Метод крос-лінкінг (сross-linking у перекладі з англійської – перехресні зв’язки) – це поверхнева хірургічна процедура для лікування ослабленої або деформованої рогівки. Шляхом перехрещування колагенових волокон рогівки крос-лінкінг зміцнює її. Лікування полягає у тому, що під впливом кисню, ультрафіолету і спеціальних ліків, які посилюють вплив ультрафіолету на рогівку, формуються нові колагенові зв’язки, що забезпечують у подальшому пружність рогівки і як результат – стабілізацію її стану з подальшим припиненням погіршення зору.
Мета крос-лінкінгу – зберегти власну рогівку пацієнта, уникнути потреби у пересадці. На початкових стадіях деформації рогівки, як правило, цього достатньо.
Крос-лінкінг – амбулаторна процедура, тобто в той самий день пацієнт повертається додому. Втім, щоб уникнути ускладнень та зробити її максимально прогнозованою в мережі “Новий Зір” перед втручання пацієнт обов’язково здає лабораторні аналізи, проходить базове інформативне обстеження у спеціалістів. Усі заключення та результати аналізує анестезіолог центру для допуску до операції. При виявлені проблем з аналізами лікар може радити перенести операцію та пролікувати виявлені проблеми.
Процедура розпочинається зі знеболення – хірург ставить пацієнтові розширювач на око і закапує краплі, які забезпечують відсутність болю і комфорт пацієнта під час маніпуляцій. Через кілька хвилин, коли знеболення починає діяти, лікар знімає поверхневий шар рогівки. З метою швидкого відновлення після процедури та меншої травматизації в центрах “Новий Зір” перший етап процедури (зняття поверхневого епітеліального шару рогівки для доступу до рогівки і її укріплення) здійснюється повністю роботизовано – за допомогою лазера (США).
Далі пацієнту закрапується вітамін В (рибофлавін) і над оком встановлюється ультрафіолетова лампа, протягом півгодини око опромінюють ультрафіолетом.
Після завершення процедури на око накладається бандажна контактна лінза. Вона сприяє швидкому загоєнню рогівки (формуванню нового епітеліального шару). Через 5 днів пацієнт повертається до офтальмологічного центру, щоб зняти бандажну лінзу. Через півгодини хірург здійснює контрольний огляд з перевіркою стану ока, видає вам антибіотики та стероїдні краплі – ви можете вирушати додому.
Протягом першого тижня після процедури, поки око заживає, заборонено:
Обов’язково дотримуватись режиму закапування крапель, які вам видадуть після процедури в “Новий Зір”, оскільки вони допоможуть уникнути можливих ускладнень, наприклад, запалення у післяопераційному періоді та забезпечити додатковий комфорті.
Тимчасові відчуття, які може відчувати пацієнт протягом кількох днів після процедури (з кожним днем такі відчуття повинні зменшуватись):
Більшість пацієнтів повертаються до повсякденної діяльності протягом 1-2 тижнів після операції.
Вкрай рідко крос-лінкінг може викликати серйозні побічні ефекти, включаючи:
Щоб записатись на процедуру крос-лінкінг в “Новий Зір” для початку варто пройти діагностику зору з консультацією лікаря, щоб підтвердити необхідність у лікуванні кератоконуса, виключити протипоказання. Для цього необхідно:
Крок 1. Зателефонуйте за номером, вказаним на сайті, або напишіть у месенджер на сайті. Також для пацієнтів доступний варіант запису через форму зворотнього зв’язку, яка доступна внизу кожної сторінки сайту.
Крок 2. Менеджер колл-центру зконтактує з вами і допоможе вибрати зручний час та день візиту для проведення діагностики з подальшою консультацією лікаря. Також менеджер порекомендує офтальмолога, який спеціалізується на проведенні процедури крослінкінг та лікуванні рогівки.
Крок 3. Проведення процедури можливе тільки після комплексної комп’ютерної діагностики в одному з центрів “Новий Зір”, оскільки від її точності залежить, чи потрібно таке лікування і чи буде воно безпечним для пацієнта. Результати всіх проведених досліджень зберігаються в медичній базі “Новий Зір” і можуть в подальшому бути використані для відслідковування змін в рогівці. Тривалість обстеження – 2-3 години, проводиться воно на розширену зіницю (тому слід врахувати, що кілька годин після діагностики ваш зір буде нечітким).
Кілька перших днів після процедури у пацієнтів може спостерігатись незначна сльозотеча, відчуття печіння або затуманеність погляду. З кожним днем ці симптоми стають все менш помітними а реабілітація комфортнішою.
Після втручання ускладнення зустрічаються вкрай рідко. Найчастіше може зустрічатись – занесення інфекції під час реабілітаційного періоду. Тому важливо дотримуватись рекомендацій та не порушувати заборон. В медичній літературі також згадуються загострення кератоконуса та рубцювання рогівки.
Згідно з дослідженнями, ефективність процедури крос-лінкінг складає від від 73,3% до 100%. При цьому всі дослідження продемонстрували покращення стану рогівки.