Основна причина далекозорості – укорочена форма очного яблука. При далекозорості, світлові промені фокусуються не на сітківку, а позаду неї. На сітківку потрапляють вже розфокусовані промені, що створюють нечітке, розпливчасте зображення. У людей старшого та похилого віку далекозорість виникає через ущільнення (втрата еластичності) кришталика ока.
Форми далекозорості
Діти (1 – 18 років)
Найчастіше далекозорість буває у маленьких дітей. Для них природною віковою нормою є далекозорість незначною мірою, яка з часом проходить. Далекозорість вище вікової норми в дитячому віці – це серйозна проблема, яка потребує корекції, оскільки за відсутності лікування у дитини можуть розвинутися амбліопія ( «ледаче» око) та косоокість.
Молоді люди (18 – 40 років)
У молодих людей гіперметропія низького ступеню може компенсуватися за рахунок активної роботи кришталика. При цьому людина однаково чітко бачить як віддалені, так і близькі об’єкти. Але при цьому відбувається перенапруження м’язів кришталика, яке викликає головні болі, відчуття «піску» в очах і швидку стомлюваність. Крім того, у цієї групи резерви акомодації закінчуються раніше, і раніше починає розвиватися вікова далекозорість (ущільнення кришталика).
Вікова далекозорість (старше 40 років)
У людей старшого віку розвиток далекозорості може бути викликано не укороченою формою ока, а зменшенням еластичності кришталика (порушення акомодації). Кришталик ока ущільнюється, м’яз слабшає, і око втрачає здатність «налаштовувати» зір. Втрачаючи свою еластичність, кришталик перестає змінювати свою кривизну при розгляданні близьких предметів і, як результат – при поганому зорі вдалину погіршується зір поблизу. Таке захворювання називається вікова далекозорість або пресбіопія.
Супутні захворювання
Частим супутнім захворюванням при далекозорості є периферична дегенерація (витончення) сітківки. В результаті цього захворювання, при травмах або надмірних фізичних навантаженнях можуть відбутися розриви сітківки або розвинутися її відшарування. Це дуже небезпечно, тому що подібні процеси не оборотні.
Для профілактики ускладнень при дегенерації сітківки проводиться профілактична периферична лазеркоагуляція (ППЛК). Її метою є відмежування ділянок дистрофії від здорових тканин ока.
Таким чином, створюється «нова лінія» прикріплення сітківки до очного дна, зменшується проникність судин і набряк, покращується харчування сітківки.
ЛІКУВАННЯ ДАЛЕКОЗОРОСТІ
Завданням будь-якого методу корекції далекозорості є зміна сили заломлюючого апарату ока так, щоб зображення припало на певну область сітківки. Сучасна офтальмологія володіє найширшим арсеналом методів поліпшення зору при далекозорості. У медичних центрах «Новий зір» вам зможуть запропонувати всі основні в світовій практиці методики корекції далекозорості.
Консервативні методики корекції далекозорості
- Окуляри
- Контактні лінзи
- Апаратне лікування
Хірургічні методики корекції далекозорості
- Лазерна корекція зору (Femto LASIK, SUPER LASIK Thin Flap, LASEK, LASIK, Super LASIK)
- Рефракційна заміна кришталика з імплантацією ІОЛ
- Склеропластика
- Лазерокоагуляція
- Система «Оптималь»
Ступені гіперметропії
Слабка гіперметропія. Зір з показником до +2,0 діоптрій вважається слабкою гіперметропієюй.
Запідозрити ознаки слабкої гіперметропії можна за такими симптомами:
- Невеликі труднощі при читанні, які виникають у випадках, якщо текст надрукований дрібним шрифтом. Доводиться постійно напружувати очі, намагаючись зрозуміти, що зображено на невеликому малюнку або фотографії.
- У тих, хто довго дивиться в монітор, починає паморочитися голова та відчувається перевтома.
Середня гіперметропія. При показниках зору від +2 до +4 діоптрій говорять про середню гіперметропію.
Зазвичай ця ступінь далекозорості пов’язана з великими труднощами для людини.
- Знижується зір як поблизу, так і в далечінь.
- Багато людей скаржаться на такі симптоми як: біль в очах, почервоніння та відчуття втоми очей
- Запаморочення при постійній напрузі зору.
Сильна гіперметропія. Про високу або сильну гіперметропію говорять при показниках зору від +4 діоптрій.
При такому ступені захворювання людина змушена постійно носити окуляри або контактні лінзи.
Визначити далекозорість високого ступеня можна за такими симптомами:
- Людина погано бачить поблизу та вдалину,
- Очі швидко втомлюються,
- Будь-яка зорова робота супроводжується головними болями,
- При зоровій напрузі виникає запаморочення,
- Почуття загальної слабкості і т.д.
Про те, як лікувати пацієнта при високому ступені гіперметропії приймають рішення, з огляду на рік народження пацієнта, наявність інших обтяжливих захворювань, професійний вид діяльності і т.д.
Слабка гіперметропія (до 2,0 діоптрій)
Рекомендується лазерна корекція за методиками LASEK та LASIK. При протипоказанні до лазерної корекції або додатково до неї призначається курс спеціальних вправ – зорова стимуляція. Може бути здійснена контактна або окулярна корекція.
Середня гіперметропія (до 4,0 діоптрій)
Використовується лазерна корекція за методиками Super LASІK. При протипоказанні до лазерної корекції або додатково до неї призначається курс терапевтичного лікування апаратними методами. Може бути проведена контактна або окулярна корекція.
Висока гіперметропія (вище 4,0 діоптрій)
Застосовується лазерна корекція за методиками Femto LASIK, Super LASIK Thin Flap або імплантація факічної лінзи. При наявності сильного гіперметропічного астигматизму або гіперметропії понад 8 діоптрій, може використовуватися поєднання цих двох напрямків.
Пресбіопія (вікова далекозорість)
Здійснюються імплантації спеціальної мультифокальної лінзи.
Вирішити питання про можливість і доцільність терапевтичного, хірургічного або лазерного лікування можна тільки після повного офтальмологічного обстеження та консультації кваліфікованого лікаря.
На консультації Ви отримаєте вичерпну інформацію про існуючі методи поліпшення зору. Разом з лікарем Ви зможете вибрати напрямок лікування. Залежно від індивідуальних параметрів ока, ступеню та форми захворювання лікар підбере методику лікування, яка зможе забезпечити оптимальний результат саме у Вашому випадку.