Діагноз кератоконуса зазвичай ставиться в юності, а найбільш важкою стадії перебіг хвороби сягає до 20 – 30 років.
Симптоми кератоконуса
Найпоширеніші симптоми кератоконуса: двоїння і розмазування зображення. Хвороба починає проявлятися з невеликою розмитості обрисів предметів. У міру розвитку, зір погіршується, іноді досить швидко. Незалежно від дистанції, гострота зору стає незадовільною, нічний зір при цьому слабкіше денного. Іноді одне око бачить набагато гірше іншого. На пізніх стадіях може розвинутися світлобоязнь, відчуття постійного стомлення очей через необхідність жмуритися.
Діагностика кератоконуса
При підозрі на кератоконус, лікар проводить огляд рогівки за допомогою найпростішого офтальмологічного приладу – щілинної лампи. Якщо хвороба вже досить розвинулася, такий огляд дозволяє відразу поставити діагноз.
Більш точну діагностику забезпечує спеціалізоване комп’ютерне обстеження. Воно дозволяє скласти топографічну карту рогівки, оцінити її стан і відобразити всі нерівності. Таке обстеження дає можливість не тільки точно встановити діагноз кератоконуса, але і контролювати найменші зміни в стані рогівки. Порівнюючи кілька топографічних знімків, можна оцінити характер і швидкість розвитку кератоконуса, а так же прогнозувати подальший перебіг захворювання.
ЛІКУВАННЯ КЕРАТОКОНУСА
Сучасна медицина має у своєму розпорядженні поруч дієвих методик по відновленню форми рогівки при кератоконусе. Традиційно вони розділені на два напрямки: терапевтичне і хірургічне.
ТЕРАПЕВТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Жорсткі контактні лінзи
На самій ранній стадії кератоконуса можна обійтися окулярами, вони скорегують невеликий астигматизм. Але з часом гострота зору впаде, і пацієнту знадобляться контактні лінзи. Їх дія заснована на наступному ефекті: слізна рідина заповнює вільний простір між лінзою та рогівкою, тому світло заломлюється більш рівномірно. Є кілька варіантів лінз для кератотонуса: традиційні жорсткі, м’які лінзи з великою товщиною та гібридні – з твердим центром і м’якою облямівкою. Підбирати лінзи потрібно тільки разом з офтальмологом, який спеціалізується на цьому діагнозі.
Corneal Collagen Crosslinking
Прогресивним методом лікування кератотонуса сьогодні вважається Corneal Collagen Crosslinking c рібофлавіном (скорочено його називають CCL, а в Європі – CXL). При цьому лікуванні спочатку закопують рібофлафін, а потім протягом півгодини опромінюють око ультрафіолетом. При цьому розвиток кератоконуса призупиняється, і можна обійтися без пересадки рогівки.
Техніка процедури
Спочатку лікар застосовує краплі, які звужують зіницю, потім – знеболюючі. Верхній шар рогівки знімають спеціальними інструментами і протягом півгодини капають розчин вітамінів. Потім ще 30 хвилин обробляють рогівку ультрафіолетом і знову закапують розчин. В кінці процедури лікар надягає на око контактну лінзу, вона захищає око після операції.
Ця методика набагато безпечніша, ніж пересадка, тому що не робиться ніяких надрізів на рогівці. Доза ультрафіолету незначна, вона навіть менше, ніж отримує людина при прогулянці в горах. Один із засновників цього методу, швейцарський професор Тео Зайлер сказав, що при необхідності провів би таке лікування своєму синові без побоювань.
Цю процедуру в медичному центрі «Новий зір» проводять на сучасному обладнанні зі Швейцарії – апараті UV-X (IROC). Апарат регулює розмір зони опромінення, він точно відповідає діаметру рогівки. Випромінювання прилад рівномірно розподіляє з семи джерел по всій поверхні, не допускаючи перегріву рогівки. У країнах ЄС схвалили саме цю систему, яку розробили засновники методу кросслінкінг.
ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Сегментні кільцеві імплантати
В кінці XX століття вчені розробили нову технологію – кільцеві сегменти. Вони імплантуються в рогівку та частково вирівнюють її спотворену поверхню. Для цього роблять надріз в середній частині рогівки, використовуючи фемтосекундний лазер. Між шарами строми з обох сторін від зіниці хірург впроваджує одну або дві тонких дуги, зроблених з поліметилметакрилату. Після цього надріз закривають. Сегменти тиснуть в протилежну сторону від центру конуса, від цього його верхівка згладжується, і рогівка приймає більш нормальну форму. Операція оборотна. Сегменти можуть бути видалені.
Імплантація кератобіоімплантанту
З появою інноваційного матеріалу – кератобіоімпланта, виготовленого за сучасними італійськими технологіями, операції на рогівці нарешті стали більш прогнозованими та безпечними. Під час операції хірург видаляє окремі ділянки рогівки або всю рогівку і на ці ділянки імплантується кератобіоімплантат. За допомогою спеціального шовного матеріалу він приєднується до периферичної частини рогівки пацієнта. Для проведення всіх цих операцій використовується кератобіоімплантат відмінно сумісним з рогівкою ока. Завдяки операції по імплантації кератобіоімплантату відновлюється правильна форма та структура рогівки. Зір відновлюється до максимально можливої якості. Щорічно у всьому світі проводяться тисячі таких операцій. Вони показують високу ефективність в лікуванні складних захворювань рогівки ока