Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
ЛАЗЕРНА КОРЕКЦІЯ ЗОРУ ЛАЗЕРНА КОРЕКЦІЯ ЗОРУ

Лікування далекозорості у дітей

Навіть найяскравіша і цікава іграшка поруч з малюком, не привертає його уваги? Поспостерігайте за дитиною пильніше, можливо, причина в далекозорості. При цьому захворюванні предмети зблизька - нечіткі і розмиті. Лікування далекозорості у дітей за індивідуально розробленими схемами в центрах “Новий Зір” допоможуть зберегти зір вашій дитині. Записуйтесь прямо зараз - потурбуйтесь про зір вашого малюка.
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ

Що таке далекозорість у дітей?

Дитяча далекозорість або гіперметропія – це порушення зору, при якому є розфокусування зображення на близькій відстані. Дефект виникає через те, що промені світла, проникаючи крізь оптику ока, концентруються не на сітківці, а в просторі за нею. Гарна новина в тому, що далекозорість у дитини – фізіологічна норма.

Цю зорову аномалію у новонароджених викликає не до кінця сформована оптична система: коротка передньозадня вісь очного яблука, менший, в порівнянні з дорослими, діаметр рогівки. Протягом перших трьох років життя око виростає, збільшується в довжині і разом з цим знижується ступінь далекозорості. Вважається, що до 7 років зір повністю нормалізується та гіперметропія у дітей зникає.

Дальнозоркість у дітей: причини

Найбільш частою причиною гіперметропії є слабкість одного з черепних нервів. Гіперметропія у дітей також може співіснувати з дитячою косоокістю. Загалом причини гіперметропії можуть бути вродженими (дитина народжується з цим захворюванням) або розвинутися пізніше. Серед них виділяють наступні:

  • Параліч 3 або 4 черепних нервів.
  • Синдром Брауна: проблема з напруженим сухожиллям очного м’яза.
  • Синдром Дуейна: проблема з неправильною іннервацією очних м’язів.

Симптоми прояву гіперметропії у дітей

Діти не усвідомлюють наявності дефекту зору, тому батькам слід уважно спостерігати за можливою появою симптомів хвороби. У разі виявлення будь-якого з них, слід терміново звернутися до дитячого офтальмолога, щоб зробити професійну діагностику зору:

  • Головний біль: хоча більшість типів болю не має очного походження, додаткові зусилля дитини, щоб зосередитися і побачити картинку, можуть спричинити появу головного болю. Зазвичай він посилюється впродовж робочого / навчального дня і зникає на вихідні.
  • Ендотропія: косоокість, при якій одне з очей повернуто в середину або наззовні. Її можна повністю або частково вилікувати.
  • Біль в очах, різь і сльозотеча, які змушують дитину терти очі, часто кліпати або морщити лоб.
  • Труднощі з читанням і письмом, погана успішність у школі та складнощі з концентрацією.

Підступність захворювання в тому, що батьки не завжди знаходять причину дитячої роздратованості, відсутність фокусування уваги, втоми, – в погіршенні зору. Щойно поставлено діагноз “далекозорість” у дітей – лікування призначається одразу. Краще корекцію робити якнайраніше, в ідеалі – в дошкільному віці. Тому перевірки у офтальмолога потрібно проходити регулярно, навіть якщо дитина не скаржиться на погіршення зору. Оскільки у дітей некоригована гіперметропія може спричинити появу косоокості або амбліопії (“ледачого ока”) з подальшою втратою зору.

Види та ступені далекозорості у дитини

Види гіперметропії можна класифікувати за структурою та/або функцією ока: 

  • Проста гіперметропія виникає внаслідок зменшення довжини ока (рогівка сплощена, збільшена товщини кришталика тощо).
  • Патологічна далекозорість виникає внаслідок атипового розвитку, травми або захворювання ока (вроджена катаракта тощо).
  • Функціональна гіперметропія виникає внаслідок паралічу акомодації. Зазвичай присутня при народженні. 

Стадії далекозорість класифікують за ступенем порушення рефракції: 

  • Низька гіперметропія становить +2,00D або менше. 
  • Помірна гіперметропія коливається від +2,25 до +5,00D.
  • Висока гіперметропія – від 5,25D та більше. 

