Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00

Діабетична ретинопатія (діабет ока)

Запис на прийом
Цукровий діабет підвищує ризик розвитку катаракти та глаукоми, але найбільшу загрозу для зору несе ураження сітківки

Цукровий діабет – це серйозне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не секретує достатньої кількості інсуліну, або організм не реагує на інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) в крові. Діабетом можуть хворіти і дорослі, і діти.

Що відбувається зі сітківкою при діабеті

У більшості хворих на діабет на сітківці з’являються діабетичні зміни після 20 років хвороби. Поразка сітківки при діабеті називається діабетичну ретинопатією.

Шкідливий вплив підвищеного цукру в крові позначається насамперед на судинах, в т.ч. судинах сітківки. Початкова стадія діабетичної ретинопатії (ДР) називається непроліферативною. Стінки артерій стають крихкими, проникними. Це проявляється утворенням точкових крововиливів, локальними мішечкуватими розширеннями артерій мікроаневріизмами. Через проникні судини в сітківку виходить рідка частина крові, що призводить до набряку сітківки, і при залученні в процес центральної частини сітківки макули знижується зір.

У наступній стадії діабетичної ретинопатії, що позначається як проліферативна, порушення кровообігу в сітківці веде до її ішемії (кисневого голодування). У відповідь на це організм намагається створити нові судини, щоб підтримати адекватний рівень кисню в сітківці. Цей процес називається неоваскулярізацією. Однак, ці новоутворені судини недосконалі, і вони стають джерелами кровотеч. Кров може потрапляти в шари сітківки та в склисте тіло, викликаючи появу плаваючих помутнінь (мушок) разом зі зниженим зором.

На пізніх стадіях діабетичної ретинопатії, продовження зростання новоутворених судин і рубцевої тканини може привести до розвитку відшарування сітківки та глаукоми.

Ознаки (симптоми)

Вплив діабетичної ретинопатії на зір різний і залежить від стадії хвороби. Деякі симптоми, які найбільш часто зустрічаються, представлені нижче, але список далекий від завершеності.

  • Розмитий зір (часто змінюється в залежності від рівня цукру в крові).
  • Мушки та блискавки.
  • Різка втрата зору.

Діагностика

Люди, що хворіють на діабет, повинні регулярно проходити обстеження очей, щоб вчасно виявити розвиток очних ускладнень і розпочати відповідне лікування якомога раніше. Діабетики повинні перебувати під частим спостереженням у терапевта або ендокринолога, які, в свою чергу, працюють в тісному зв’язку з офтальмологом.

Діагноз діабетичної ретинопатії ставиться на підставі детального огляду очного дна за допомогою офтальмоскопу. Для документації змін на сітківці іноді роблять серійні фотографії очного дна за допомогою фундус-камери. Для локалізації судин, з яких сочиться рідина та викликає макулярний набряк, можуть провести флюоресцінову ангіографію.

Лікування

Існує цілий ряд лікувальних процедур, які проводяться в залежності від стадії діабетичної ретинопатії. Набряк макули та новоутворення кровоточивих судин зустрічається найчастіше і вимагає проведення панретинальної, тобто захоплюючої всю сітківку, лазерної коагуляції сітківки (ЛКС). ЛКС ґрунтується на застосуванні лазерної енергії, яка доставляється до потрібних місць на сітківці через прозорі середовища ока – рогівку, вологу передню камеру, кришталик і склисте тіло – без єдиного розрізу.

Лазер використовується для припікання областей сітківки, що зазнають кисневе голодування, поза зоною, відповідальної за центральний зір. Руйнування ішемічної сітківки прибирає стимул для новоутворення судин і стабілізує процес. І хоча в периферичному полі зору утворюється безліч точкових сліпих плям, вони непомітні для хворого. Крім того, коагуліруються вже утворені патологічні судини, що зменшує набряк і кровоточивість. Мета ЛКС – зупинити прогресування хвороби. Як правило, потрібно кілька курсів лазерного лікування.

Вітректомія – інша операція, часто необхідна для пацієнтів з діабетичною ретинопатією, у яких розвивається масований крововилив, що не розсмоктується, в склисте тіло, що позначається як гемофтальм. Під час вітректомії хірург акуратно видаляє кров і саме склисте тіло та замінює його на сольовий розчин. У той же час розсікаються рубці, які тягнуть сітківку та викликають її розриви та відшарування, та припікаються лазером або діатермокоагулятором судини, що кровоточать.

У діабетиків підвищений ризик відшарування сітківки. Її розриви можуть припікатися лазером. Відшарування сітківки вимагає хірургічного лікування, спрямованого на повернення сітківки на місце.

Профілактика

Вчені в результаті багаторічних спостережень з’ясували, що діабетики, які підтримують нормальний рівень цукру, мають менше ускладнень з боку очей, ніж ті, хто погано контролюють його. Правильне харчування та фізичні вправи відіграють велику позитивну роль в загальному стані здоров’я хворих на діабет.

Люди, які страждають на діабет, можуть значно знизити ризик очних ускладнень, регулярно спостерігаючись у офтальмолога. Більшість ускладнень лікується набагато успішніше, якщо виявляються на ранніх стадіях.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