Контакти

Як регулярні вимкнення світла впливають на зір

8 November 2022
Понурі осінньо-зимові сутінки, до того ж постійні віяльні вимкнення електрики увечері змінюють спосіб життя українців. Ми призвичаїлися вже жити при свічках і ліхтариках, читати новини в напівтемряві та проводити все більше часу в телефоні і з телефоном, бо він є джерелом хоч якогось світла. Та чи призвичаїлися до цього наші очі та як сутінкове буття впливає на зір?

Звісно, людський організм не пристосований до нічного життя, ми не спроможні бачити деталі в темряві, тому очі отримують додаткове навантаження. А якщо ми намагаємося щось робити за недостатнього освітлення – читати, дивитися відео, працювати, то зоровий апарат буквально перенапружується. Як результат – бачимо нечітке, наче розмите зображення, увага знижується й погіршується якість самої роботи. Чимало ж людей скаржаться на сльозотечу, дискомфорт і різі в очах.  

«Звісно, до нинішніх умов важко пристосуватися, але можна. Головне – знати деякі правила, – каже лікарка-офтальмолог, заступниця головного лікаря медичного центру «Новий Зір» у Києві Тетяна Манойло. 

  • Не вдивляйтеся довго в одну точку – так очі лише перенапружуватимуться й відчуватимуть втому. У декого це спричинятиме навіть головний біль. 
  • Якщо сидите в телефоні чи за комп’ютером, намагайтеся робити перерви. Дотримуйтеся правила 20–20: кожні 20 хвилин відводьте очі від екрана на 20 секунд, щоби м’язи розслабилися.  

Що ж до читання у темряві, то до швидкого погіршення зору це не призведе, попервах лише до втоми. Адже фокусування ока є складним процесом, в який залучено кришталик, м’язи та зіниці. Щоб забезпечити чіткість картинки, вони мають звузитись. А в сутінках зіниці, навпаки, розширені, тож кришталик і м’язи беруть на себе всю роботу. Звідси напруга та біль в очах. Тому за можливості використовуйте додаткове освітлення, наприклад лед-лампи, що працюють від акумулятора або повербанка. 

Окрім того, намагаючись розгледіти деталі, ми менше моргаємо, що спричиняє сухість ока, а згодом свербіж, почервоніння й полуду на очах. Отже, не забувайте частіше кліпати очима. Якщо вади зору були, але ви цього не помічали, за такого навантаження вони можуть проявитися. 

А ще важливо, з якого носія читати. Одна справа електронна книга, інша – смартфон. Тут на сітківку ока впливає мерехтіння екрана, особливо за тривалого використання телефону.

Більше в статті: https://kiev.vgorode.ua/

Автор
манойло тетяна володимирівна
Заступник головного лікаря медичного центру Новий Зір (Київ). Офтальмохірург
До всіх новин
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти