Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00

Як зняти напругу з очей

5 October 2021
Як розпізнати зорову втому і що робити в цьому випадку? Найбільш частими причинами розвитку втоми очей стають:

Ваші очі – дуже чутливий орган. Вони постійно перебувають у контакті із зовнішнім світом і факторами навколишнього середовища. Також на них діють внутрішні обмінні процеси в організмі. Тож не дивно, що очі можуть втомлюватися.

Як розпізнати зорову втому і що робити в цьому випадку?

Причини втоми очей

Найбільш частими причинами розвитку втоми очей стають:

  1. Підвищене навантаження на органи зору. Сьогодні до нього схильні школярі та студенти. Вони проводять багато часу за читанням, листуванням, а також не відриваються від екранів гаджетів. Саме тому збільшилася статистика захворюваності органів зору серед молодого населення планети. Також це люди, які обробляють великі обсяги документів – юристи, письменники та працівники офісу потрапляють в групу ризику.
  2. Комп’ютерний зоровий синдром. Викликаний напругою очей при тривалому сидінні за монітором. Крім органів зору у людини напружуються шия, хребет, що створює додатковий дискомфорт. До групи ризику по виникненню подібних симптомів також входять водії автомобіля.
  3. Синдром сухого ока. Недостатня зволоженість ока, пов’язана з сухим повітрям в жаркому приміщенні, роботою кондиціонера або просто фізіологічними особливостями, коли природною сльози виробляється мало. Як наслідок, очі пересихають, запалюються і можуть хворіти.

Симптоми напруги очей

Поспостерігайте за своїми очима – вони самі «скажуть», що втомилися, і пора зробити паузу. Особливо симптоми втоми з’являються при тривалому напруженні очей – сидінні перед монітором, читанні, інших роботах, пов’язаних з уважністю, наприклад, це написання коду для IТ.

Основні симптоми втоми очей такі:

  • Зір затуманений, може з’явитися як легкий туман перед очима, так і стійка пелена.
  • Картинка стала нечіткою – вона двоїться, стрибає, розпливається.
  • Очі реагують підвищеною чутливістю на фактори зовнішнього середовища, тому червоніють, виникає сльозоточивість, запалення.
  • Додається дискомфорт – свербіж, печіння, вам хочеться “почухати” очі, потерти руками. Іноді може навіть виникати біль. Особливо у тих, хто носить окуляри або контактні лінзи.
  • Повіки починають мимоволі сіпатися – це один з явних ознак втоми очей.

Всі ці симптоми також можуть говорити про наявність офтальмологічних патологій. Тому, якщо вони з’являються із завидною регулярністю, зверніться до офтальмолога.

Вправи: знімаємо втому швидко

Щоб швидко зняти втому, виконуйте ряд вправ. Ми пропонуємо 5 найбільш ефективних:

  1. Моргайте часто. Це корисно при тривалій напрузі очей – роботі за комп’ютером, водінні авто. Якщо відчуваєте дискомфорт з боку органу зору, починайте моргати. Так ви активізуєте зволоження очей і знімите роздратування. Моргайте від 30 до 60 секунд, повторюйте вправу кожні 2-3 години під час підвищених навантажень на очі.
  2. Покрутіть очима. Це своєрідна «йога» для очей. Виконуйте її протягом хвилини як тільки відчули втому і напругу. Вправа розслабляє м’язи і може поліпшити гостроту зору. Просто опишіть поглядом великі кола в просторі – спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти неї. Опишіть і інші фігури – квадрат, ромб, трапецію.
  3. Пальмінг. Метод американського офтальмолога Вільяма Гораціо Бейтса. Вимагає додаткової підготовки: рукам потрібно надати нормальну температуру. Тому нагрійте їх у воді, якщо перебуваєте в прохолодному приміщенні, або дайте охолонути, якщо перебуваєте в теплі. Сядьте на стілець і випряміть спину. Зімкніть долоні і прикладіть їх до очей так, щоб світло не проникало через них. Не тисніть на очі. Побудьте в темряві близько 5 хвилин і приступайте до роботи.
  4. Відкривайте очі широко. Для цього досить щільно заплющити їх і затримати в такому положенні на декілька секунд, потім широко розкрити. Зробіть не менше 10 повторів.
  5. Дивіться по сторонам. Це найбільш доступна і легка вправа. Просто відсуньтеся від екрану (якщо ви у комп’ютера) і переводіть плавно погляд на навколишні предмети. Ненадовго затримуйтеся на них. Така перерва може тривати до 10 хвилин.

Не забувайте, щорічно відвідувати офтальмолога для перевірки здоров’я ваших очей. А якщо ви відчуваєте неприємні симптоми втоми, роздратування або болю в очах, звертайтеся до окуліста негайно. Офтальмологічний центр «Новий Зір» чекає на вас.

Автор
пархоменко георгій якович
Головний лікар мережі медичних центрів «Новий Зір» (Київ). Офтальмохірург
До всіх новин
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