Судинну оболонку також називають увеальним трактом. Вона складається з трьох частин: райдужки, циліарного тіла та власне судинної оболонки (хоріоідеї). Увеїти класифікують по локалізації, причині та тривалості. За тривалістю увеїт може бути гострим і хронічним (якщо триває більше 6 тижнів). За локалізацією виділяють 4 основні види увеїтів.
Передній увеїт (іридоцикліт) вражає райдужку та циліарне тіло, зустрічається найчастіше (фото). Периферичний увеїт залучає циліарное тіло та хоріоідею, склисте тіло та сітківку. Задній увеїт (хоріоідит, хоріоретиніт) вражає хоріоідею, сітківку та зоровий нерв. Панувеїт характеризується запаленням усього увеального тракту. |
Найчастіше увеїт викликається інфекцією або системним запальним захворюванням. У деяких випадках причина увеїту залишається невідомою.
Ознаки (симптоми)
Симптоми увеїту залежать від локалізації запалення.
Передній
- Світлобоязнь.
- Зниження зору.
- Почервоніння ока навколо рогівки.
- Больові відчуття в оці.
- Вузька зіниця.
- Сльозотеча.
- Підйом внутрішньоочного тиску.
Периферійний
- Часто вражає обидва ока.
- Плаваючі помутніння (мушки).
- Зниження зору.
Хоріоретиніт
- Зниження зору
- Біль (якщо залучений зоровий нерв)
Наслідки хоріоретиніту на очному дні (як бачить лікар при офтальмоскопії). |
Панувеїт
- Поєднання симптомів переднього, проміжного та заднього увеїтів.
Діагностика
Увеїт визначається при ретельному дослідженні очей за допомогою щілинної лампи та офтальмоскопу. Також перевіряються зір і внутрішньоочний тиск. У деяких випадках потрібні дослідження крові, щоб виключити або підтвердити системне захворювання.
Лікування
Призначення конкретного лікування залежить від вираженості запалення та того, які відділи ока вражені. Очні краплі, уколи під кон’юнктиву та в повіку, таблетки, внутрішньом’язові та внутрішньовенні ін’єкції – все це може бути призначено для купірування запальної реакції. У деяких випадках потрібні краплі для зниження підвищеного внутрішньоочного тиску.
Після стихання запалення може знадобитися лікування наслідків увеїту: катаракти, глаукоми, помутніння склистого тіла, відшарування сітківки.