Короткозорість (міопія) у дітей – це захворювання з порушенням оптичної системи ока, при якому вона не може правильно заломлювати і керувати напрямком світла. Око при міопії виростає більшим ніж треба, і зображення не доходить до сітківки та фокусується перед нею. У дітей з міопією зір погіршується вдалину, а поблизу вони бачать зазвичай добре.
Короткозорість дуже поширена – її має кожен другий мешканець Землі. Згідно зі статистикою, з віком короткозорість збільшує шанси на виникнення катаракти, глаукоми та відшарування сітківки. Дослідження також демонструють, що короткозорість стає все більш поширеною саме серед дітей.
Серед основних причин виникнення міопії виділяють:
Міопія у дитини великого ступеня (тобто з великим “мінусом”) починає впливати на анатомію сітківки, що призводить до невідворотних порушень зору.
Як зрозуміти, що у вашої дитини міопія? Перші симптоми міопії – це:
Не слід очікувати від дитини, що вона поскаржиться на зір, адже вона може не знати, що погано бачить, бо немає з чим порівняти. Якщо ж у батьків є міопія, щорічна діагностика зору дитини у офтальмолога обов’язкова.
Щоб отримати чітке зображення, око має точно сфокусувати промінь світла на сітківці. При міопії зображення фокусується перед сітківкою. Аномалія заломлення вимірюється в діоптріях (D), а короткозорість позначається знаком мінус.
В залежності від причини виникнення короткозорість поділяється на кілька підкатегорій:
За швидкістю прогресуванням і характером прояву:
Повністю позбутись міопії у дитини важко, оскільки око росте. І під час розвитку ока міопія також буде прогресувати (тобто мінус буде збільшуватись). Однак важливо уповільнювати прогресування і компенсувати поточний мінус, оскільки його збільшення призводить до складних і незворотних порушень зору.
У мережі «Новий Зір» застосовуються такі методи для лікування дитячої короткозорості:
1 Окуляри при діагнозі “короткозорість” у дітей призначаються, щоб діти бачили чітко предмети здалека. Така оптична корекція знімає перенапруження зорової системи, уповільнює подальший розвиток міопії та профілактує виникнення очних захворювань, які може викликати міопія. Окуляри призначаються дітям практично в будь-якому віці.
2 М’які контактні лінзи теж можуть призначатись дітям, втім,бажано, щоб дитина могла їх надягнути і зняти самостійно, а також слідкувала за їхнім належним зберіганням. Переважно це можливо з підліткового віку.
Лікування у офтальмолога лише частина заходів для покращення зору дитини, важливо також працювати над цим і вдома:
Обов’язковими у дітей з міопією є регулярні огляди сітківки, оскільки око росте, а сітківка – ні, вона тягнеться, і що сильніше вона тягнеться, то більший ризик ускладнень з боку сітківки.
Загалом батькам слід ввести правило здоров’я – раз на півроку-рік разом з дитиною відвідувати офтальмологічну клініку для профілактичної перевірки.
Можливість корекції короткозорості м’якими контактними лінзами або нічними лінзами залежить не від віку дитини, а від здатності батьків одягати та знімати лінзи (якщо мова про маленьких дітей) або ж від здатності дитини робити це самостійно.
До 18 років око дитини продовжує рости, оскільки росте дитина. Тому до цього віку короткозорість прогресує в будь-якому випадку. Втім комплексно застосовуючи лікування (медикаментозне, корекцію окулярами/лінзами, апарати тощо) є можливість уповільнити розвиток хвороби, а після 18 років – зробити лазерну корекцію зору і позбутись короткозорості.
Важливо, щоб мозок дитини отримував коректну “картинку”, що забезпечуватиме коректну роботу зорової системи та її розвиток. Це досягається за рахунок окулярів або лінз. Інакше можливий розвиток таких хвороб, як “ледаче око” (амбліопія). Прогресування короткозорості призводить і до розтягнення сітківки.
При стабілізації короткозорості дітям достатньо проводити діагностику зору один раз на рік. Під час лікування міопії графік перевірки зору рекомендується лікарем індивідуально.