Птоз або опущення верхньої повіки може з’явитися по ряду причин: захворювання, травма, вроджений дефект, попередня операція на очах і похилий вік. У більшості випадків він викликаний або слабкістю м’язу, що піднімає верхню повіку, або патологією нерву, який керує цим м’язом.
Зверніть увагу на більш низьке положення краю верхньої повіки правого ока у цієї дитини з вродженим птозом. |
Дітям з вродженим птозом, у яких верхня повіка закриває зіницю, потрібна хірургічна операція з підняття повіка. У деяких випадках вроджений птоз поєднується з косоокістю. Якщо вроджений птоз не усунути, він може втрутитися в нормальний розвиток зорової системи, приводячи до амбліопії (ледачого ока).
Пацієнтам з птозом часто важко даються мигательні рухи, що може привести до підвищеної стомлюваності, подразнення та інфекції очей. У разі різкого появи помітного птозу потрібно негайно звернутися до лікаря.
Ознаки птозу
- Причини птозу різноманітні, і симптоми часто залежать від конкретної причини.
- Опущена верхня повіка (одного або обох очей).
- Роздратування очей.
- Неможливість повного закриття ока.
- Втома очей через постійну напруги для підтримки їх відкритими.
- Діти можуть нахиляти голову назад, щоб підняти повіку.
- Косоокість.
- Двоїння в очах.
Діагностика
Під час обстеження пацієнта з птозом насамперед потрібно дізнатися його причину. Лікар обстежує висоту повіки, силу м’язів, які піднімають її, симетричність положення очей і повноту їх рухів. У дітей важливо визначитися з наявністю амбліопії.
Лікування
Птоз зазвичай не проходить самостійно і практично завжди вимагає операції. У більшості випадків під час операції зміцнюють або натягують м’яз, що піднімає верхню повіку. Якщо цей м’яз дуже ослаблений, хірургу потрібно підняти повіку та брову. Операція виконується офтальмохірургом під місцевою анестезією, за винятком дітей.