Екзофтальм – вистояння очного яблука вперед (іноді зі зміщенням в будь-яку сторону). При екзофтальмі можливе обмеження рухливості ока. Екзофтальм – один з основних ознак захворювань очної ямки і обумовлений збільшенням її вмісту.
Причини екзофтальму можуть бути внутрішньоочними і позаочними. До внутрішньо очних причин відносяться: запальні процеси в порожнині очної ямки, перелами її стінок, доброякісні та злоякісні пухлини та ін. До позаочним причинам відносяться: загальні захворювання організму, захворювання щитоподібної залози, патологічні процеси в порожнині черепа, хвороби придаткових пазух носу. Ступінь вистояння очного яблука визначається за допомогою екзофтальмометру. У кожному разі екзофтальму з метою з’ясування його причини потрібні всебічні загальні та місцеві дослідження хворого. Екзофтальм може супроводжуватися зниженням зору внаслідок ураження зорового нерва. Іноді при значному зміщенні ока у хворих спостерігається двоїння.
Залежно від причини, що викликала екзофтальм, призначається відповідне лікування: оперативне втручання при пухлинах очної ямки, лікування придаткових пазух носа при захворюваннях цій галузі, лікування системних захворювань і т.д.