
Гігієна зору: як уберегти дитину від міопії
Через сучасні реалії в Україні загострилася проблема дитячої короткозорості. Вже два роки поспіль формат онлайн-навчання, який розпочався за ковідних часів, дав знаки. До цього негативного чинника додались:
- Військовий стан із повітряними тривогами та тривалим сидінням у холодних, погано освітлених бомбосховищах.
- Віялові та екстрені вимкнення світла.
- Порушення сталого режиму дня та раціонального харчування.
- Постійний страх і непевність у завтрашньому дні – з цим і дорослому впоратися важко, а про дітей годі й казати.
Стреси та зовнішні обставини призводять до стрімкого порушення зору юних українців. Взагалі серед дитячих очних захворювань поширеність ранньої міопії останніми роками становить 30%. Часто її причиною є недотримання зорової гігієни через зовнішні чи стресові фактори та незнання принципів профілактики розвитку короткозорості.
Що таке міопія
При цьому захворюванні людина погано бачить вдалечінь, контури предметів видаються розмитими. Так, у школі дитина починає скаржитися, що їй не видно написаного на дошці, або мружиться, коли намагається розглянути деталі за вікном. Розберімося в механізмі короткозорості. Через надмірну витягнутість очного яблука спотворюється заломлення світла та зображення фокусується не на сітківці, а перед нею. Тому предмети, розташовані далеко, видно нечітко. Слід зазначити, що немовлята народжуються із далекозорістю, але в період інтенсивного зростання зір малюків пристосовується до бачення зблизька. Саме це є одним із показників готовності майбутнього учня до школи. Проте чим дитина менша, тим тонша у неї склера (зовнішня оболочка ока), тому через інтенсивну роботу на близький відстані вона швидше піддається розтягненню, що прискорює розвиток міопії. Розтягнута склера – головний фактор прогресування короткозорості. Ось чому для дошкільнят таке шкідливе тривале сидіння за комп’ютером чи ігри в телефоні.
Причини розвитку
Не будемо говорити про вроджені аномалії. У першу чергу відіграє генетика: якщо один із батьків чи обидва мають поганий зір, то діти потенційно схильні до міопії. Річ у наслідковому браці колагену, що входить до складу склері.
Більше в статті: https://www.moirebenok.ua/