Контакти

Відшарування сітківки. Розрив сітківки.

Запис на прийом
Розриви сітківки часто виникають через натяг, який сітківка відчуває з боку склистого тіла в місцях їх щільного контакту

В оці дитини склисте тіло має однорідну консистенцію та міцно прикріплено в певних місцях до сітківки. З біологічним старінням організму склисте тіло розріджується, стає неоднорідним і відділяється від сітківки. Ця подія називається відшаруванням склистого тіла.

Відшарування склистого тіла зазвичай відбувається без ускладнень і проявляється тільки збільшенням кількості або появою плаваючих помутнінь (мушок) перед оком. У деяких випадках натяг сітківки може привести до появи розриву. Через такий отвір рідина зі склистого тіла просочується під сітківку, між нею та судинною оболонкою, викликаючи відшарування сітківки.

Відшарування сітківки: сітківка на всьому протязі відшарована, зібрана у складки.

Відшарування сітківки відбувається, коли сітківка відходить від судинної оболонки. Оскільки без лікування вона може викликати сліпоту, відшарування сітківки в офтальмології розглядається як екстрений стан, який вимагає негайного хірургічного втручання. Найчастіше відшарування сітківки відбувається у людей середнього та похилого віку, але може статися у новонародженого і у старезного діда.

У природі буває три види відшарувань сітківки. Найчастіший вид якраз пов’язаний з описаними вище розривами сітківки та виникає, коли рідина через них просочується за сітківку. Люди з високою короткозорістю, після серйозної травми ока або очної операції мають підвищений ризик розвитку саме такого виду відшарування сітківки. Короткозорі люди більш схильні до розвитку цього стану через подовження ока та перерозтягнутості всіх його оболонок, в тому числі і сітківки.

Другий вид, який часто зустрічається, це відшарування, що виникає, коли волокна зміненого склистого тіла або рубцева тканина тягнуть сітківку, не відриваючись від неї, не утворюючи в ній розривів, а механічно відтягуючи її вперед. Такий вид відшарування характеризує таку при діабетичній ретинопатії.

Третій вид відшарування сітківки відбувається через скупчення під нею рідини, крові або пухлинної тканини таким чином, що сітківка відшаровується з боку судинної оболонки. Цей вид зазвичай пов’язаний з іншим очним або загальним захворюванням або станом, яке призводить до набряку і кровотечі, наприклад, склерит.

Ознаки (симптоми)

  • Різке погіршення зору.
  • Фіранка, що закриває зір з якогось боку.
  • Спалахи блискавки перед хворим оком.
  • «Плаваючий» зір.
  • Велика кількість мушок.

Діагностика

Відшарування сітківки діагностуються зазвичай, коли пацієнт звертається до лікаря з описаними скаргами. Надзвичайно важливо, щоб про появу подібних симптомів лікаря було повідомлено якомога швидше, оскільки своєчасність операції різко підвищує її шанси на успіх.

Лікар ставить діагноз відшарування сітківки після ретельного огляду очного дна за допомогою офтальмоскопу. Важливим моментом при обстеженні пацієнта з відшаруванням сітківки є визначення того, чи прилягає макула. Це важливо, тому що макула, центральна зона сітківки, відповідає за високий зір. Крім того, це позначається на характері операції та шансах на функціонально корисний зір після операції.

Оцінці локалізації та поширеності відшарування сітківки допомагає ультразвукове дослідження, що дозволяє зробити «зрізи» через око в будь-якій площині.

Лікування

Існує безліч різних операцій для лікування відшарування сітківки. Велика кількість розроблених методик частково пов’язані з тим, що кожен випадок відшарування індивідуальний по виду відшарування, поширеності, давності, розташуванню та багатьма іншими параметрами. Саме вони визначають, яка конкретна операція буде використана в окремо взятому випадку.

Пневматична ретінопексія – одна з операцій з приводу відшарування сітківки. Після локальної анестезії хірург шприцом вводить в порожнину склистого тіла невелику пляшечку газу, яка віддавлює сітківку назад, до судинної оболонки. Оскільки газ легше рідини, ця операція допомагає при відшаруваннях, розташованих у верхній частині ока. Щоб розташувати газ в ідеальному місці, хірург може попросити пацієнта дотримуватися певного положення голови.

