування розриву сітківки. Переважно це тимчасові незручності, які проходять протягом кількох місяців і інколи потребують терапевтичного лікування.. Втім, є і більш серйозне – ураження центрального нерву лазером, через що пацієнт може бачити пляму перед очима. Появу такого ускладнення унеможливлює застосування трекінгової роботизованої лазерної системи Navilas, при якій лікар не вручну наводить лазер, а це здійснюється комп’ютеризовано з максимальною точністю.