Штучне око – це імплант (рухомий), що встановлюється на місце ока і має накладку (протез), яка імітує вигляд природного органу (має райдужку тощо). Підтримка естетичної симетрії обличчя, оскільки без імпланту ока з часом відбувається западіння орбіти, а також покращення якості життя пацієнта – це все забезпечує штучне око, ціна якого складається з етапів протезування та самого протезу.
В мережі центрів “Новий Зір” реконструктивні хірурги застосовують імпланти з комфортерами виробництва компанії OculFit, до якого у хірурга є можливість пришити м’язи і сформувати рухоме око. Операції з протезування ока також можуть поєднуватись з реконструвними операціями в ділянці очей, в яких є потреби через травму або вроджені дефекти. Наприклад, відновлення функціонування повік тощо.
Процедура очне протезування може складатися з наступних елементів:
Найчастіше мета видалення ока – покращити стан пацієнта, оскільки часто хронічно хворе око супроводжується постійними болями або ж несе небезпеку для життя пацієнта (якщо мова про онкологію). Звісно, після видалення ока в “Новий Зір” проводиться протезування, щоб відновити якість життя пацієнта та уникнути можливих естетичних ускладнень (западання тканин). Серед показань до видалення ока з подальшим протезуванням є наступні випадки:
Існують кілька видів видалення ока, які відрізняються за кількістю видалених тканин і таких, що залишаються:
З двох процедур евісцерація зазвичай займає менше часу. Окрім того, вона менш інвазивна у порівнянні з енуклеацією. Збереження склери при евісцерації забезпечує кращу підтримку імпланта та протезу, зменшений ризик післяопераційних ускладнень, пов’язаних з пошкодженням орбітальних нервів або м’язів. Однак не кожен пацієнт є кандидатом для евісцерації. При раку, серйозному травматичному пошкодженні та інфекції ока застосовується енуклеація.
Очне протезування складається з кількох етапів:
Етап 1. Видалення ока (якщо в цьому є потреба) зі встановленням рухомого імпланту і комфортера. Операція може проводитись як під місцевим знеболенням (однак із застосуванням рекласуючої седації для комфорту пацієнта), так і під загальним наркозом. Хірург здійснює енуклеацію або евісцерацію ока, формує кон’юктивальну полость, встановлює імплант в лунку за допомогою інжектору та фіксує положення імпланту (у випадку енуклеації пришиває очні м’язи до поверхні імпланту, щоб пацієнт міг рухати штучним оком); якщо ж видалення проводилось методом евісцерації – покриває імплант склерою та іншими тканинами для його надійної фіксації (в такому разі природне функціонування м’язів ока зберігається). Після завершення встановлення імпланта на нього розміщується акриловий або силіконовий конформер – накладка з отворами, що забезпечує швидше і безпечніше заживлення після операції.
Зазвичай така операція триває близько години. До півдня після операції пацієнт знаходиться в клініці під наглядом медичної команди, потім – може вирушати додому (обов’язково з супроводжуючими). Графік оглядів складається індивідуально.
Етап 2. Реконструктивні операції на повіках. За потреби хірурги “Нового Зору” також проводять реконструктивні операції на повіках для відновлення їхнього функціонування. Наприклад, усувають лагофтальм після травми, формують з власних тканин пацієнта нові повіки тощо.
В залежності від кожного індивідуального випадку такі операції можуть проводитись як одночасно зі видаленням ока і встановленням імпланту, так і у різні операційні дні.
Етап 3. Протезування ока. Після реабілітації (через кілька місяців) пацієнту встановлюються очні протези, ціна яких залежить від виду протезу та виробника. Протез виготовляється на замовлення і підбирається індивідуально. Він повністю імітує здорове око людини, є простим у експлуатації та догляді (один раз на кілька місяців потрібно промивати водою з мильним розчином і змащувати штучною сльозою), не потребує періоду адаптації.
Загалом на повноцінне загоєння знадобиться до 2-х місяців.
Для оцінки стану ока та підтвердження потреби у протезуванні, а також оцінки здорового ока (для виключення ризиків), спершу вам слід пройти перевірку зору в центрі “Нови Зір”, яка включає консультацію лікаря – офтальмолога. Наступний етап – зустріч з лікарем з реконструктивних операцій. Запис на діагностику і консультацію можна здійснити за кілька хвилин:
Існують два вида протеза ока. Перший – це пристрій, який встановлюється у кон’юнктивальний мішок для заміщення видаленого або атрофованого очного яблука, імітуючи його зовнішній вигляд. Другий – екзопротез, який використовується для заміщення значної частини обличчя, включаючи око та навколишні структури структури (наприклад, повіки та брови), коли відсутнє око або є значні дефекти орбіти (через травми, онкологічні операції чи вроджені вади).
Штучне око – це протез, що складається з імпланта сферичної форми, який встановлюють замість видаленого ока, і безпосередньо самого протеза.
Ні, імплант не може випасти з ока, оскільки він вшивається в склеру, що залишилась після видалення ока.
За умови нормального приживлення відсутня потреба заміняти імплант ока, ціна лікування таким чином для пацієнта не збільшується. Здебільшого у переважній більшості випадків імплантація відбувається без ускладнень.