Хвороби очей у людей похилого віку: як зберегти зір у зрілому віці
Вікові зміни в організмі – це процес, з яким змиритися складно, але потрібно. Важливо набагато ретельніше стежити за станом здоров’я та якнайшвидше звертатися до лікарів при виникненні симптомів. Особливо коли справа стосується очей.
Очні хвороби людей похилого віку можуть стати причиною суттєвих незручностей у побутовому житті. Тому варто розібратися, чому з віком зір погіршується, як уповільнити процес і що робити у разі перших симптомів.
Чому з віком падає зір
Існує кілька основних процесів в організмі, які з віком починають негативно впливати на стан зору:
- втрата еластичних якостей кришталика та його помутніння;
- розвиток захворювань хронічного характеру;
- втрата тонусу м’яза навколо кришталика;
- збільшення параметра чутливості сітківки;
- зниження прозорості склер та багато іншого.
Безумовно, всі ці процеси залежать від генетики людини, а також способу її життя. У деяких людей вікові захворювання очей можуть проявитися вже після 40 років, інші починають помічати погіршення зору на кілька десятиліть пізніше.
Важливо розуміти, які симптоми свідчать про погіршення очей, а також ознайомитися з основними хворобами та їх наслідками.
Поширені захворювання очей для людей похилого віку
Вікові хвороби зору можуть бути різними. Однак можна виділити кілька основних патологій та захворювань, які зустрічаються найчастіше.
Катаракта
Якщо говорити про вікові хвороби очей, насамперед слід зазначити катаракту. Патологія безпосередньо залежить від ступеня помутніння кришталика. Існує безліч різних видів катаракти, при цьому слід виділити кілька етапів розвитку хвороби:
- початковий;
- незрілий;
- зрілий;
- перестиглий.
На останньому етапі людина практично повністю втрачає зір. Характерною особливістю хвороби є каламутні очі у людини похилого віку.
Глаукома
Одне з найнебезпечніших захворювань ока. Поруч із катарактою вона є основною причиною втрати зору, проте відбувається це значно швидше і часто – спонтанно, оскільки до останнього людина не підозрює про наявність цього захворювання. Виникає хвороба через підвищення рівня внутрішньоочного тиску на сітківку та очний нерв. Таким чином, дані елементи ока починають деформуватися, хвороба прогресує і зір значно погіршується аж до повної сліпоти при ігноруванні хвороби. Саме тому вкрай важливо щороку проходити діагностику зору, ніж чекати перших симптомів – часткової втрати периферичного зору та вчасно розпочати лікування глаукоми.
Пресбіопія
Пресбіопія – це хвороба, яка часто виникає після 40 років, її також називають віковою далекозорістю. Хвороба пов’язана із віковими змінами кришталика, що втрачає свою еластичність, через що складніше фокусуватися на далеких предметах.
Дистрофія сітківки
При цьому захворюванні сітківка стає занадто тонкою, що може призвести за відсутності лікування до її розривів і навіть відшарування. Це в свою чергу загрожує миттєвою втратою зору. Появі дистрофії сітківки сприяють системні захворювання (як діабет), генетика, прогресуюча короткозорість тощо.
Профілактика захворювань очей у людей похилого віку
Старечі хвороби очей можуть суттєво впливати на якість життя. Саме тому важливо застосовувати основні профілактичні заходи, які дозволять тримати ваше здоров’я у тонусі. До основних способів слід зарахувати:
- Профілактичні огляди. Якщо у вас виникли неприємні відчуття в очах або інші симптоми, відкладати відвідування офтальмолога не варто. Найкраще якнайшвидше звернутися до лікаря, щоб той провів діагностичне дослідження. Після 40 років ви можете ходити на огляди для профілактики раз на рік чи півроку. Таким чином, лікар допоможе помітити перші ознаки захворювання ще до того, як ви їх відчуєте.
