
Якого кольору бувають очі
Перше, що спадає на думку, це генетика: якщо у батьків були темні очі, то і у дитини вони будуть темними і т. д. Насправді, у спадок нам дістається не колір, а особливості будови ока і самої райдужної оболонки. Але саме вони дають людині його особистий відтінок очей.
У цьому процесі беруть участь безліч генів, а вони, як ви знаєте, можуть мутувати. Тому сьогодні генетики стверджують, що навіть у карооких батьків може з’явитися світлоока дитина.
Що таке око?
Райдужна оболонка ока контролює кількість світла, яке може поглинути. Щоб підтримати цей захисний механізм, вона містить пігмент – меланін, саме він поглинає світло. Коли світло падає на райдужку і проходить через кришталик, промені потрапляють на сітківку, мозок обробляє інформацію, і ми бачимо картинку. Тобто, основна частина світла перетворюється в зображення. Але та частина випромінювання, яка не поглинається райдужкою, відбивається від поверхні і утворює відтінок ока.
Він безпосередньо залежить від виду меланіну (еумеланін і феомеланін), його щільності, а також особливостей додаткових структур в оці – щільності колагенових волокон, кількості кровоносних судин.
Особливості кольорів
Як же з’являються конкретні кольори ока? Давайте розберемося.
- Шоколадний, коричневий і чорний. Ці відтінки колись були практично у всього населення планети. У райдужці карооких людей велика кількість еумеланіна високої щільності. Рідкісним є чорний колір очей, який обумовлений надмірно високою щільністю еумеланіна. Тобто, райдужка поглинає практично все світло, що потрапляє на неї. Цей ефект зустрічається у жителів Азії.
- Горіховий, бурштиновий, жовтуватий. Таких відтінків досить багато, вони прямо пов’язані з високою кількістю феомеланіна в райдужці.
- Блакитний. Іноді можна зустріти твердження, що “блакитні очі в дійсності коричневі”. Частково це правда. Відтінок блакитного кольору дає той же еумеланін. Але якщо пігменту мало в зовнішньому шарі райдужної оболонки, то промені світла, що відображаються, будуть виглядати синіми або блакитними. Дивно, але привабливий блакитний відтінок очей – це мутація, яка сталася кілька тисяч років тому. “Поломка генів” дала нестачу еумеланіна і, як наслідок, блакитнооких людей. Велика частина з них проживають в Північній Європі.
- Сірі очі виходять в результаті наявності колагенових волокон білого або сірого відтінку. Вони прикривають зовнішній шар райдужки. Щоб вийшли сірі очі, необхідна діяю двох факторів: висока щільність колагенових волокон в райдужці + мала кількість еумеланіна.
- Зелений – рідкісний колір очей, який виходить при змішуванні пігментів: феомеланін (жовтий відтінок) + еумеланін в малій кількості (блакитний відтінок). Тандем блакитного й жовтого дають зелений відтінок очей. Його рідкість обумовлена і іншим фактом: за часів інквізиції були знищені тисячі зеленооких жінок.
- Фіолетовий. Такий рідкісний колір очей був у Елізабет Тейлор. Поширеність відтінку становить 1: 1000 000 осіб. Щоб вийшов цей колір, потрібен низький рівень еумеланіна, а також мінімум колагенових волокон. Пігмент дасть блакитний відтінок, але при малій кількості колагену, будуть проглядатися кровоносні судини червоного кольору. В сумі змішування блакитного і червоного дають якраз фіолетовий колір.
- Червоні очі. Це найрідкісніший колір очей, і він є патологією. При очному альбінізмі у людини відсутній меланін в райдужній оболонці, тому відтінок очам надають червоні кровоносні судини.
Чи можна змінити відтінок очей?
Під чудотворним впливом природи відтінок очей змінюється самостійно тільки в дитинстві. Всі немовлята народжуються зі світло-блакитними очима, адже довгий час вони прибувають в утробі без контакту зі світлом. Концентрація меланіну при цьому дуже низька. У міру розвитку райдужки і вироблення пігменту, очі набувають свого власного відтінку.
Також в оці можуть відбуватися інші зміни. Наприклад, кількість меланіну, а отже, його щільність і колір очей, можуть змінюватися під впливом тривалого прийому гормонів і деяких інших препаратів. Але кардинально змінити відтінок вони не можуть.
У похилому віці тканини райдужки стають щільними, і тому колір очей помітно тьмяніє.
Якщо ви хочете цілеспрямовано поміняти колір очей, можна вдатися до популярного методу. Кольорові контактні лінзи змінюють відтінок на цілий день, роблячи погляд більш глибоким і виразним. Єдина умова: перед підбором контактних лінз слід звернутися на консультацію до офтальмолога. Лікарі офтальмологічного центру “Новий Зір” допоможуть вибрати розмір, виробника лінз, а також виявити наявність можливих протипоказань до їх носіння.
Джерела:
1. Довідник MSD. Альбінізм, Автори: Shinjita Das, MD, Harvard Medical School, остання зміна змісту Жовтня 2019
2. No Single Gene For Eye Color, Researchers Prove