Світлобоязнь: причини розвитку та методи лікування
Світлобоязнь (фотофобія) – це стан, при якому очі людини відчувають біль або дискомфорт через яскраве світло. Найчастіше воно пов’язане з підвищеною чутливістю органів зору, тому трапляється як у дорослих, так і у дітей. Світлобоязнь не обов’язково є патологією сама по собі, але часто є симптомом різних захворювань очей або нервової системи.
Види світлобоязні
Непереносимість яскравого світла може бути з різних причин, тому вона ділиться на кілька різновидів. Залежно від різних факторів, підвищену чутливість очей до світла можна поділити на такі види:
- Первинна. Мається на увазі вроджена чи генетично обумовлена світлобоязнь. Вона може бути пов’язана з анатомічними особливостями очей та/або нервової системи, наприклад, що виникли через гіперчутливість зорового нерва. Часто зустрічається у людей з альбінізмом, тому що нестача меланіну в райдужній оболонці робить їхні очі чутливими до світла.
- Вторинна. Виникає як наслідок інших захворювань чи станів, зокрема, різноманітних інфекцій чи запальних процесів. Вторинний страх світла також може з’являтися через травмування головного мозку або ока. Причому, якщо пошкоджено одне око, згодом може з’явитися запалення і на другому – це симпатична офтальмія.
- Неврологічна. Зумовлена проблемами з нервовою системою, наприклад, мігрень, енцефаліт, менінгіт. У цьому випадку світлочутливість очей пов’язана з неправильною обробкою зорових сигналів у мозку та нервовій системі.
- Психосоматична. Зазвичай пов’язані з різними станами, наприклад, тривогою, депресією, психічними розладами. Виявляється як психологічна відповідь ока та зіниці на загальний стрес, часто посилюється при емоційних навантаженнях.
Світлобоязнь у дитини або дорослої також може бути ятрогенною, тобто спричиненою побічними ефектами лікарських препаратів. У цьому випадку вона має тимчасовий характер і зникає після припинення прийому відповідних препаратів.
Симптоми світлобоязні
Є різні ознаки, що свідчать про надмірну чутливість очей до світла. Найочевидніший – це біль в очах при попаданні на них яскравого світла від сонця, лампи, гаджетів та інших джерел. Якщо у людини світлобоязнь, симптоми можуть також включати:
- Почуття печіння чи різі у власних очах.
- Сльозотеча та почервоніння в зоні навколо очних яблук.
- Головний біль.
- Сильна напруга в ділянці очних м’язів.
- Часте моргання або заплющування очей при виході на яскраве світло.
Останній симптом важливо не переплутати з адаптаційною світлобоязню, яка є природною реакцією організму. Наприклад, при переході з темної кімнати в освітлене приміщення очам потрібен час, щоб нормально витримувати вплив яскравого світла.
Причини світлобоязні
Існує безліч причин того, чому у людини з’являється сильна чутливість до яскравого світла. Найбільш поширена – це адаптація органів зору до нових умов, тобто перехід із темряви на освітлене місце. Також причинами можуть бути:
- Захворювання очей. Найчастіше фотофобія виникає через запалення, таких як кон’юнктивіт, увеїт, кератит. Глаукома також може бути причиною світлобоязні через підвищення внутрішньоочного тиску.
- Неврологічні чинники. Однією з найчастіших причин гіперчутливості до світла є мігрень. При цьому викликати її можуть різні травми голови.
- Спадкова схильність. Люди зі світлими очима можуть відчувати побоювання світла частіше. Це з тим, що вони менше пігменту, що захищає від світла. До групи ризику входять як альбіноси, і володарі блакитних очей.
- Інфекції. Причиною гіперчутливості очей можуть бути інфекції мозку та нервової системи. Грип та ГРВІ теж іноді викликають світлобоязнь через загальну інтоксикацію організму, особливо при високій температурі.
