Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
Що таке Трахома

Трахома – специфічний інфекційний кератокон’юнктивіт, що викликається вірусом з групи псіттакозу. Захворювання виникає в результаті перенесення заразного виділення із хворою кон’юнктиви на здорову руками або через забруднені виділеннями предмети. Інкубаційний період 5-14 днів.

Захворювання зазвичай буває двостороннім, починається непомітно для хворого і тільки в рідкісних випадках-гостро, протікає хронічно, характеризується кон’юнктивітом з утворенням фолікулів (зерен) і ураженням рогової оболонки у вигляді поверхневого судинного запалення – пануса. Розпад фолікулів призводить до рубцювання.

У клінічному перебігу трахоми розрізняють 4 стадії. Стадія I – наростання запальних явищ, дифузна інфільтрація, набряк кон’юнктиви з розвитком в ній фолікулів, які мають вигляд мутних сірих зерен, розташованих безладно і глибоко в кон’юнктиві перехідних складок; з’являються початкові ознаки ураження рогівки у вигляді паннуса (рис. 1). Стадія II – на тлі посилення інфільтрації і розвитку фолікулів починається розпад фолікулів і з’являються рубці. Ураження рогівки більш виражено. Стадія III – переважають процеси рубцювання при наявності фолікулів і інфільтрації (рис. 2). Стадія IV (неактивна) – розлите рубцювання ураженої слизової оболонки при відсутності будь-яких запальних явищ в кон’юнктиві і рогівці.

Рис. 1 — трахома I стадії.
Рис. 2 — трахома III стадії з заворотом  і трихізом нижньої повіки.

Специфічне ураження рогівки при трахомі – паннус – починається від верхнього лімба, потім інфільтрація та новостворені судини захоплюють поверхневий шар рогівки.

Діагноз

Для раннього розпізнавання початкової трахоми, стертих її форм і рецидивів захворювання необхідно користуватися оптичними засобами діагностики – бінокулярною лупою при масових оглядах і щілинною лампою для дослідження важких для діагностики випадків. Характерна наявність інфільтрації кон’юнктиви, залучення в процес хряща (трахоматозний псевдоптоз), зміна рогівки (паннус).

Лабораторна діагностика включає 3 види дослідження: зішкріб з кон’юнктиви для виявлення тілець: Провацека – Хальберштедтера, цитологічна картина вмісту фолікула, виділення вірусу. Допоміжне значення має епідеміологічний аналіз, обстеження вогнища.

Прогноз

Трахома у теперішній час сприятлива при своєчасному і правильному лікуванні. При важкій формі і тривалому перебігу трахоми можуть виникати інтенсивні помутніння рогівки зі зниженням зору і грубі поширені рубці в кон’юнктиві. Рубцювання може привести до викривлення хряща, завороту повік і неправильного розташуванню вій (трихіаз). При цьому вії труть рогівку, що призводить до пошкодження її поверхні і сприяє розвитку виразки рогівки. До групи наполегливої трахоми відносять випадки, що не піддаються лікуванню стандартними методами. В основі наполегливої течії трахоми можуть лежати різні фактори: загальні захворювання, зниження опірності організму хворого, алергічні реакції, супутні захворювання повік, кон’юнктиви і слізних шляхів, нерегулярне і неправильне лікування. Трахома, раніше досить поширена на території Росії, у теперішній час як масове захворювання ліквідована. Типові клінічні форми зустрічаються рідко.

Лікування

Хворі з активної трахомою (I-III стадій, рецидиви захворювання) підлягають стаціонарному лікуванню. Лікування проводиться 1% маззю тетрацикліну, еритроміцину або олететрину 4-6 разів на день. Через 1-2 тижні від початку лікування лікарем або спеціально підготовленим середнім медпрацівником проводиться видавлювання (експресія) фолікулів спеціальним пінцетом після знеболювання слизової оболонки закапуванням 0,5% розчину дикаїну або введенням 1% розчину новокаїну під кон’юнктиву. Повіки вивертають і кон’юнктиву здавлюють браншами пінцету. Після експресії закладають мазь антибіотика. Амбулаторне лікування можливе тільки в легких випадках трахоми; мазі антибіотиків застосовують 2-3 рази на день, 1% Дитетрациклінова мазь – 1 раз в день або через день, закапують 1% розчин тетрацикліну гідрохлориду або 10% розчин сульфапіридазин-натрію на полімерній основі 1-2 рази на день.

Після клінічного лікування хворі залишаються на диспансерному обліку і проходять медогляд 4 рази на рік. Профілактика рецидивів трахоми, їх раннє виявлення і лікування особливо важливі при боротьбі з трахомою, так як саме рецидиви трахоми становлять основну кількість серед знову взятих на облік активних випадків трахоми, а нерозпізнані вчасно – можуть бути джерелом поширення інфекції. Кращою профілактикою рецидивів трахоми є своєчасне лікування бактеріальних і вірусних кон’юнктивітів.

Важливою профілактичною мірою є санітарно-просвітня пропаганда, спрямована на дотримання навичок особистої гігієни. Хворий або той, хто вже перехворів трахомою, повинен мати окремий рушник, подушку і т.д.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