Як заспокоїтись перед операцією: ефективні методи, як впоратися з хвилюванням
Кожна людина нервує, переживає, іноді навіть відчуває глибокий стрес. Усе це може негативно позначитися не тільки на психічному стані пацієнта, але й погіршити результат операційного втручання з подальшим ускладненим процесом відновлення.
Іноді страх спонукає відкласти операцію або відмовитися від неї, хоча це єдина можливість позбутись хвороби.
Тому дуже важливо знати, як налаштуватись на операцію так, щоб процес пройшов максимально успішно, а реабілітаційний період – без ускладнень.
Страх перед операцією – нормально чи ні?
У будь-якому лікуванні існують певні ризики, особливо якщо це стосується хірургічного втручання. Тому немає нічого дивного у тому, щоб боятися операції. Посилює нервозність нерозуміння, що саме відбуватиметься. У такі моменти людина схильна додумувати, перебільшувати чи зовсім репрезентувати песимістичні картини.
Звичайно, усе залежить від конкретної людини, її психофізичного стану. Але що довше триває період підготовки до операції, то більше посилюється страх.
До основних переживань перед операцією відносять:
- Страх больових відчуттів. Це може стосуватись як недостатньої анестезії, так і болю у післяопераційний період, а також білонофобії (страх уколів). У будь-якому випадку досвідчені фахівці завжди знайдуть правильний вихід, головне – повідомити лікаря про свої переживання.
- Страх невідомості. Навіть не всі медичні співробітники знають все про хірургічні втручання, а звичайні пацієнти — тим паче. Тому не соромтеся ставити запитання своєму хірургу. Повна поінформованість – найкращий спосіб того, як можна налаштуватися на операцію.
- Переживання про можливий осуд. Деякі бояться засуджень з боку медпрацівників. Це пов’язано як із необхідністю оголюватися, так і з докорами про доведення себе до такого стану (може відрізнятися залежно від виду та складності втручання).
- Боязнь наркозу (інтранаркозного пробудження). Попри те, що таке дійсно можливо, пам’ятайте, що відсоток таких випадків мізерно малий (0,2-0,4%). А ось в інтернеті їх наводять як приклад дуже часто, тому не варто довіряти соцмережам, краще поговорити з анестезіологом.
Нерідко людина може переживати навіть через кінцеву вартість операції. Але варто пам’ятати, що якщо не вирішити проблему вчасно, подальше лікування буде не менш затратним і врешті-решт призведе до необхідності оперативного втручання. Окрім того, “затягування” з операцією може призвести до незворотних наслідків. А, як відомо, дорожчим за здоров’я та життя нічого немає.
Як налаштуватись на операцію, зібравши всю інформацію
Щоб зменшити тривогу, треба бути поінформованим. Дізнайтеся все про:
- підготовку до операції;
- процес проведення хірургічного втручання (методи, тривалість тощо);
- прогнозовані результати;
- можливі ускладнення;
- реабілітаційний період тощо.
Повна та достовірна інформація допоможуть зменшити страх перед операцією. Якщо пацієнт недостатньо обізнаний з майбутнім хірургічним втручанням, це може призвести до самонакручування або пошуку інформації в ненадійних джерелах. У цьому питанні головне — не перестаратися, оскільки надмірна інформативність здатна викликати зворотний ефект.
Як не нервувати перед операцією: спілкування з лікарями
Якщо вам повідомили, що потрібна операція, насамперед слід вибрати клініку та команду лікарів. Так ваші страхи будуть не такими значними, оскільки ви зможете покластися на їхній досвід та професіоналізм.
Хороший фахівець здатний правильно подати пацієнту всю інформацію про:
- необхідність оперативного втручання;
- методи, які краще використовувати в випадку пацієнта;
- те, як підготуватися до операції тощо.
Така бесіда допоможе пацієнтові розслабитися, сконцентруватися на передопераційній підготовці, дасть розуміння, якою є його роль у всіх цих процесах. І це значно вплине успіх як втручання, так і відновлення.
Акцентуйте увагу лікаря на своїх страхах. Хірург допоможе вам із ними впоратися. Якщо проблема серйозна, то може знадобитися психологічна допомога. Також особливо вразливим пацієнтам напередодні операції пропонують седативні препарати.
