Глаукома – загальна назва захворювань зорової системи певного типу, який супроводжується накопиченням рідини в оці. Індикатором відсутності нормального відтоку рідини в оці є підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ). В подальшому рідина здавлює зоровий нерв, що з часов призводить до його відмирання.
Чому цей нерв важливий? Саме він відповідає за доставку нервового імпульсу від сітківки до головного мозку, який в подальшому трансформує імпульс в картинку, таким чином людина бачить саме те, на що дивиться. Якщо відтік рідини не нормалізувати – це неминуче призводить до повної сліпоти.
Глаукома ока (попри те, що є одним з найнебезпечніших хронічних захворювань, яке складно піддається лікуванню і пацієнт вимушений контролювати його все життя), на ранній стадії протікає безсимптомно. Вона може бути виявлена лише при діагностиці зору. Саме тому важливо регулярно (раз на рік) проходити діагностику зору, особливо якщо в когось з рідних колись була діагностована глаукома.
А от на більш пізніх стадіях з’являються наступні симптоми:
При деяких типах глауком через миттєве підвищення ВОТ пацієнт може:
Причиною підвищення внутрішньоочного тиску є старіння ока (порушується баланс притоку і відтоку рідини з ока) і загальні системні захворювання організму, які зокрема впливають на здоров’я очей.
В залежності від причини виникнення глаукоми розрізняються її типи:
Види глаукоми також розрізняють в залежності від ступеню порушення зору.
По внутрішньоочному тиску глаукоми розрізняють:
За стадіями розвитку глаукому розрізняють:
Ця класифікація залежить від поля зору: що вужче поле зору, то більш розвинена стадія глаукоми. Протоколи лікування глаукоми підбираються в залежності від стадії та тиску.
Досвід лікарів і сучасне обладнання преміум категорії мінімізують виникнення ускладнень.
Деякі з них:
Лікування глаукоми в “Новий Зір” завжди починається саме з медикаментозного лікування. Якщо останнє не допомагає стабілізувати відтік рідини та ВОТ, застосовується лазерне лікування як менш травматичне та яке несе значно менші ризики ускладнень у порівнянні з будь-яким хірургічним втручанням. У світовій практиці ризик ускладнень після операції на глаукому складає близько 30%. Правильний вибір сучасних методів хірургічного лікування дозволяє знизити цей відсоток. Найбільш ефективними є застосування спеціальних пристроїв для дренування (як PRESERflo та EX-PRESS). Стабілізація ВОТ складає при таких втручаннях до 80%, при цьому результат зберігається до 5 років (на відміну від непроникаючої глибокої склеректомії – до 2-х років). Окрім того, дані методи менш травматичні, безпечні та з більш швидким відновленням.
Існують наступні ризики при проведенні операції глаукоми:
Своєчасна надана допомога при ускладненнях зберігає зір пацієнту.
Глаукома – складне захворювання, найчастіше пов’язане зі старінням ока, тому повністю його вилікувати неможливо. Однак стабілізувати внутрішньоочний тиск та припинити розвиток глаукоми, підібравши правильне лікування або його комбінацію, можливо на багато років.
В залежності від методу лікування відрізняються і ускладнення, які можуть виникнути. Лазерне лікування несе значно менше ризиків, тоді як хірургічне – більше. Наприклад, кровотеча, різке підвищення ВОТ, інфікування тощо.
Пацієнту з глаукомою тричі на рік потрібно вимірювати периметрію, оглядати зоровий нерв та відтік рідини, вимірювати ВОТ. Якщо ВОТ стабільний, діагностика рекомендована двічі на рік. Після виявлення глаукоми ВОТ слід вимірювати кожного місяця протягом 2-х років. При стабілізації хвороби – 1 раз на 2 місяці.