Контакти

Синдром сухого ока

Запис на прийом
Що таке Синдром сухого ока

Синдром сухого ока – одна з найчастіших причин звернення людей до офтальмологів. Він зазвичай викликається порушенням якості слізної плівки, яка змащує очну поверхню. Слізна плівка покриває тонким шаром поверхню ока, служить мастилом між оком і повіками при рухах очного яблука, захищає його від висихання, містить в собі речовини, що живлять рогівку і що захищають око від патогенних мікробів.

Слізна плівка складається з трьох нерівномірних шарів. Слизовий шар знаходиться в безпосередньому контакті з оком, створюючи фундамент для всієї плівки. Середній водний шар містить вологу, яка живить рогівку. Цей шар на 98% складається з води, а також солей, білків і інших речовин. Зовнішній жировий шар – найтонший шар жиру, який покриває плівку і уповільнює її випаровування.

Сльози утворюються в декількох залозах навколо ока. Водна частина продукується в слізній залозі, розташованій за верхньою повікою. Кілька менших залозок в товщі повік і кон’юнктиві секретують жировий і слизовий шари. З кожним моргательним рухом повіки розподіляють сльозу по поверхні ока. Надлишок її стікає в 2 найтонших слізних канальця у внутрішньому куті ока. Слізні канальці відкриваються в слізний мішок, який за допомогою носослізного каналу поєднується з порожниною носа. Цим поєднанням кон’юнктивальної і носової порожнин і пояснюється те, що при плачі з носа тече рідина.

Сльозоутворення може запускатися рефлекторно у відповідь на позаочні стимули, такі як біль, емоції. Однак, такі рефлекторні сльози не заспокоюють сухий очей, і тому людину з мокрими очима може турбувати роздратування.

У синдрому сухого ока багато причин. Одна з найбільш частих – нормальний процес старіння. У міру старіння наш організм виробляє менше жирового секрету – в 65 років 40% від рівня 18-річного. Це більш виражено у жінок, у яких шкіра зазвичай сухіша, ніж у чоловіків. Недолік жирової секреції позначається і на стабільності слізної плівки. Без достатньої кількості жиру прискорюється процес випаровування слізної плівки, що призводить до появи сухих плям на поверхні рогівки.

Багато інших чинників, такі як жаркий, сухий або вітряний клімат, високогір’я, кондиціонування повітря і сигаретний дим можуть викликати/посилювати синдром сухого ока. Багато людей починають відчувати роздратування очей при читанні або роботі на комп’ютері. Періодичне відволікання від роботи з частим морганням приносить більше комфорту.

Користувачі контактними лінзами також можуть відчувати неприємні відчуття через сухість, оскільки лінзи вбирають в себе слізну плівку, відкладаючи на собі білки, що входять до її складу. Певні ліки, хвороби щитоподібної залози, дефіцит вітаміну А, і хвороби Паркінсона і Шегрена можуть також викликати сухість. Жінки часто починають відчувати проблеми з сухими очима у міру розвитку менопаузи через гормональні зміни.

Симптоми

  • Сверблячка.
  • Печіння.
  • Роздратування.
  • Почервоніння очей.
  • Розпливчастий зір, який відновлюється після моргання.
  • Сльозотеча.
  • Посилення дискомфорту після читання, перегляду телевізора або роботи на комп’ютері.

Діагностика

Cиндром сухого ока. Зелені ділянки на рогівці являють собою області, де відсутня слізна плівка. Використаний спеціальний барвник.

Існує кілька методів діагностики синдрому сухого ока. Лікар насамперед визначить його причину, вимірявши швидкість утворення сльози, швидкість випаровування і якість слізної плівки. Спеціальні краплі, які підкреслюють зміни, по іншому невидимі, особливо допомагають оцінити наявність і вираженість сухості.

Лікування

Лікування синдрому сухого ока завжди індивідуально. Багато хто досягають полегшення симптомів просто регулярно застосовуючи краплі штучної сльози. Деякі з цих продуктів рідкі і діють недовго, інші – погустіше і залишаються на поверхні ока довше. Штучна сльоза без консервантів завжди більш краща, оскільки вона найкраще заспокоює очі і містить менше всього додаткових компонентів, які можуть дратувати. Уникайте крапель, які швидко знімають почервоніння очей. Вони домагаються цього звужуючи кон’юнктивальні судини, не володіють достатніми змочуючими властивостями і тільки посилюють проблему.

Інший підхід полягає в закритті отвору слізного канальця спеціальною пластиковою пробкою. Це зменшує втрату слізної рідини за рахунок скорочення природного її відтоку. Пробка може бути поставлена на час, якщо вона зроблена з колагену, що розсмоктується, або на відносно постійне носіння, якщо виконана з силікону.

Є також прості поради щодо зміни способу життя, які допомагають впоратися з сухими очима. Наприклад, вживання 8-10 склянок рідини в день підтримає організм в добре гідратованому стані і прискорить видалення шлаків. Свідомо намагайтеся частіше моргати, особливо коли читаєте або дивитеся телевізор. Не тріть очі – це тільки посилює роздратування.

Пам’ятайте, що лікування синдрому сухого ока важливо не тільки в плані досягнення хорошого самопочуття, а й для підтримки здоров’я рогівки.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти