
Проблеми родом із дитинства
Трапляється, що невиявлені в дитинстві проблеми з очима діагностують вже у шкільному віці. А те, що в ранньому дитинстві можна вилікувати легко – амбліопію, косоокість та інші недуги, – у пізнішому віці важко піддається виправленню.
Але є способи набагато раніше уникнути таких неприємностей.
З перших днів, як тільки дитину привезли з пологового будинку, батькам слід звернути увагу на:
- Стан очей: чи закисають вони. Якщо так, то, можливо, ще не відкрився нососльозний канал, що зазвичай відбувається до 7-го дня. Для усунення такого дефекту лікар призначає масаж та промивання;
- форму очних щілин, їхня симетричність. Якщо щось насторожує, після трьох місяців малюка слід показати дитячому офтальмолога.
- розміри райдужної оболонки очей (вони мають бути більше 10 мм). Часто батьки радіють, що у дитини величезні, виразні очі, а це може бути ознакою вродженої глаукоми ока;
- рух очних яблук. До 3-х тижнів їхнього руху хаотичні, але після цього терміну малюк вже повинен короткочасно фокусувати свій погляд і стежити за іграшкою.
- Помірні зорові навантаження. Ранні заняття за комп’ютером, пристрасть до телевізора викликають проблеми із зором. Очні м’язи дитини зміцнюються лише до 6-7 років, тому будь-яке зорове навантаження має бути дозованим. За комп’ютером – 15-20 хвилин, мультфільм – не більше півгодини. А після цього очам малюка потрібний відпочинок.
Графік огляду
Згідно з нормативами, перше відвідування лікаря офтальмолога припадає на 6-й місяць, друге на 1-й рік і потім щорічно. У принципі такі планові огляди слід проходити у офтальмолога в дитячій поліклініці, хоча зазвичай там можна виявити якісь глобальні відхилення, а ось важкі хвороби діагностуються тільки в умовах спеціалізованого медичного закладу.
Тому бажано в проміжку між 3-ма і 5-ма роками показати дитину лікарю офтальмологічного центру. Якщо дитина народилася раніше часу або в сім’ї є спадкові захворювання очей (такі як глаукома, катаракта), тоді візьми за правило: щорічно показувати дитину окулісту.