Як зберегти зір: поради із перших рук?
Щодня наші лікарі допомагають сотням пацієнтів зберігати та відновлювати зір. А тепер вони готові поділитися своїми власними секретами, як зберегти добрий зір. Ці методи перевірені роками та досвідом, а значить їм можна довіряти.
Георгій Пархоменко, Головний лікар мережі Новий Зір, офтальмохірург
Як практикуючий офтальмохірург зі стажем 34 роки, я знаю про здоров’я очей дуже багато.
І можу сказати, що для підтримки здоров’я очей насамперед важлива профілактика захворювань, які вражають орган зору. Око вторинне, а ось такі хвороби як діабет, гіпертонічна хвороба, атеросклероз можуть призвести до втрати зору.
Багато захворювань очей передаються у спадок, тому важливо знати, до чого є генетична схильність. У мене в роді були випадки цукрового діабету, тому для мене важливою є профілактика цього захворювання. Я дотримуюсь низьковуглецевої дієти: виключив солодощі, крупи. Плюс стежу за вагою та веду активний спосіб життя
Ну і звичайно важливою є регулярна діагностика очей. Під час обстеження можна виявити, наприклад, глаукому – це страшне захворювання, яке призводить до сліпоти, але часто не має симптомів. Будь-яке захворювання важливо виявити на ранній стадії, коли воно легше піддається лікуванню.
Тетяна Манойло, заступник головного лікаря медичного центру Новий Зір, офтальмохірург
Як офтальмохірург з досвідом роботи 20 років, я багато уваги приділяю профілактиці зору.
Добре зарекомендували себе вправи, призначені для зміцнення м’язів очей.
Вони допомагають сфокусувати зір, зняти напругу та стимулюють мозковий зоровий центр.
Ось зразковий список вправ для очей:
- Подивіться на предмет спочатку поблизу, а потім у далечінь і навпаки.
- Закрийте одне око, а іншим подивіться різні об’єкти. Потім поміняйте око.
- Сконцентруйте погляд на кінчику носа, потім відведіть його вліво-вправо.
- Замружте очі на п’ять секунд, потім на такий самий час відкрийте.
Кожну вправу виконую по 5-6 разів у перервах між роботою.
Звичайно, це не завжди виходить, але якщо таке тренування запровадити у звичку, то згодом це стає щоденним ритуалом.
Також намагаюся стежити за тим, щоб харчування було повноцінним, тобто збалансованим за співвідношенням поживних речовин. Дуже люблю вітамінні фреші, у них багато корисних мікроелементів. І звичайно курсами приймаю полівітамінні комплекси для очей.
Михайло Білий, Офтальмохірург
У здоровому тілі – здоровий дух. Якщо ти добре почуваєшся, то й очі тебе не турбують. Тому щоб здоров’я не підводило, харчуюсь різноманітно та збалансовано. При виборі продуктів завжди керуюся підказками організму, тобто купую те, що хочеться. Вважаю, що краще витратитись на їжу, ніж на ліки. На моїй тарілці завжди багато зелені, звичної у наших краях: кріп, петрушка, кінза. У ній багато вітамінів та антиоксидантів корисних для очей.
І, звичайно, намагаюся більше рухатися. Люблю гуляти у парку, дихати свіжим повітрям. На роботу, тому намагаюся їздити без машини – веду активний спосіб життя.
Протягом робочого дня щогодини роблю 5-хвилинні перерви, намагаюся не дивитися в цей час на екран смартфона чи комп’ютера. Ще один добрий прийом – періодично розтирати шкіру навколо очей, щоб розігнати кров та покращити її приплив до очей.
Ну і коли вдома працюю з інструментами, то одягаю захисні окуляри, щоб запобігти попаданню будь-якого сміття в очі.
Марина Куліш, Офтальмохірург
Очі у моїй роботі – це головне, тому я багато уваги приділяю профілактиці їхнього здоров’я. І на першому місці – харчування. У моєму раціоні завжди багато зелених листових овочів, таких як шпинат, броколі, пекінська капуста – містить багатий запас необхідного для очей лютеїну. Кілька разів на тиждень я намагаюся їсти рибу – вона багата на омега-3 жирні кислоти. Також у раціоні обов’язкові яйця, горіхи, боби – у них містяться цинк та вітаміни С та Е. Такий раціон дозволяє запобігти віковим проблемам із зором.
Крім того, збалансована дієта допомагає підтримувати здорову вагу, що є чудовою профілактикою захворювань очей.
Зоя Гурбік, Офтальмохірург
Щоб підтримувати добрий зір, важливий загальний тонус організму, і, зокрема, добрий кровообіг. А найпростіший і найшвидший шлях до здоров’я та, відповідно, забезпечення організму та очей киснем – це спорт.
Якщо проблем із зором немає, можна вибрати будь-який вид спорту. Ну, а я віддаю перевагу плаванню. Воно добре розвантажує м’язи, розслаблює і насичує кров киснем. Крім того, плавання відмінно підходить для підтримки всього організму у добрій фізичній формі.
Ще одне важливе правило, яке я дотримуюся – це якісна сертифікована косметика для очей. Ці косметичні засоби безпосередньо контактують з очима, а значить важливо, щоб вони були безпечні для здоров’я, гіпоалергенні.
Ну і хоч як банально це звучить, але правильний режим дня – це запорука хорошого здоров’я, у тому числі й очей. Тому я намагаюся грамотно поєднувати фізичні та розумові навантаження, дотримуюся правильного харчування, у вільний час гуляю парком.
ПОРАДА: Якщо є проблеми із зором: короткозорість, далекозорість чи астигматизм, то важливо не намагатися це ігнорувати чи не звертати увагу, а використати відповідну корекцію. Для тих, кому потрібно працювати за комп’ютером або з документами, можна використовувати правильно підібрані окуляри або контактні лінзи або зробити лазерну корекцію зору. Якщо ігнорувати проблему, то згодом з’явиться втома, біль у власних очах, знизиться працездатність. Здавалося б, невелика проблема, але продуктивність роботи буде набагато нижчою. Тому відкладати діагностику та підбір окулярів чи лінз не варто.