
Вторинна катаракта – що це, симптоми та причини появи
Очі є одними з найдивовижніших органів людського тіла, що дають нам змогу сприймати світ у всьому його різноманітті. При цьому сучасна медицина досягла великих успіхів у лікуванні різних захворювань зорових органів, включаючи катаракту. Однак навіть після успішного втручання деякі хвороби очей можуть проявлятися знову.
Наприклад, деякі пацієнти страждають від вторинної катаракти. За таких умов важливо своєчасно почати терапію, щоб повністю позбутися цієї патології, а також виключити ризик появи інших проблем із зоровими органами. Для цього зверніться до досвідченого офтальмолога, який підбере найбільш ефективну схему лікування.
Що таке вторинна катаракта?
Вторинна катаракта – це патологічний стан, що негативно впливає на зір. Він може виникати у пацієнтів, які нещодавно перенесли операцію з видалення помутнілого кришталика ока.
Незважаючи на назву, ця патологія не пов’язана з повторною появою самої катаракти, а являє собою ускладнення після хірургічного втручання:
- Коли лікар видаляє мутний кришталик, на його місце встановлюється інтраокулярна лінза (ІОЛ).
- Слід також згадати задню капсулу – тонку мембрану, яка залишається після видалення кришталика. Якщо вона починає втрачати прозорість, зір погіршуватиметься.
- Саме цей побічний ефект після хірургічного втручання і називається вторинною катарактою.
Позбутися цього стану можна порівняно швидко, якщо оперативно звернутися до офтальмолога. За відсутності терапії зір продовжить погіршуватися, що в кінцевому підсумку може призвести до повної сліпоти.
Причини появи вторинної катаракти
Поява цього патологічного стану пов’язана з природними процесами в організмі, а також особливостями проведеної операції. Розглянемо основні причини виникнення вторинної катаракти:
- Ріст епітеліальних клітин. Коли лікар видаляє кришталик, клітини епітелію, що залишилися, можуть мігрувати на задню капсулу ока пацієнта. Вони поступово розростаються і перекривають цю тонку мембрану, ніби накриваючи її плівкою.
- Супутні захворювання. Якщо в пацієнта цукровий діабет, увеїт або травми ока, тоді ймовірність розвитку вторинної катаракти збільшується.
- Індивідуальні особливості. У деяких людей, особливо молодих, клітини епітелію активно регенерують і розмножуються. Через це значно збільшується ризик появи вторинної катаракти.
- Тип штучної лінзи. Деякі матеріали або конструкції ІОЛ можуть сприяти утворенню помутніння на задній капсулі ока.
У рідкісних випадках вторинна катаракта після заміни кришталика може з’являтися через недостатнє очищення задньої капсули під час хірургічного втручання. Щоб таких ситуацій не виникало, потрібно звертатися до перевірених офтальмологічних клінік і кваліфікованих офтальмологів.
Симптоми вторинної катаракти
Первинна катаракта є захворюванням, а вторинна – патологічним станом, ускладненням після операції. При цьому їхні характерні ознаки досить схожі, що може збивати з пантелику. Розберемо симптоми вторинної катаракти, які найчастіше зустрічаються у пацієнтів:
- Затуманений зір. Об’єкти виглядають нечітко, немов вони покриті легким серпанком.
- Зниження гостроти зору. Виникають труднощі з читанням або розрізненням дрібних деталей.
- Світлобоязнь і розсіювання. Яскраве світло, наприклад, від фар або лампи, викликає дискомфорт. При цьому промені виглядають розмитими, утворюють характерний ореол навколо джерела світла.
- Подвоєння в очах. Цей симптом не можна назвати поширеним, але в рідкісних випадках він все ж таки зустрічається у деяких пацієнтів.
- Погіршення нічного зору. Помутніння задньої капсули ока – це ключова причина, чому виникає вторинна катаракта. Через це пацієнт гірше сприймає світло, тому його зір може значно погіршуватися в темряві або при слабкому освітленні.
Зауважимо, що такі симптоми зазвичай розвиваються поступово. Найчастіше для цього потрібні місяці, але в низці випадків патологічний стан з’являється навіть через роки після видалення первинної катаракти.
Лікування вторинної катаракти
Позбутися цього патологічного стану можна досить швидко, оскільки лікування ефективне і відносно просте. Практично завжди лікування катаракти здійснюється дисцизією (капсулотомією) за допомогою лазера YAG. Процедуру проводять амбулаторно і вона займає всього кілька хвилин:
- Підготовка. В очі закапують краплі, які потрібні для розширення зіниць і знеболювання.
- Лазерне лікування. Лікар за допомогою лазера робить невеликий отвір у помутнілій капсулі. Завдяки цьому відновлюється шлях світла до сітківки.
- Відновлення. Пацієнт може повернутися до звичайного життя майже відразу після процедури. При цьому рекомендується уникати непотрібних навантажень протягом дня, щоб дозволити очам повністю відновитися.
У дуже рідкісних ситуаціях у пацієнтів можуть бути протипоказання до використання лазера. Це виняткові випадки, під час яких потрібне хірургічне втручання.
Чим небезпечна вторинна катаракта?
Сама по собі вторинна катаракта не становить суттєвої загрози, але її ігнорування може серйозно вплинути на якість життя. Зокрема, пацієнт поступово втрачатиме зір. Повної анатомічної сліпоти не буде, але після певного моменту очі перестануть сприймати основну частину світла. Фактично, зір залишиться, але буде марним.
Виправити ситуацію можна, звернувшись до офтальмолога. Оперативна діагностика вторинної катаракти та підбір ефективної терапії допоможуть повернути зір і відновити функціональність очей у пацієнта.
Ускладнення після видалення вторинної катаракти
Оскільки прибрати вторинну катаракту можна швидко і безпечно, зазвичай у пацієнтів не виникають ускладнення після цієї процедури. При цьому є низка ситуацій, що вимагають спостереження з боку офтальмолога:
- Підвищення внутрішньоочного тиску. Тимчасове явище, яке має минути через кілька днів після операції.
- Набряк сітківки. Зазвичай виникає через запальний процес після процедури. Як правило, минає самостійно.
- Зміщення ІОЛ. Рідкісне ускладнення, пов’язане з порушенням положення інтраокулярної лінзи.
Найнебезпечніше ускладнення – відшарування сітківки. Вкрай рідкісний, але серйозний ризик, особливо для пацієнтів з високою міопією (короткозорістю). За таких умов не можна нехтувати візитом до офтальмолога, оскільки рання діагностика дає змогу підібрати найпростіше й найефективніше лікування.
Скільки разів може бути вторинна катаракта?
Вторинна катаракта зазвичай виникає одноразово після операції на кожному оці. Після успішної лазерної капсулотомії проблема усувається назавжди: отвір у капсулі запобігає подальшому помутнінню.
При цьому важливо враховувати те, як швидко розвивається вторинна катаракта. На одному оці вона може з’явитися за кілька тижнів після операції, а на другому – через місяці й навіть роки.
Вторинна катаракта – це не вирок, а розв’язувана проблема, з якою стикаються багато пацієнтів після операції з видалення первинної катаракти. Сучасні технології, такі як YAG-лазер, роблять терапію швидкою і безпечною. Звертайтеся в офтальмологічний центр «Новий Зір», щоб записатися на прийом до лікаря і поставити питання, які вас цікавлять.