Синдром сухого ока (або ксерофтальмія) – це загальна назва захворювання, яке супроводжується порушенням слізної плівки, що вкриває рогівку. Зазвичай вона є стабільною, однорідною, захищає рогівку та кон’юнктиву від пошкоджень та бере участь у створенні умов для фокусування ока. Якщо якість слізної плівки погіршується, це призводить не лише до симптомів подразнення, але й до нестабільності зору.
Сухість очей є однією з основних причин візитів до офтальмологів. За останніми даними, його діагностують до 33,7% випадках звернень до офтальмологічного центру. А загалом по світу до 50% населення мають ту чи іншу стадію захворювання. Серед причин виникнення:
Існує безліч симптомів синдрому сухого ока, які відчувають пацієнти. Втім, головним серед них є сльозотеча. Як же око може бути «сухим», попри те, що воно виділяє велику кількість сліз? Це відбувається тому, що нездорова слізна плівка та подразнення, яке виникає через неї, стимулюють мозок виробляти рефлекторні сльози, щоб допомогти протидіяти подразненню. Тому синдром сухого ока доцільніше було б назвати «дисфункцією слізної плівки». Інші симптоми синдрому сухого ока включають:
Сама назва “синдром сухого ока” каже про те, що хвороба пов’язана з недостатнім зволоженням очей. Якщо ви відчули сухість в очах, лікування може бути проведена як в домашніх умовах, так і в офтальмологічному центрі. Втім, це залежить від причини і стадії захворювання:
Синдром сухого ока також розрізняють за вираженістю скарг та інтенсивністю симптомів:
Для діагностики на наявність синдрому сухого ока застосовується кілька методів:
Діагноз не призводить до сліпоти, однак він значно погіршує якість життя людини:
В залежності від ступеню захворювання та дискомфорту застосовується різне лікування. При незначних ступенях достатньо використовувати зволожучі краплі в періоди загострення захворювання (від кількох днів до кількох місяців, або ж постійно). При більш важких стадіях застосовується апаратне лікування, як Xenon IPL терапія або Jett Plazma. Курс лікування складає 3-4 процедури з періодичністю 2-3 тижні.
Синдром сухого ока – хронічне захворювання мейбомієвих залоз повік. Загострення захворювання залежить від способу життя людини (дотримання здорового режиму, сприятливого мікроклімату в приміщенні) та наявності загальних системних захворювань, як цукровий діабет, хвороби сполучної тканини, щитовидної залози.
Надмірні зорові навантаження (завелика кількість часу з гаджетами та комп’ютером), загострення захворювань, як цукровий діабет, захворювання щитовидки тощо, сухе повітря у приміщенні, – усе це може стати причиною загострення синдрому сухого ока.
Так, запобігти виникненню синдрому сухого ока можна, дотримуючись правил відпочинку для очей від гаджетів та комп’ютеру, проводячи час на свіжому повітрі, перебуваючи у приміщенні зі сприятливим мікрокліматом (повітря повинно бути зволожене, яскравість екрану гаджету повинна відповідати освітленню навколо вас тощо).
За відсутності скарг діагностика зору рекомендована один раз на рік. Якщо ж у вас з’явились скарги і використання зволожуючих крапель за призначенням лікаря не допомагають, в такому випадку слід звернутись до лікаря для призначення іншого лікування.