Контакти
Якого кольору бувають очі?

Якого кольору бувають очі

1 December 2021
Скільки відтінків очей існує на землі? Що ми знаємо про них, і як отримуємо власний колір райдужки?

Перше, що спадає на думку, це генетика: якщо у батьків були темні очі, то і у дитини вони будуть темними і т. д. Насправді, у спадок нам дістається не колір, а особливості будови ока і самої райдужної оболонки. Але саме вони дають людині його особистий відтінок очей.

У цьому процесі беруть участь безліч генів, а вони, як ви знаєте, можуть мутувати. Тому сьогодні генетики стверджують, що навіть у карооких батьків може з’явитися світлоока дитина.

Що таке око?

Райдужна оболонка ока контролює кількість світла, яке може поглинути. Щоб підтримати цей захисний механізм, вона містить пігмент – меланін, саме він поглинає світло. Коли світло падає на райдужку і проходить через кришталик, промені потрапляють на сітківку, мозок обробляє інформацію, і ми бачимо картинку. Тобто, основна частина світла перетворюється в зображення. Але та частина випромінювання, яка не поглинається райдужкою, відбивається від поверхні і утворює відтінок ока.

Він безпосередньо залежить від виду меланіну (еумеланін і феомеланін), його щільності, а також особливостей додаткових структур в оці – щільності колагенових волокон, кількості кровоносних судин.

Особливості кольорів

Як же з’являються конкретні кольори ока? Давайте розберемося.

  • Шоколадний, коричневий і чорний. Ці відтінки колись були практично у всього населення планети. У райдужці карооких людей велика кількість еумеланіна високої щільності. Рідкісним є чорний колір очей, який обумовлений надмірно високою щільністю еумеланіна. Тобто, райдужка поглинає практично все світло, що потрапляє на неї. Цей ефект зустрічається у жителів Азії.
  • Горіховий, бурштиновий, жовтуватий. Таких відтінків досить багато, вони прямо пов’язані з високою кількістю феомеланіна в райдужці.
  • Блакитний. Іноді можна зустріти твердження, що “блакитні очі в дійсності коричневі”. Частково це правда. Відтінок блакитного кольору дає той же еумеланін. Але якщо пігменту мало в зовнішньому шарі райдужної оболонки, то промені світла, що відображаються, будуть виглядати синіми або блакитними. Дивно, але привабливий блакитний відтінок очей – це мутація, яка сталася кілька тисяч років тому. “Поломка генів” дала нестачу еумеланіна і, як наслідок, блакитнооких людей. Велика частина з них проживають в Північній Європі.
  • Сірі очі виходять в результаті наявності колагенових волокон білого або сірого відтінку. Вони прикривають зовнішній шар райдужки. Щоб вийшли сірі очі, необхідна діяю двох факторів: висока щільність колагенових волокон в райдужці + мала кількість еумеланіна.
  • Зелений – рідкісний колір очей, який виходить при змішуванні пігментів: феомеланін (жовтий відтінок) + еумеланін в малій кількості (блакитний відтінок). Тандем блакитного й жовтого дають зелений відтінок очей. Його рідкість обумовлена ​​і іншим фактом: за часів інквізиції були знищені тисячі зеленооких жінок.
  • Фіолетовий. Такий рідкісний колір очей був у Елізабет Тейлор. Поширеність відтінку становить 1: 1000 000 осіб. Щоб вийшов цей колір, потрібен низький рівень еумеланіна, а також мінімум колагенових волокон. Пігмент дасть блакитний відтінок, але при малій кількості колагену, будуть проглядатися кровоносні судини червоного кольору. В сумі змішування блакитного і червоного дають якраз фіолетовий колір.
  • Червоні очі. Це найрідкісніший колір очей, і він є патологією. При очному альбінізмі у людини відсутній меланін в райдужній оболонці, тому відтінок очам надають червоні кровоносні судини.

Чи можна змінити відтінок очей?

Під чудотворним впливом природи відтінок очей змінюється самостійно тільки в дитинстві. Всі немовлята народжуються зі світло-блакитними очима, адже довгий час вони прибувають в утробі без контакту зі світлом. Концентрація меланіну при цьому дуже низька. У міру розвитку райдужки і вироблення пігменту, очі набувають свого власного відтінку.

Також в оці можуть відбуватися інші зміни. Наприклад, кількість меланіну, а отже, його щільність і колір очей, можуть змінюватися під впливом тривалого прийому гормонів і деяких інших препаратів. Але кардинально змінити відтінок вони не можуть.

У похилому віці тканини райдужки стають щільними, і тому колір очей помітно тьмяніє.

Якщо ви хочете цілеспрямовано поміняти колір очей, можна вдатися до популярного методу. Кольорові контактні лінзи змінюють відтінок на цілий день, роблячи погляд більш глибоким і виразним. Єдина умова: перед підбором контактних лінз слід звернутися на консультацію до офтальмолога. Лікарі офтальмологічного центру “Новий Зір” допоможуть вибрати розмір, виробника лінз, а також виявити наявність можливих протипоказань до їх носіння.

Джерела:

1. Довідник MSD. Альбінізм, Автори: Shinjita Das, MD, Harvard Medical School, остання зміна змісту Жовтня 2019

2. No Single Gene For Eye Color, Researchers Prove

Автор
манойло тетяна володимирівна
Заступник головного лікаря медичного центру Новий Зір (Київ). Офтальмохірург
До всіх новин
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти