Кон’юнктивіт аденовірусний (фарингокон’юнктивальна лихоманка)
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Захворювання виникає спорадично і у вигляді епідемічних спалахів, переважно в дитячих колективах.
Симптоми
Початок захворювання гострий. Ураження очей, як правило, передують і супроводжують ураження верхніх дихальних шляхів, підвищення температури тіла, збільшення предвушних лімфатичних вузлів (частіше у дітей). Відзначаються сльозотеча, світлобоязнь, набряк і почервоніння шкіри вік, помірний блефароспазм, гіперемія кон’юнктиви, мізерне негнійне відокремлюване (катаральна форма). Нерідко захворювання супроводжується появою фолікулів (фолікулярна форма) або плівок. Плівкова форма спостерігається головним чином у дітей. Поразка рогівки зустрічається рідко, у вигляді епітеліального точкового кератиту, який незабаром безслідно розсмоктується. Діагноз ставлять на підставі поєднання кон’юнктивіту з катар верхніх дихальних шляхів і регіонарної аденопатії, а також даних цитологічних, серологічних і вірусологічних досліджень.
Лікування
Гамма-глобулін в/м по 2-3 мл або під кон’юнктиву по 0,5 мл – 3-5 ін’єкцій через 2-3 дні, місцево інстиляції 0,1-0,5% розчину ДНКази, інтерферону та його індуцентів, 0, 1% розчину амантадину по 4-6 разів на день, закладання за повіки 0,5% теброфенової мазі 3-4 рази на день.
Прогноз
Прогноз сприятливий: через 2-4 тижні настає повне одужання.
Профілактика
Профілактика полягає у своєчасному виявленні та ізоляції хворих, ретельному дотриманні хворими та оточуючими їх особами правил особистої гігієни та асептики.
Кон’юнктивіт гострий
Збудники: паличка Коха-Вікса, пневмо-, гоно-, стрепто- та стафілококи і ін. Як правило, відбувається екзогенне зараження кон’юнктиви. Можлива аутоінфекція. Сприятливі фактори – охолодження або перегрівання організму, загальне ослаблення, мікротравми кон’юнктиви. Кон’юнктивіт Коха-Вікса (гострий епідемічний кон’юнктивіт) передається через забруднені руки хворого та інфіковані предмети, обумовлює епідемічні спалахи та спостерігається в основному влітку серед дітей у країнах жаркого клімату. Кон’юнктивіт бленорейний, що викликається гонококом, виникає у новонароджених при проходженні голівки через родові шляхи матері, яка страждає на гонорею.
Симптоми, протікання
Гострий початок: різь в очах, світлобоязнь, сльозотеча, набряк повік, набряки гіперемії кон’юнктиви, слизисто-гнійне або гнійне виділення. Для бленорейного кон’юнктивіту характерно спочатку серозно-кров’янисте, а через 3-4 дні рясне гнійне виділення.
Можливе утворення інфільтратів, виразок рогівки. При кон’юнктивіті Коха-Вікса часті множинні дрібні крововиливи в кон’юнктиві склери та її набряк у вигляді трикутних підвищень в межах очної щілини. На відміну від гострих кон’юнктивітів кон’юнктивіт, що викликається паличкою Моракса-Аксенфельда, відрізняється підгострим або хронічним перебігом і переважною локалізацією в кутах очної щілини. Для з’ясування етіології захворювання необхідне бактеріологічне дослідження кон’юнктивальних виділень.
Лікування
Часті промивання кон’юнктивального мішка розчином оксицианіду ртуті 1:3000-1: 5000. Впускання крапель 30% розчину сульфацил-натрію, 10% розчину сульфапірідазину натрію, розчину пеніциліну або еритроміцину (5000-10 000 ОД/мл) через кожні 2-3 год, закладання за повіки 30-50% етазолової мазі або 30% мазі сульфаціл-натрію 4-6 разів на добу. При важких формах захворювання прийом сульфаніламідів всередину. При кон’юнктивіті, викликаному паличкою Моракса-Аксенфельда, 0,3-0,5-1% розчин сульфату цинку у вигляді крапель 4-6 разів на день в кон’юнктивальний мішок. У разі розвитку рогівкових ускладнень – лікування, як при кератитах. Прогноз при своєчасному лікуванні сприятливий.
Профілактика
Для попередження епідемічних спалахів кон’юнктивіту Коха-Вікса – боротьба з бациллоносієм шляхом санації кон’юнктиви дітей в дитячих установах в квітні-травні. Надійним методом попередження бленореї у новонароджених є закапування в очі по одній краплі 2% розчину нітрату срібла, у дорослих – дотримання хворими гонореєю правил особистої гігієни.
Вірусний кон’юнктивіт
Ознаки (симптоми)
- Рясна сльозотеча.
- Роздратування ока.
- Око червоне.
- Ураження спочатку одного ока з частим продовженням на інший.
Бактеріальний кон’юнктивіт
Ознаки (симптоми)
- Гнійне виділення, що викликає злипання вік, особливо вранці.
- Набряк кон’юнктиви.
- Почервоніння ока.
- Сльозотеча.
- Роздратування ока.
- Зазвичай вражає одне око, але може легко перейти на інший.
Алергічний кон’юнктивіт
Ознаки (симптоми)
- Зазвичай залучаються обидва ока.
- Сверблячка.
- Сльозотеча.
- Набряк повік.
Кон’юнктивіт хронічний
Етіологія, патогенез: довготривалі роздратування кон’юнктиви (пил, дим, хімічні домішки в повітрі та ін.), авітаміноз, розлади обміну речовин, хронічні поразки носу та слізних шляхів, аметропії.
Симптоми
Свербіж, печіння, відчуття «піску за повіками», світлобоязнь, втома очей. Розрихленість, легка набряклість, гіперемія кон’юнктиви, мізерне слизове або слизово-гнійне виділення. Перебіг дуже тривалий.
Лікування
Усунення шкідливих речовин, які могли обумовити захворювання.
Загальнозміцнююче місцеве лікування – в’яжучі препарати у вигляді крапель: 0,25-0,33% розчин сульфату цинку з адреналіном і дікаїном, 1% розчин резорцину. При загостренні процесу – 30% розчин сульфацил-натрію, 0,3% розчин синтоміцину, 10% розчин сульфапірідазину натрію.