Далекозорість також можна класифікувати за роллю акомодації у функціонуванні зору:

  • Факультативна далекозорість — це гіперметропія, яку можна відкоригувати за допомогою лікування акомодації.
  • Абсолютної гіперметропії неможливо позбутись за рахунок впливу на акомодацію. 
  • Повна гіперметропія є поєднанням факультативної та абсолютної гіперметропії.

Діагностика дитячої далекозорості

З перших днів життя дитини головними діагностом можливих захворювань у дитини є спостережні батьки. Саме вони, помітивши будь-які порушення в поведінці і самопочутті малюка, повинні бути ініціаторами позапланового огляду у лікаря-офтальмолога. Планові огляди обов’язкові в 3 місяці та 1 рік, у подальшому – щороку з діагностичною метою.

Методи діагностики залежать від віку дитини. Але в будь-якому випадку досвідчений фахівець поцікавиться у батьків способом життя малюка, наскільки швидко він втомлюється і від якого виду діяльності, як часто скаржиться на погане самопочуття, чи замикається в собі тощо. Якщо мова про школяра, то сигналом про те, що розвивається далекозорість можуть бути проблеми з читанням книг, але при цьому син або дочка будуть без проблем і з цікавістю читати яскраві вивіски на вулиці.

При професійній комплексній діагностиці зору офтальмолог проведе наступне тестування для підтвердження або виключення далекозорості у дитини:

  1. Тестування за допомогою картинок і таблиць з буквами, що визначають відстань, на яку дитина бачить.
  2. Вимір здатності ока заломлювати світлові промені. Проводиться шляхом застосування очних крапель для розширення зіниці і виключення акомодації – можливості розрізняти предмети на різних відстанях.
  3. В певних випадках знадобиться скіаскопія і ретіноскопи – методи об’єктивного дослідження рефракції (процесів заломлення світлових променів).

Важливо! Тільки лікар може визначити наявність і ступінь далекозорості, тому мінімум раз на рік необхідні огляди у спеціаліста, навіть якщо будь-які симптоми відсутні. В залежності від віку дитини, наявності або відсутності косоокості і ступеня далекозорості, лікар визначає доцільність призначення очкової корекції.

Методи лікування та корекції далекозорості у дітей у центрах “Новий Зір”

До повноліття корекцію гіперметропії у дітей проводять за допомогою консервативних методів – із застосуванням окулярів, контактних лінз, спеціальних вправ, а також апаратного лікування.

  • Оптимальний варіант для дітей – очкова або корекція м’якими контактними лінзами. Лікар виписує окуляри з необхідними діоптріями лінз для поліпшення гостроти зору. При цьому для дошкільнят та дітей шкільного віку носити і доглядати за окулярами досить зручно. М’які контактні лінзи краще застосовувати для дітей старшого віку. Загальним порогом для лікування далекозорості окулярами є 3,00D-5,00D безсимптомної гіперметропії у дітей. Маленькі діти (віком 0-10 років) з неускладненою далекозорістю від низького до помірного ступеня зазвичай не потребують корекції.
  • Апаратне лікування далекозорості у дітей, або плеоптіка, також вважається ефективною для корекції далекозорості. Сеанси проводяться в ігровому форматі. Перевага цього методу – помітно покращує мікроциркуляцію в тканинах ока, стимулюється гострота зору. Плеоптіку рекомендують дітям від 3 років. Апаратне лікування далекозорості у дітей може становити декілька курсів з паузами до 6 місяців.
  • Після 18 років впоратися з далекозорістю допомагає лазерна корекція, а в окремих випадках можливе застосування імплантації факічних лінз (при значній далекозорості).

Важливо! Дитяча далекозорість переважно добре піддається корекції, особливо при ранній діагностиці. Лікування дозволяє досягти високої гостроти зору, а от якщо запустити хворобу, то не виключено розвиток косоокості або амбліопії – патології, при якій одне око практично не виконує свої функції.

Профілактика розвитку далекозорості у дітей

Як і будь-які захворювання органів зору, розвитку далекозорості у дітей можна запобігти, адже до негативних наслідків часто призводять на перший погляд не шкідливі щоденні звички. Щоб очі не відчували надмірних навантажень, важливо дотримуватися таких профілактичних заходів:

  • Стежити за кількістю часу, який дитина проводить біля екрану телевізора, комп’ютера і телефону;
  • Харчуватися збалансовано, включаючи продукти, збагачені вітамінами А, Е, С, а також групи В;
  • Робити паузи при читанні, а уроками займатися при хорошому освітленні, віддаючи перевагу променям природного світла над штучним;
  • Чергувати періоди зорових навантажень з активним способом життя, прогулянками або іграми на природі;
  • Займатися гімнастикою для очей, але тільки тими вправами, які порадить лікар;
  • Раз на рік проходити профілактичний огляд у офтальмолога.

