Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
Послуги

Периферичний зір: що це і для чого воно потрібне?

14 February 2025

Периферичний зір – це важлива функція наших зорових органів, що дозволяє бачити навколишній простір та відіграє важливу роль у повсякденних завданнях. З його допомогою ми можемо орієнтуватися у просторі, помічати рух інших об’єктів тощо.

Що таке периферичний зір?

У контексті науки периферичний зір є здатністю очей та мозку бачити об’єкти за межами центрального поля. Воно охоплює до 180 градусів огляду, дозволяючи нам не відводити погляд від центру.

У повсякденності периферичний зір часто називають бічним. В цілому, це не помилка, тому що в побуті терміни використовують для опису того самого. Однак різниця між ними все ж таки є:

  • Бічний зір – це здатність людини бачити з боків. Насамперед, це потрібно для швидкої оцінки обстановки та оперативного реагування на загрози, що виникають з цих сторін.
  • Периферичний зір — це загальне поняття. Воно визначає здатність людини бачити всю область навколо центральної точки. Тобто не лише з боків, а й зверху та знизу.

Таким чином “бічне” зір входить у поняття периферичного. Однак у повсякденності ці терміни можна сміливо використовувати як синоніми, тому що найчастіше мається на увазі вміння людини “розгледіти” об’єкти саме з боків. Цю здатність доречно називати як бічним, і периферичним зором.


Як розвинути периферичний зір: тренування та вправи

Вміння розрізняти об’єкти поза центральною зоною є у будь-якої людини, проте її можна помітно покращити за допомогою регулярних вправ. Маються на увазі різні тренування, спрямовані на розширення поля зору. Зробити це можна за допомогою таких методів:

  1. Вправи із дзеркалом. Це найбільш простий та ефективний спосіб, що допоможе розвинути ваш периферичний зір. Його виконують перед дзеркалом: погляд концентрують на одній точці, а потім намагаються розглянути предмети з обох боків. Рухати очима при цьому не потрібно – всі зусилля мозку мають бути спрямовані на ідентифікацію навколишніх об’єктів.
  2. Тренування з об’єктами, що рухаються. Сенс вправи в тому, щоб сфокусувати погляд на одній точці, а потім намагатися розглянути предмети, що рухаються по периферії. Це можуть бути кольорові кульки, які ви тримаєте у руках. Їх потрібно відвести убік, щоб ви могли помітити їх тільки на крайній частині видимої зони.
  3. Вправи “Зоряне небо”. Це один із досить ефективних варіантів того, як розвинути периферичний зір. Під час тренування дивіться на зоряне небо або інші крапки, що світяться на темному тлі. Намагайтеся розглянути об’єкти у полі зору, зберігаючи фокусування на одному з них.

Периферичний зір дозволяє нам сприймати об’єкти за межами центральної зони, проте розвинути його можна не завжди. Наприклад, якщо погіршення цієї здібності пов’язані з патологією, тоді треба усувати причину. Зокрема захворювання сітківки часто призводять до погіршення периферичного зору. Це неможливо виправити вправами, тому слід записатися на обстеження до офтальмолога.

Причини виникнення проблем із периферичним зором

Порушення бічного зору можуть бути з різних причин. Одними з найпоширеніших є вікові зміни. У багатьох людей з віком звужується поле огляду, тому вони починають гірше бачити об’єкти на всі боки. Порушення периферичного зору також може бути пов’язане з:

  • Офтальмологічними захворюваннями. Деякі патології зорових нервів призводять до проблем із бічним зором. Зокрема, у деяких ситуаціях слід оперативно розпочати лікування глаукоми. Ця хвороба є однією з головних причин того, що у людини погіршується периферичний зір. Те саме відноситься до катаракти та дегенеративних змін сітківки.
  • Удари та забиття голови. Черепно-мозкові травми можуть торкатися відділів мозку, які відповідають за обробку периферичних сигналів. Через це у людини втрачається здатність розрізняти об’єкти бічним зором.
  • Неврологічними захворюваннями. Захворювання нервової системи, наприклад, інсульт, можуть спричинити порушення периферичного зору. Запобігти цьому може своєчасна терапія.

Щоб не допустити значного погіршення бічного зору, потрібно регулярно відвідувати офтальмолога та оперативно записатись на обстеження за потреби. Наприклад, відшарування сітківки може призвести не тільки до сильного дискомфорту, а й навіть до сліпоти за відсутності терапії. Щоб не допустити цього, звертайтесь за консультацією до фахівців офтальмологічного центру Новий Зір.

Діагностика та методи вирішення проблем з периферичним зором

Під час обстеження у лікаря застосовують різні методи діагностики. Наприклад, периметрія дозволяє виміряти межі поля зору, на яких око здатне фіксувати світло або рух. Офтальмолог також проводить різноманітні тести та використовує інші методи виявлення структурних змін у зорових органах.

Фахівець знає не тільки те, як перевірити бічний зір, а й підбере найрезультативніший спосіб корекції зору. Це може бути:

  1. Оптична корекція. Мається на увазі носіння спеціальних окулярів або лінз. Вони допомагають із різними порушеннями рефракції очей.
  2. Медикаментозна терапія. У деяких випадках офтальмолог призначає медикаменти зниження тиску в очах. Це допомагає запобігти погіршенню бічного зору, щоб зберегти його на поточному рівні.
  3. Хірургічне втручання. При глаукомі чи інших серйозних захворюваннях лікар може призначити пацієнтові хірургічну операцію. Зазвичай це потрібно для стабілізації стану та запобігання розвитку існуючої патології.

Вправи та тренування можуть допомогти розвинути периферичний зір, але це можливо лише у разі відсутності серйозних захворювань очей. Рання діагностика дозволяє запобігти багатьом патологіям зорових органів і усунути різні симптоми.

З огляду на це важливо регулярно проходити обстеження в клініці “Новий Зір”. Телефонуйте співробітникам нашого офтальмологічного центру, щоб дізнатися більше та поставити свої запитання.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