Контакти

Неоваскулярна мембрана

Запис на прийом
Хороідальна неоваскулярна мембрана

Хороідальная неоваскулярная мембрана (ХНВМ) зустрічається при найбільших різних захворюваннях сітківки, але найбільш часто є проявом вологої форми сенільної макулодистрофії. ХНВМ утворена патологічними кровоносними судинами, вростає в шари сітківки з судинної оболонки. Ці новостворені судини дуже тендітні та легко проникні, що призводить до скупчення крові та рідини в сітківці.

Результатом зростання патологічних судин і кровотеч з них є порушення роботи нервових клітин сітківки, що неминуче веде до зниження зору. Виразність симптомів залежить від розміру хороідальної неоваскулярної мембрани, її близькості до макули та може варіювати від незначного зниження гостроти зору до появи центральної сліпої плями.

Ознаки (симптоми)

  • Області розмитого чорно-білого зору.
  • Спотворення зображення (прямі лінії виглядають зігнутими).
  • Центральна сліпа пляма.

Діагностика

Просте дослідження за допомогою решітки Амслера дозволяє лікарю оцінити локалізацію та поширеність ХНВМ. Звичайна офтальмоскопія – огляд очного дна за допомогою спеціального приладу офтальмоскопу – не дає повної інформації про неоваскулярну мембрану. Потрібно проведення додаткового дослідження з барвником (флюоресцином або індоціаніном зеленим) кровоносних судин сітківки. Зовсім інший погляд на патологію дає оптична когерентна томографія, що робить ультратонкий зріз через сітківку та демонструє патологічні зміни в розрізі.

Лікування

В окремих випадках ХНВМ лазерна коагуляція сітківки (ЛКС) допомагає блокувати проникні новостворені судини, які кровоточать. Однак, при тепловій дії лазеру на судини пошкоджується навколишня та підлегла тканина сітківки, що само по собі може знизити зір. З цієї причини ЛКС призначається з метою не поліпшення, а збереження наявної гостроти зору.

Відносно недавно на практиці стала застосовуватися спеціальна форма лазерної терапії, т.зв. фотодинамічна терапія. Вона ґрунтується на внутрішньовенному введенні препарату під назвою вертепорфін (Візудін), який відкладаючись в стінках судин сітківки, вибірково підвищує їх чутливість до лазерного випромінювання хвилі певної довжини. Таким чином лікарі добиваються цілеспрямованої дії на патологічні новостворені судини та зменшують ступінь ушкодження здорових навколишніх тканин. У ретельно проведених порівняльних дослідженнях вчені переконливо довели, що при певних формах хороідальної неоваскулярної мембрани фотодинамічна терапія дозволяє зупинити прогресування хвороби та домогтися поліпшення зору.

Якщо мембрана невелика, компактна, розташована в стороні від центру макули та виявлена на ранніх стадіях, найтонша мікрохірургічна операція субфовеальная ексцизія, хоча і пов’язана з найвищим ризиком ускладнень серед інших методів лікування ХНВМ, дає найкращий шанс пацієнтові на поліпшення зору.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти