Набутий дальтонізм має місце тільки на оці, де вражена сітківка або зоровий нерв. Йому також властиво прогресуюче погіршення з часом і труднощі в розрізненні синього та жовтого кольорів. Спадковий дальтонізм зустрічається частіше, вражає обидва ока і не погіршується з часом. Цей варіант дальтонізму в різній ступені вираженості присутній у 8% чоловіків і 0,4% жінок.
Спадковий дальтонізм пов’язаний з X-хромосомою та практично завжди передається від матері-носія гена до сина.
Дальтонізм може бути частковим (пов’язаним з окремими кольорами) або повним (пов’язаним з усіма кольорами). Повний дальтонізм зустрічається дуже рідко і, як правило, в поєднанні з іншими серйозними вродженими дефектами очей.
Фоторецептори, що називають колбами, відповідальні за сприйняття кольору в людській сітківці. Колбочки сконцентровані в центральній області сітківки, макулі, і бувають трьох типів: перший – містить пігмент, чутливий до червоного кольору, другий – до зеленого і останній – до синього. Проблеми з кольоросприйняттям з’являються, коли один або більше з пігментів повністю відсутні, функціонально неробочий, або він присутній в недостатній кількості. Нормальний кольоровий зір називається тріхромазія. У ситуації недостатнього синтезу одного пігменту (до речі, найчастіше зустрічається) говорять про аномальну тріхромазію. А діхромазія, згідно з логікою, характеризується повною відсутністю одного пігменту в сітківці.
Ознаки (симптоми)
Прояви дальтонізму індивідуальні в кожному конкретному випадку та різноманітні як і кількість кольорів і відтінків у веселці. На щастя, серйозні порушення сприйняття кольору зустрічаються набагато рідше легких. При частковому дальтонізмі зустрічаються:
- Проблеми з розрізненням червоного та зеленого кольорів (найбільш часто).
- Проблеми з розрізненням синього та зеленого кольорів (менше часто).
Симптоми більш серйозних вроджених (рідко – набутих) форм дальтонізму можуть включати:
- Всі предмети виглядають пофарбованими в різні відтінки сірого.
- Низька гострота зору.
- Ністагм.
Діагностика
Дальтонізм визначається на спеціальних поліхроматичних таблицях Рабкіна. Кожна таблиця складається з безлічі кольорових кружків і точок, однакових за яскравістю але трохи різних за кольором. Таким чином, дальтонік, не розрізняє присутні в таблиці кольори, таблиця постане однорідною, а людина з нормальним кольоросприйняттям (нормальний тріхромат) розгледить цифру або геометричну фігуру, складені з кружків одного кольору.
Лікування
Дальтонізм в даний час ніяк не лікується. Особи, які страждають легкими формами дальтонізму, вчаться асоціювати кольори з певними об’єктами та зазвичай здатні визначати кольори в повсякденному житті, як і люди з нормальним кольоросприйняттям. Однак, їх відчуття кольорів сильно відрізняється від нормального.