Газ повільно розсмоктується протягом 1-2 тижнів. У цей час проводиться додаткова процедура, щоб прикріпити сітківку. Це може бути кріопексія, яка використовує низьку температуру, щоб «приварити» сітківку до склери та судинної оболонці, або лазерна коагуляція сітківки. В обох випадках використовується місцева анестезія.

Деякі варіанти відшарувань сітківки вимагають операції, так званої вдавлення склери. При цьому тонка силіконова смужка (пломба) прикріплюється до склери за допомогою швів так, що склера під смужкою вдавлюється всередину, при цьому склера та судинна оболонка наближаються до сітківки, послаблюється натяг волокон склистого тіла, блокується розрив сітківки, в загальному, створюються умови для її прилягання. Додатково в склери та судинній над зоною максимального відстояння сітківки може формуватися маленький отвір для відтоку рідини, що скопилася під сітківкою, так зване дренування субретинальної рідини. Також може застосовуватися кріопексія. Силіконова пломба після операції не видима та залишається на своєму місці назавжди. Коли пломба кругова та повністю охоплює око, може відбуватися подовження його передньо-заднього розміру, що призводить до невеликої короткозорості.

При відсутності ефекту від більш простих операцій, а в деяких ускладнених випадках відразу проводиться вітректомія (видалення склистого тіла) та заміщення його на силіконове масло, яке притискає своїм обсягом сітківку на своє місце. Зір через силіконове масло дуже поганий, тому через деякий час, якщо сітківка прилягла, силіконове масло заміщують на сольовий розчин.

На цьому список операцій, що проводяться при відшаруванні сітківки, не закінчується. Лікарям досить часто доводиться оперувати відшарування сітківки по кілька разів, щоб домогтися анатомічного її прилягання. І в разі незалученості в відшарування макулярної зони, прогноз для зору цілком хороший. В іншому випадку дефект центрального зору залишиться назавжди, і ступінь вираженості його багато в чому буде визначатися тим, як швидко пацієнт звернувся за кваліфікованою допомогою.

Що ви можете зробити…

Раннє виявлення – основний момент в успішному лікуванні розривів і відшарувань сітківки. Увага до якості зору в кожному оці надзвичайно важлива, особливо якщо ви належите до групи підвищеного ризику (наприклад, короткозорість або цукровий діабет). Щодня порівнюйте зір між очима, дивлячись прямо перед собою на один предмет, поперемінно закриваючи очі. Якщо виявите ознаки, перераховані у відповідному розділі вище, негайно звертайтеся до лікаря.

Чи можна попередити появу відшарування сітківки?

У ряді випадків – можна. Якщо у вас короткозорість або дистрофія сітківки, треба регулярно обстежуватися в офтальмолога, а при необхідності – своєчасно проводити профілактичне лікування. Для профілактики відшарування сітківки застосовують лазер або ультразвук. При змінах склистого тіла може бути проведена операція по його заміні. Для запобігання травм ока, що є частою причиною відшарування сітківки, особливо у молодих чоловіків, слід дотримуватися заходів елементарної обережності та правил техніки безпеки як на виробництві, так і в побуті.

Як правильно закапувати очні краплі

Перші півтора місяці після операції вам буде необхідно самостійно закапувати протизапальні очні краплі в опероване око. Навчіться робити це правильно!

При закапуванні крапель голову закиньте трохи назад. Дивитися при цьому потрібно вгору. Нижню повіку злегка відтягніть донизу та закапайте туди краплі. Досить 1-2 крапель. Намагайтеся не торкатися кінчиком піпетки шкіри повік і вій.

Якщо лікар призначив вам кілька ліків, то застосовувати їх слід з інтервалом в 20-30 секунд. Для кожного препарату повинна бути своя піпетка. У тому випадку, якщо ви користуєтеся окремими піпетками, вам слід один раз в день прокип’ятити їх протягом 15-20 хвилин.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти