Косоокість у дитини – це порушення положення очей, коли одне око дивиться рівно, а друге розташоване косо. Це призводить не тільки до естетичної проблеми, а й перш за все до проблеми з розвитком зорового апарату. Косоокість у дитини дуже рідко залежить від роботи очей, зокрема від м’язів, які оточують очі, а більше – від роботи головного мозку. Парадоксально, але очі не бачать, а бачить мозок, очі – це по суті антени, які сприймають зображення в міру своїх можливостей, коригують і передають сигнал в мозок. А бачимо ми мозком, він вирішує куди будуть дивитись очі. Оскільки при косоокості мозок менше задіює око, що косить, відповідно воно гірше розвивається, виникає синдром «лінивого ока», зір на ньому не розвивається, а залишається на тому ж рівні (на відміну від іншого, здорового ока).
Косоокість у дітей – це не тільки естетична проблема, а й, перш за все, проблема з розвитком зорового апарату. Оскільки одне око менше включається в роботу і відповідно гірше розвивається. Через це у дитини знижується зір і погіршується здатність до об’ємного сприйняття світу.
Іноді батьки помічають, що у їхнього новонародженого малюка очі косять. Однак не завжди за цим ховається небезпека. Це особливість дитячого очного апарату, яка минає протягом перших 12 місяців життя. Косоокість у дітей до року може пройти самостійно без додаткового лікування. А от якщо дитина косить оком вже після року. У такому разі потрібна терапія для збереження зору ока, що косить.
Першими діагностувати косоокість у дітей після року можуть батьки. Розташуйте іграшку або яскравий предмет посередині обличчя перед дитиною. Після цього направте джерело світла, наприклад ліхтарик, на очі малюка і подивіться на рефлекс, тобто вогник, який відбивається в очах дитини. Відблиски світла повинні відображатися в центрі зіниці дитини, якщо вогник змістився в бік від зіниці або розташований неоднаково на очах – швидше за все у дитини косоокість. Втім, поставити точний діагноз може тільки лікар-офтальмолог після комплексної діагностики зору.
Існує багато причин, які призводять до розвитку косоокості. Оскільки саме мозок вирішує, куди і як дивляться очі, серед причин часто проблеми, пов’язані з головним мозком.
Загалом виділяють наступні причини:
При такому виді косоокості у дитини косить не одне око, а обидва. При чому величина відхилення приблизно однакова. Обидва ока дивляться в центр.
У дитини косить лише одне око.
При такому виді косоокості косить одне око. І в цьому випадку відсутній рух ока або воно обмежене в сторону дії ураженого м’яза. Як наслідок виникає двоїння зображення, відсутній бінокулярний зір.
Око відхиляється всередину до носа.
Коли одне око відхиляється в сторону до скроні.
При вертикальній косоокості одне око косить вгору або вниз.
Поєднує в собі обидва види.
Тобто така, що проявляється постійно.
Помічаємо коли немає зорової активності, тобто людина над чимось задумалась і мозок втрачає контроль над оком - воно “відхиляється”.
Перш ніж ставити запитання «чи лікується косоокість у дітей», потрібно зробити перший важливий крок до успішного лікування косоокості – пройти комплексну комп’ютеризовану діагностику зору в спеціалізованому офтальмологічному центрі у дитячого лікаря-офтальмолога.
Під час діагностики зору у дітей в «Новий Зір» дитячий лікар офтальмолог:
Загалом операції по косоокості в руках професійного хірурга-офтальмолога досить безпечна, але всі хірургічні втручання мають ризики.
Ускладнення після операції з косоокості включають:
Косоокості неможливо запобігти. Однак можна запобігти виникненню ускладнень (наприклад, розвитку лінивого ока) завдяки ранньому виявленню захворювання.
Серед методів профілактики косоокості у дітей розрізняють наступні:
Головна проблема при розвитку косоокості у дитини – це відсутність бінокулярного зору.
Після виправлення косоокості, коли очі починають працювати злагоджено, у дитини формується і розвивається об’ємний зір.
Обидва ока працюють повноцінно і мозок задіює всі їхні можливості.
Вчасно розпочате лікування косоокості дозволяє запобігти розвитку інших проблем зі зором у дитини. Окрім того, через косоокість дитину часто дражнять в школі, що призводить до невпевненості в собі й інших психологічних проблем. Усе це ще раз підкреслює важливість лікування косоокості.
Якщо косоокість вилікувано і у дитини відсутні інші захворювання очей, як і всім, їй показана профілактична діагностика для контролю стану очей один раз на рік.
В деяких випадках можуть застосовуватись окуляри після хірургічного лікування косоокості. Наприклад, коли є суміжні патології або такі, що були викликані косоокістю (“ліниве око”).
Тривалість лікування залежить від типу косоокості і призначеного лікування. Воно може займати від півроку і навіть до кількох років (протягом цього періоду застосовуються різні методи лікування, кожен з яких виконує своє завдання).
Операцію з виправлення косоокості застосовують, як правило, з року. Окуляри для лікування – можуть використовуватись навіть, коли дитині 1 місяць. В дійсності – щойно захворювання виявлено. Апаратне лікування можливе з трьох років, коли дитини може певний час знаходитись на одному місці (за апаратами).
В залежності від причини виникнення і типу косоокості її можна повністю вилікувати.