Про всі ці заходи слід пам’ятати і дітям, і дорослим, оскільки після 40 років багато хто схильний до розвитку вікової далекозорості.

Відділення дитячої офтальмології "Новий Зір"

Як записатися на прийом до офтальмолога у центрі Новий Зір?"

01
Крок 1
Записатись на діагностику і лікування далекозорості у дітей в центри “Новий Зір” можна телефоном або через сайт. Після персональної консультації менеджера колл-центру, якому ви зможете поставити усі організаційні питання, що вас турбують, запис триватиме лічені секунди.
02
Крок 2
Менеджер допоможе вам вибрати зручний час для діагностики і консультації, які є обов’язковими етапами перед призначенням лікування далекозорості у дітей, а також підбере найкращого лікаря-офтальмолога для консультації.
03
Крок 3
Комплексна комп’ютерна діагностика перед лікуванням проводиться надточними методами та апаратами, оскільки від неї залежить метод лікування. Результати всіх проведених досліджень зберігаються в медичній базі “Новий Зір” і можуть в подальшому бути використані для відслідковування змін і корекції схеми лікування. Тривалість обстеження - 2-3 години, проводиться воно на розширену зіницю (тому слід попередити дитину, що кілька годин після діагностики її зір буде нечітким, але це минеться).

Поширені запитання про лікування далекозорості у дітей

01
Чи потрібно постійно носити окуляри при далекозорості дітям?

Залежно від рекомендацій лікаря. Легка далекозорість взагалі не потребує корекції окулярами. В деяких випадках, щоб уникнути амбліопії (синдрому ледачого ока) окуляри слід носити постійно.

02
Чи можна покращити зір при дитячій далекозорості?

Мета лікування далекозорості у дітей – корекція якості життя дитини та не допустити розвитку хвороби, що може спричинити появу амбліопії та/або косоокості. Гостроту зору при далекозорості можна покращити після досягнення 18 років за допомогою лазерної корекції зору або імплантації факічних лінз. 

03
З якого віку можна діагностувати далекозорість у дітей?

Далекозорість мають усі діти від народження. До 7-8 років, з ростом ока, в нормі вона має зникнути. Діагностика далекозорості відбувається з найменшого віку для контролю її стану. 

04
Чи можна використовувати контактні лінзи для корекції далекозорості у дитини?

М’які контактні лінзи рекомендовано використовувати для корекції далекозорості, починаючи з підлітково віку, коли дитина самостійно може їх одягати та знімати, а також слідкувати за їхнім належним зберігання. Лікарі-офтальмологи “Новий Зір” проводять навчання з використання м’яких контактних лінз після підбору лінз. 

05
Чи може далекозорість у дітей зникнути з віком?

Так, далекозорість може зникнути до 7-8 років, оскільки з народження всі діти є далекозорими. З ростом дитини та її очей стан фізіологічно коригується, дефект у нормі зникає.

06
Як часто потрібно перевіряти зір у дитини з далекозорістю?

При контрольованій далекозорості у дитини комплексна діагностика зору показана щороку. В індивідуальних випадках, при прогресуванні далекозорості, графік візитів формує лікар-офтальмолог (як правило, відвідувати офтальмологічний центр треба кожні півроку).

Лікування далекозорості у дітей: ціни м. Києві

Діагностика та консультація лікаря-офтальмолога (дитячого) - первинна
1700 грн
2429 грн
Курс Апаратного лікування № 1 "Оптимальний"
Ціна за 1 сеанс
520 грн
Курс Апаратного лікування № 2 "Підвищеної ефективності"
Ціна за 1 сеанс
620 грн
Курс Апаратного лікування № 3 (комп.програми)
Ціна за 1 сеанс
310 грн
Курс "Магнітофорез з ліками"
Ціна за 1 сеанс
210 грн
Підбір окулярів / МКЛ (виписка рецепта)
400 грн
Підбір ортокератологічних лінз
1600 грн
5 / 5