Як ще налаштуватися на операцію? Поговоріть не лише з хірургом, а й зі своїм анестезіологом. Цей спеціаліст не менш важливий під час проведення операції. Він допоможе вам не відчути біль, контролюватиме ваш стан протягом усього процесу і поверне вас до тями, коли все закінчиться. Важливо повідомити лікаря всю інформацію, що його цікавить, не намагайтеся нічого приховати. Також слід обговорити з ним у подробицях, як все проходитиме, який варіант анестезії найоптимальніший у вашому випадку. Якщо у вас є страх перед операцією, пов’язаний із наркозом, обов’язково проговоріть це з анестезіологом.
Додаткові методи боротьби з переживаннями перед операцією
Окрім спілкування та консультації з лікарями, важливо правильно підготуватися до майбутньої операції. Якщо ви будете чітко виконувати всі приписи та рекомендації лікарів, ваша впевненість в успішному результаті буде набагато вищою.
Повноцінна підготовка складається з наступних кроків:
- повне обстеження організму;
- налагодження раціону;
- відмова від шкідливих звичок;
- застосування релаксуючих практик.
Розглянемо кожен пункт окремо для розуміння важливості кожного кроку.
Повне обстеження організму
Напередодні операції вам обов’язково доведеться пройти повне обстеження та здати необхідні аналізи. Це допоможе дізнатися загальний стан здоров’я та виявити патології в інших системах та органах, мінімізувати ризики наркозу та запобігти можливим ускладненням.
Налагодження раціону
Не вживайте шкідливої їжі. Достатня кількість білка, фрукти та овочі допоможуть підвищити імунітет, прискорять загоєння ран. Зміна раціону сприяє схудненню, що позитивно впливає на серцево-судинну та дихальну системи.
Відмова від шкідливих звичок
Вживання алкоголю погіршує здатність печінки виробляти елементи відновлення. Якщо у вас є проблеми з алкоголем, обов’язково повідомте це лікареві та зменшіть споживання до рекомендованих норм.
Застосування релаксуючих практик
Страх перед операцією допоможуть зменшити дихальна гімнастика, медитація, йога та прослуховування улюбленої музики.
Популярні запитання від пацієнтів
Щоб вам було спокійніше і ви точно знали, що робити за добу чи день операції, ми зібрали відповіді на поширені питання про підготовку до хірургічного втручання.
Чому не можна їсти перед операцією?
Під час хірургічного втручання пацієнт перебуває під загальною анестезією. Залишки їжі зі шлунка можуть потрапити в легені, також можливе блювання. Тому останній прийом їжі варто організувати за 6-8 годин до операції. Навіть якщо операція проводиться під місцевою анестезією, їжа протипоказана на випадок, якщо знадобиться загальний наркоз.
Чи можна пити воду перед операцією?
Вживання рідини, за аналогією з їжею, також може загрожувати попаданням її в дихальні шляхи або проблемами з сечівником. Залежно від виду операції та наркозу рекомендується припинити пити воду або іншу рідину за 2-4 години до анестезії.
Які ліки не можна вживати перед операцією?
Перед хірургічним втручанням заборонено приймати кроворозріджувальні медикаменти, болезаспокійники та протизапальні препарати. Погодьте з лікарем весь перелік ліків, які слід приймати на етапах підготовки та реабілітації.
Чи можна курити перед операцією?
Якщо у вас планова операція і є можливість заздалегідь відмовитися від згубної звички, зробити це варто за півроку до анестезії або за кілька місяців. Так ви убезпечите себе від можливих проблем з дихальною системою та значно спростите процес відновлення. Якщо заздалегідь кинути палити не вдалося, різко відмовлятися від цигарок за кілька днів до операції не варто. Достатньо утриматися від куріння останні 4-6 годин перед наркозом.
Чому перед операцією не можна чистити зуби?
Це поширена помилка. Обов’язково вранці почистіть зуби перед операцією. Але пам’ятайте, що слід відмовитися від пиття, тому, прополоскавши рота, виплюньте залишки рідини.
Як правильно підготуватися до операції: висновки
Якщо ви будете дотримуватися всіх порад лікаря і промовляти з ним свої побоювання, менше читати страхітливі статті в інтернеті, більше піклуватися про режим дня та харчування, настрій зміниться на позитивний. А позитивний настрій збільшує шанси на бажаний результат будь-якого лікування.
Слідкуйте за своїм здоров’ям та не відкладай якісне життя на завтра!