- Лікування загальних хронічних захворювань, що впливають на зір. Багато хронічних хвороб, таких як діабет другого типу або гіпертонія, негативно позначаються на здоров’я очей. Саме тому їхнє коректне лікування допоможе зберегти зір на хорошому рівні.
- Фізичні навантаження. Заняття спортом суттєво знижує ризик появи хронічних захворювань. Також регулярні навантаження на організм збільшують вироблення вітаміну D3 та покращують процес кровообігу в організмі, що позитивно впливає на стан зору.
- Вправи для очей. Щоб запобігти очним хворобам людей похилого віку, ви можете виконувати різноманітні вправи, які пов’язані з фокусуванням на предметах, що знаходяться на різних відстанях.
- Захист від сонця. УФ негативно впливає на здоров’я кришталика. Він може пошкодити сітківку та викликати катаракту при тривалому впливі. Саме тому важливо підбирати сонцезахисні окуляри з гарним рівнем захисту від UVA та UVB.
- Правильний режим дня. Сон є надзвичайно важливим процесом для відновлення та зволоження очей після денного навантаження. Тому збалансований режим неспання та сну допоможе зберегти здоров’я ока.
Важливо розуміти, що така профілактика допоможе уповільнити процес настання хвороби, але не запобігти йому. Саме тому слід попередньо ознайомитись з основними методами лікування.
Методи лікування захворювань очей
Спосіб лікування безпосередньо залежить від того, на яку саме хворобу страждає пацієнт. Після проведення діагностичного обстеження очей за потреби вибирається найбільш оптимальний варіант.
До основних видів слід віднести:
- Хірургічне втручання. На пізніх стадіях катаракти кришталик практично повністю втрачає свої функції. Операція (фемтохірургія та факоемульсифікація) передбачає видалення змутнілого кришталика та його заміну на штучну лінзу з хорошими параметрами рефракції. До речі, пресбіопія (вікова далекозорість) також коригується заміною кришталика.
- Оптична корекція. Це поширений варіант, який передбачає використання окулярів та оптичних лінз.
- Якщо у вас короткозорість, краще її відкоригувати лазерною корекцією зору, щоб у вас не з’явилися вікові захворювання очей (проблеми із сітківкою, глаукомою) у майбутньому. У цьому випадку є кілька сучасних технологій – LASIK, SMILE, LASEK тощо.
- А зміцнити сітківку та уникнути її відшарування допоможе цілий арсенал лазерного лікування у “Новий Зір”. Переважно така процедура проводиться одного разу. Лазерне лікування застосовується і для стабілізації внутрішньоочного тиску при глаукомі.
Коли потрібно звертатися до лікаря
Як бачите, вікові хвороби очей – це проблема, яку не можна ігнорувати. Дуже важливо вчасно звернутися до лікаря за допомогою, а для цього потрібно вчасно помітити вікові зміни. Слід негайно записатися на прийом до офтальмолога після того, як ви помітили такі основні симптоми:
- Поява чорних цяток. Вказує на відшарування склоподібного тіла або, що набагато небезпечніше, відшарування сітківки.
- Звуження поля зору. Це характерний симптом, що свідчить про появу глаукоми. Важливо звернутися до офтальмолога для підтвердження діагнозу та призначення відповідного лікування.
- Сіра пляма або розмитість у центрі поля зору. Такий симптом свідчить про макулярну дегенерацію. Це одна з основних причин втрати зору людьми похилого віку.
- Почервоніння або свербіж очей. Такі симптоми в основному вказують на проблеми із зволоженням поверхні очного яблука. Вони більше викликають дискомфорт, ніж загрожують здоров’ю, проте слід записатися на прийом до офтальмолога, який допоможе вам позбутися подібних незручностей.
Вікові хвороби очей – це ризик, який з кожним роком підвищується. Якщо ви хочете зберегти якість зору на належному рівні, слід звертатися за допомогою до офтальмолога з появою перших ознак захворювань. Також краще користуватися профілактичними порадами щодо збереження здоров’я очей, які допоможуть значно знизити ймовірність появи патологій.