В окремих випадках світлобоязнь може виникати через сильний дефіцит вітамінів, наприклад, А або B2 (рибофлавіну). Слід зазначити, що не завжди про гіперчутливість очей, а лише про симптоми, схожі на цей стан зорових органів.
Захворювання, при яких світлобоязнь є симптомом
Якщо страх світла пов’язаний із захворюванням, то причиною можуть бути різні процеси в організмі, тобто не тільки запалення або інфекції. Ось перелік із найпоширеніших хвороб, які можуть викликати світлобоязнь:
- Увеїт. Запалення судинної оболонки ока викликає набряк та подразнення тканин. Через це відбуваються порушення нормальної реакції райдужної оболонки, що тягне за собою виникнення світлобоязні.
- Мігрень. Під час нападів мігрені людина стає чутливою до будь-яких дратівливих факторів, особливо до яскравого світла, що може багаторазово посилити головний біль.
- Кон’юнктивіт. Запалення кон’юнктиви значно посилює чутливість очей до світла.
- Глаукома. Характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Цей стан часто супроводжується фотофобією.
- Менінгіт та енцефаліт. Підвищена чутливість до світла з’являється через тиск на певні ділянки мозку та зорові шляхи.
Існують і інші хвороби, при виникненні яких людині стає боляче дивитися на світ. Серед них: катаракта, синдром сухого ока та інші патологічні стани. Слід також згадати лікування кератоконуса, при якому стоншується рогівка – це робить очі гіперчутливими до світла.
Профілактичні заходи
Оскільки чутливість очей до яскравого світла може розвиватися з різних причин, важливо дотримуватися простих профілактичних заходів. З їх допомогою ви захистите органи зору від перенапруги, що може запобігти ризику появи світлобоязни. Ось найпоширеніші з них:
- Сонцезахисні окуляри. Бажано носити їх не тільки влітку, а й узимку, так як ультрафіолетове випромінювання може відбиватися від снігу та зледенілих поверхонь. Найкращий варіант – сонцезахисні окуляри з маркуванням UV400, які забезпечують повний захист від UVA та UVB-променів.
- Обстеження у офтальмолога. Світлобоязнь – це стан, який може виникнути досить різко і без видимих причин. Тільки регулярне відвідування офтальмолога допоможе вам вчасно дізнатися про будь-які проблеми з органами зору. Це дозволяє запобігти розвитку як світлобоязні, а й багатьох інших хвороб.
- Обмеження роботи з гаджетами. Тривале перебування перед екраном комп’ютера або тривале використання смартфона/планшета може призвести до перенапруження очей. Налаштуйте яскравість дисплея так, щоб вона була однаковою з іншим освітленням. Намагайтеся також дотримуватися правила “20-20-20”, тобто кожні 20 хвилин відволікайтеся на 20 секунд, щоб сфокусувати зір на об’єкті за 20 футів (близько 6 метрів) від вас.
Щоб запобігти страху світла, використовуйте якісні засоби для догляду за очима, наприклад, зволожуючі краплі. Не забувайте і про достатню кількість сну, тому що недосипання може бути однією з причин світлобоязні та дискомфорту в області очей.
Як лікувати світлобоязнь у дорослих та дітей?
Способи лікування світлобоязни залежать від причини виникнення цього стану. У деяких випадках достатньо змінити спосіб життя: постаратися обмежити кількість стресових ситуацій, збільшити час відпочинку (включаючи сон), трохи обмежити використання гаджетів.
Якщо підвищена чутливість очей до світла викликана захворюваннями, необхідно записатися на прийом до офтальмологічного центру “Новий Зір”. Лікар проведе діагностику, після чого може призначити терапію, наприклад, використання певних очних крапель. Він також може направити вас до іншого фахівця за необхідності, наприклад, для усунення нападів мігрені або полегшення супутніх симптомів.
Усе це допомагає як ефективно справлятися з цим станом, а й запобігати його загострення. Зв’яжіться зі спеціалістами офтальмологічного центру “Новий Зір” будь-яким зручним способом, щоб поставити свої запитання та отримати персональну консультацію.