Контакти

Чи передаються хвороби очей спадково? Як попередити проблеми із зором

30 January 2023
Очі – один із найважливіших органів чуття людини. Через них ми пізнаємо світ, читаємо, розвиваємось. У малюків із порушеннями зору спостерігаються затримки у розвитку. Та й у школі їм важче, зокрема у плані соціалізації. Ось чому генетика відіграє важливу роль, адже багато захворювань передаються спадково.

Якщо про недуги, які нас турбують, ми знаємо, то про те, що можемо бути носіями хвороб, часто не здогадуємось. Як і про ймовірність їхнього проявлення у нащадків. Тож торкнемося сьогодні теми спадкових очних захворювань. Експертною думкою поділилася дитяча лікарка-офтальмолог медичного центру “Новий Зір” Тетяна Левицька.

Катаракта

Існують очні хвороби, з якими вже народжуються. Наприклад, від батьків із вродженою катарактою діти нерідко успадковують ту саму патологію. Ба більше, цей ген можуть передати бабуся чи дідусь, бо батьки будуть носіями. Тож якщо в роду були вроджені катаракти, немовля потрібно відразу перевіряти на це захворювання. А ще побачити чи запідозрити помутніння кришталика можна внутрішньоутробно на скринінговому УЗД.  На жаль, вчасно не діагностована та не прооперована катаракта може призвести до інвалідизації. Щодо цього ситуація в Україні не найкраща: у державі проблеми із превентивними заходами, простими словами – із профілактикою.  З іншого боку, таке захворювання досить рідке – один випадок на 10 тисяч. Переважно воно вражає одне око. Виявити патологію можна лише після спеціального офтальмологічного огляду. 

Міопія

Поганий зір зараз дуже поширене явище. Дорослі мало дбають про своє здоров’я, вважаючи, що не бачити – чітко та ясно – це нормально. Тож не дивно, що й на проблеми із зором у дітей вони не звертають уваги.  Глобальною проблемою сьогодні є міопія. Вона буває вродженою, тобто дитина вже народжується з мінусовою рефракцією та поганим зором. Щоправда, таких випадків небагато, приблизно 2%. Зазвичай короткозорість виявляється у шкільному віці і прогресує до 18, рідше 24 років. Також існує патологічна міопія, яка може прогресувати усе життя.  Проте спадковість тут відіграє значну роль. Якщо в одного з батьків міопія, то ризик її розвитку у дитини втричі вищий, ніж у інших. Якщо ж у двох батьків – у 8 разів! Отже, генетично ми передаємо міопію. У будь-якому разі дитина може бути або носієм, або страждати на короткозорість.  

Більше в статті: https://www.moirebenok.ua/

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти