Відшарування склистого тіла (мушки та блискавки)

Запис на прийом
В оці простір між кришталиком і сітківкою заповнений прозорою желеподібною субстанцією, яку називають склистим тілом

У новонароджених склисте тіло має однорідну структуру та щільно прилягає до сітківки. У міру загального старіння організму склисте тіло розділяється на дві фракції – рідку (практично воду) і волокнисту, утворену склеєними між собою білковими молекулами – і відшаровується від сітківки. Цей процес дуже поширений, зазвичай не є небезпечним і називається відшаруванням склистого тіла.

Людина може відчувати це відшарування, помічаючи мушки (плаваючі помутніння) і блискавки (світлові ефекти, часто збоку) перед очима. Мушки викликані тим, що непрозорі волокна склистого тіла кидають тінь на сітківку. Блискавки з’являються в результаті тяг, які надає склисте тіло, що відшаровується, на сітківку в місцях їх щільного прикріплення. Фоторецептори сітківки в цій області сприймають механічне подразнення як яскравий спалах світла, що пацієнт і відчуває.

Існують і більш небезпечні причини появи мушок і блискавок. Розриви і відшарування сітківки, інфекція, запалення, кровотеча або травма, наприклад, удар в голову, можуть викликати появу мушок і блискавок. Іноді спалахи блискавок перед очима можуть викликатися неврологічними розладами, такими як мігрень. При мігрені спалаху світла видно перед обома очима за кілька хвилин до початку сильного і тривалого головного болю.

Ознаки (симптоми)

 • Чорні крапки або павутинки, які плавають разом або поодинці в поле зору, колишуться при русі очима.
 • Спалахи світла, схожі на блискавки, які найбільш помітні при погляді на однорідний фон, наприклад, ясне небо.

Симптоми, які можуть бути ознакою більш серйозного стану:

 • Різке погіршення зору поряд з блискавками і мушками.
 • Фіранка, яка закриває частину або все поле зору перед одним оком.
 • Різке збільшення числа плаваючих помутнінь.

Діагностика

Негайно зверніться до офтальмолога, якщо виявите різку поява великої кількості мушок, нових спалахів, фіранки, що закриває зір. Лікар за допомогою крапель розширить зіниці і обстежить склисте тіло і сітківку за допомогою офтальмоскопу і щілинної лампи зі спеціальною лінзою.

Лікування

Відшарування склистого тіла само по собі практично ніколи не потребує лікування, тим більше операції, оскільки з часом (тижні-місяці) перешкоди з боку мушок стають менше в міру того, як вони спускаються нижче оптичної вісі. Тільки в разі значного зниження зору оперативне лікування може бути виправдане. У таких випадках проводиться хірургічне видалення склистого тіла – вітректомія. Якщо причина появи мушок і блискавок криється не в відшаруванні склистого тіла, може знадобитися хірургічна операція.

Активно контролюйте свій зір

Дуже важливо періодично перевіряти зір кожного ока окремо. Багато очних хвороб можуть бути виявлені рано простим порівнянням зору між очима. Занадто часто буває так, що людина помічає істотне погіршення зору на одне око при здоровому другому оці тільки через деякий час. Це зменшує шанси на успішне лікування.

Щоб перевірити зір:

 • Закрийте одне око і подивіться на якусь точку прямо перед собою.
 • Оцініть якість свого центрального і периферичного зору, звертаючи увагу на зміни, що відбулися з часу попередньої перевірки.
 • Перевірте наявність перешкод і фіранок на периферії поля зору.
 • Зверніть увагу на мушки і блискавки.
 • За наявності симптомів оцініть їх тривалість і вираженість.
 • Закрийте інше око і повторіть те ж саме з ним.

Повідомте про появу нових симптомів свого офтальмолога

НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР