Діагностика дитячого зору – це комплекс комп’ютеризованих досліджень, який всебічно досліджує стан зорової системи дитини, її відхилення та дозволяє лікарю за потреби призначити лікування або план спостереження. В центрах “Новий Зір” обстеження зору дітей проводиться на апаратах преміум класу, виробництва США, Японія, Німеччина тощо. Діагностика зору складається з:
Не завжди дитина може сказати батькам, що вона стала гірше бачити, оскільки, по-перше, їй немає з чим порівнювати, а, по-друге, вона не знає, як правильно сформулювати свою проблему. Тому кожен з батьків повинен уважно слідкувати за поведінкою дитини.
Існують кілька тестів, які ви можете виконати самостійно вдома, щоб перевірити зір дитини. Але пам’ятайте: перевірка зору вдома не замінить професійну діагностику в офтальмолога, яка є набагато точнішою і достовірнішою.
Вам знадобиться:
Облаштуйте свій домашній офтальмологічний майданчик:
У нормі підліток або дорослий повинні читати 20/20 (тобто всі рядки). Дитина – 20/40 у віці 3 або 4 років і 20/30 – у віці 5 років. Найменші відхилення потребують консультації лікарі.
Існує чіткий план оглядів дитячого офтальмолога, який дозволяє вчасно виявити порушення зору у дитини.
1. Перевірка зору для дітей при досягненні 3-х місяців. Якщо малюк народився в заплановані строки, проблеми зі здоров’ям відсутні, перший огляд у офтальмолога рекомендують робити в 3 місяці. Через фізіологічні та анатомічні особливості будови зорової системи дитини раніше перевірити зір новонародженого неможливо. А вже з 3-х місяців у дитини з’являються чіткі рухи, фіксація на дрібних деталях і лікар може перевірити його зір. Якщо ж у педіатра виникли підозри на очі захворювання, діагностика проводиться навіть раніше, починаючи з першого місяця життя (за потреби на розширену зіницю).
2. Коли дитині виповнюється 1 рік. За відсутності порушень зору при першому огляді, наступний прийом у дитячого офтальмолога – у 1 рік. Під час огляду лікар розширює зіниці за допомогою крапель і за допомогою рефрактометра вимірює силу рефракції (заломлення світлового променю) очей.
3. У віці 3-х років. При відсутності відхилень у розвитку зорової системи дитини на обстеження слід записуватися в 3 роки. У цьому віці лікар перевіряє зір у малюка за допомогою таблиць з картинками, закриваючи малюкові то одне, то друге око по черзі.
4. Після 3-х років рекомендується перевіряти зір щороку з профілактичною метою. Особливо рекомендовано тим сім’ям, де є схильність до розвитку короткозорості, далекозорості, астигматизму або інших захворювань очей або загальних, наприклад, діабет.
5. Дуже важливо перевірити зір перед школою у 6-7 років. У цьому віці лікар використовує вже таблиці з буквами і кільцями.
При формуванні дитячої зорової системи батьки мають чималий вплив на збереження її здоров’я, а саме:
Включає в себе:
Починаючи з року життя та за умови здорової зорової системи рекомендовано перевіряти зір дитині кожного року. Якщо в анамнезі сім’ї є очні захворювання або ж дитина має вроджені або набуті хвороби зору, діагностика зору може проводитись частіше – за графіком, призначеним лікарем-офтальмологом.
За технологічністю та використанням застосованого комплексу діагностичних апаратів діагностика зору у дітей і дорослих не відрізняється. Окрім того, і у дітей, і у дорослих вона проводиться на розширену зіницю, оскільки певні захворювання можливо діагностувати тільки таким чином. Втім, для комфорту маленьких пацієнтів в центрах “Новий Зір” дитячі лікарі-офтальмологи застосовують ігровий формат проведення діагностики зору у дітей.
Серед найпоширеніших захворювань зорової системи у дітей – “ледаче око” (амбліопія), вроджена катаракта, міопія (короткозорість), косоокість, астигматизм, далекозорість.
Обов’язково проговоріть з дитиною, що з нею буде відбуватись і куди ви йдете. Наприклад, що лікар перевірить, чи здорові її очі, за допомогою спеціальних апаратів. Під час перевірки та після на неї чекає багато цікавих іграшок, якими можна буде погратись. Перед перевіркою їй закапають краплі (для розширення зіниць), це не боляче, але на близьку відстань зір трішки буде розмитий. Втім, це ненадовго, через кілька годин зір повернеться.
Вправи і окуляри є одними з методів лікування захворювань зору у дітей. Часто вони застосовуються в комплексі з іншими методами, зокрема апаратним чи хірургічним. Однак можуть застосовуватись як монолікування в залежності від захворювання, його стадії та результатів такої терапії в динаміці.
Будь-яка гра на близьку відстань чи навіть читання, що перебільшують допустимі норми по часу, негативно впливають на зір дитини, зокрема провокують розвиток міопії.