Хвороби очей – через недбалість
Якби кожен українець після досягнення 45 років щороку проходив діагностичне обстеження у офтальмолога, у нас в рази б скоротилася кількість людей, що у літньому віці мають серйозні проблеми із зором, – говорить головний лікар медичного центру «Новий Зір» Георгій Пархоменко.
Саме Георгія Яковича, кандидата медичних наук, офтальмохірурга, лікаря вищої категорії «Кур’єр» попросив відповісти на запитання своїх читачів стосовно профілактики і лікування найбільш поширених хвороб очей.
Георгіє Яковичу, ви сказали: раз на рік проходити обстеження. Вибачте, але навіщо так часто?
Тому що хвороби очей підступні—їх прояви на початкових стадіях може зафіксувати тільки високотехнологічна електронно-оптична апаратура. Наприклад, одна з основних причин сліпоти, глаукома, тобто підвищення внутрішньоочного тиску, розвивається спочатку в одному оці потім в другому. Через те, що патологічні зміни відбуваються дуже повільно і поступово, людина практично не помічає погіршення зору. А потім виходить, приміром, з душа, випадково прикрила рушником ще здорове око і – абсолютна темрява, друге око нічого не бачить. Але звернення до фахівця на цьому етапі вже не буде результативним. Одне око вже втрачене і потрібно рятувати друге. Через те, повторюю: навіть якщо вам здається, що ви прекрасно бачите, проходьте щорічно профілактичні обстеження. Адже якщо глаукому виявити на ранній стадії, належним чином лікувати, то зряче життя людини продовжиться ще на 25-30 років після діагностування хвороби.
Як людині похилого віку зрозуміти, що у неї почалися не просто вікові зміни, а серйозна хвороба очей?
Вікові зміни—це хіба що необхідність використовувати окуляри для читання. У людини з практично здоровими очима, яка гарно бачить предмети на далекій відстані, приблизно у 45 років починає знижуватися можливість праці на близькій відстані без окулярів. З роками ці окуляри будуть посилюватися і до 60 років складуть (за умови гарного зору вдалечінь) приблизно плюс 3,5. Оце єдина вікова зміна, яку можна сприймати спокійно. Все решта—це прояв хвороби. Здорова людина у будь-якому віці може бачити аж до останнього рядка в таблиці.
До речі, а як часто належить змінювати окуляри?
Окуляри, підібрані лікарем—раз на 2-3 роки. Тобто саме з такою періодичністю погіршується зір з віком. А от коли людина відчула потребу замінити окуляри раніше, це може бути проявом хвороби і треба з’ясувати причини погіршення зору.
Для людей старших 60 років які очні хвороби загрожують сліпотою і є найбільш поширеними?
Це глаукома, про яку я вже згадував. Також—катаракта, тобто помутніння кришталика, що поступово спричиняє зниження зору і, на жаль, лікується тільки хірургічно. Третя хвороба—макулодистрофія, тобто дистрофія центральної частини сітківки, яку теж важливо діагностувати на ранній стадії. Лікується вона спеціальними ін’єкціями в око. Ці хвороби виникають через порушення обмінних процесів в організмі, що старіє. Але, ще раз наголошу: не сам поважний вік є причиною цих недугів, відтак сліпоти. Інакше кожна людина у старості була б сліпою. Йдеться саме про хвороби, які розвиваються через недбалість самої людини до себе—знову виходимо на необхідність регулярних обстежень.
Чим можна пояснити такий факт: людина в 70-80 років погано бачить, а у 85 до неї раптом повертається зір і вона без окулярів може навіть заселити нитку в голку?
Ця ситуація достатньо типова. Покращення зору може провокуватися дозріванням катаракти, тобто насправді -розвитком хвороби. Справа в тому, що на етапі помутніння кришталика він змінює не лише свою прозорість, але й оптичні властивості. Починає розвиватися короткозорість—а катаракта ще не встигла викликати загального погіршення зору, і людина справді якийсь час краще бачить близькі предмети. Але це короткочасне покращення. І спостерігається не у всіх хворих.
Ви постійно наголошуєте на щорічних профілактичних оглядах. Але через самопочуття або відсутність фінансів не кожен може їх собі дозволити.
Бачите, це вже соціальний аспект питання, пов’язаний із відсутністю страхової медицини. Я переконаний, що завдяки медичній реформі, яка розпочалася, в країні будуть функціонувати соціальні медичні програми для малозабезпечених громадян. Щорічні обстеження потрібні—в усьому цивілізованому світі вони довели свою ефективність. Але поки що можна використовувати економічний варіант обстеження—самоконтроль. Найпростіший метод—двічі на тиждень ставати перед вікном в один і той самий час дня, краще опівдні, коли найкраще освітлення, і, вибравши віддаллений предмет, дивитися на нього спочатку лівим потім правим оком ( якщо ви користуєтеся окулярами для далі—робити контрольну перевірку треба в окулярах). Дивитеся і оцінюєте якість зображення порівняно з попередніми спробами. Якщо ви зафіксуєте різницю в зображенні між правим і лівим оком чи погіршення самої картинки – це привід звернутися до лікаря.
Чому офтальмологічні операції такі дорогі?
Вартість операцій залежить головним чином від витратних матеріалів, перш за все, штучних кришталиків, віскоеластика ( речовини, якою заповнюється око, щоб запобігти травмуванню його тканин під час операції). І це знову соціальний аспект—держава мусить їх здешевити за рахунок соціальних програм. В Індії найпростіші кришталики і віскоеластик можна придбати за 2-3 долари, у нас вартість чомусь набагато вища.
На ціну операції впливає також вартість устаткування—дешевим воно просто не може бути, бо це дуже точна електроніка і оптика, той самий хірургічний мікроскоп, наприклад, або апарат, який використовується в хірургії катаракти — факоемульсифікатор. Він подрібнює кришталик в пил і виводить з ока через маленький, двоміліметровий розріз. Розумієте, сьогодні операція—це не просто хірург зі скальпелем, це технології. Формально, враховуючи бідацьке становище нашої медицини і населення, можна використовувати африканський спосіб лікування катаракти: спеціальним ножем в оці проштрикується величезна діра, кришталик зміщається із зорової осі і до людини на деякий час повертається зір – дешево і сердито. Але це метод дуже далекого минулого. А сучасні методи дорогі, однак вони результативні.
Україна випускає зазначені витратні матеріали?
Штучні кришталики—так, і вони пристойної якості. Від імпортних можуть відрізнятися якимись додатковими опціями—наприклад, кількістю фільтрів чи можливістю бачити з однаковим успіхом на різних відстанях тощо. Але й вітчизняні кришталики доволі дорогі—це високотехнологічне виробництво, тому вартісне, і без преференцій від держави не може стати дешевшим.
Існують якісь вікові обмеження для операцій?
Якщо анестезіолог разом із кардіологом чи неврологом, іншими фахівцями приймають рішення, що пацієнт може провести в операційній від 10 до 50 хвилин, то ніяких перешкод для хірургічного втручання не існує, незалежно від віку – 95 років і навіть 100 це не обмеження. Через два тижні людина вже повертається до нормального життя, реабілітаційний період неважкий—чому відмовлятися від операцій? Повертати зір треба у будь-якому віці і в будь-якому стані, адже сліпота перетворить людину в абсолютно безпорадну істоту.
Коли виникає потреба в повторному хірургічному втручанні?
Щодо, наприклад, катаракти, то можливість рецидиву, тобто появи так званої вторинної катаракти, залежить від якості витратних матеріалів. Але вторинна катаракта лікується просто і швидко—лазером, амбулаторно. Проблему глаукоми в принципі не можна вирішити раз і назавжди однією операцією. Хірургія покращує стан лише на певний період, правда, досить довготривалий. А потім виникає потреба в повторних операціях(якщо лазер і медикаментозне лікування не можуть нормалізувати стан хворого).
Які офтальмологічні операції в нашій країні не роблять?
Не роблять поки що пересадку штучної сітківки. Це дуже вартісна операція—в Німеччині, наприклад, вона коштує десь 110 тисяч євро на одне око. Для наших клієнтів це дуже висока ціна, і люди з відповідним діагнозом у нас втрачають зір. Але операції, які допомагають ліквідувати основні причини сліпоти—катаракту, глаукому–у нас цілком доступні.
Цікаво
Дуже поширеною є думка, що правильне освітлення, читання книжок тільки в сидячому положенні, гімнастика для очей, можуть затримати процес погіршення зору–зокрема, продається багато брошур із описом відповідних гімнастичних вправ.
Бачите, я прихильник доказової медицини. А ніхто не довів, що гімнастика може покращити зір. Так само ніхто не довів, що зір залежить від освітлення (звичайно, не йдеться про дуже тривале перебування в умовах абсолютної темряви) чи положення тіла під час читання. Варто лише слідкувати, щоб текст був віддалений від очей на відстань 35-40 см,- говорить з цього приводу Георгій Пархоменко.
Автор: Марія Матяш, “Кур’єр”, Серпень 2018