Контакти
НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ НОВИЙ ЗІР ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Лечение косоглазия у детей

Лікування косоокості у дітей

Іноді батьки помічають, що у їх новонародженого малюка очі трохи косять. Не завжди в цьому ховається небезпека, така особливість очного апарату дітей до 1 року. Проходить час, дитина росте і до 8-12 місяців очі немовляти приймають потрібне положення. Якщо цього не відбувається - розвивається косоокість.
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ

Косоокість у дітей

Велика частина інформації про навколишній світ надходить в мозок дитини за допомогою органів зору. Очі навіть називають ділянкою мозку, винесеною на периферію. Тому так важливо з самого раннього віку піклуватися про зір дитини і своєчасно показати її лікарю-офтальмологу. Але переживати завчасно не варто.

 

Слід пам’ятати, що в силу фізіологічних особливостей маленькі діти часто не можуть утримувати очні яблука симетрично, так як у них ще немає правильної фіксації предметів двома очима, це вміння з’являється лише у 8-12 місяців. Батьки повинні уважно стежити за розвитком зорового апарату, щоби не упустити розвиток косоокість у дитини.

 

Косоокість у дитини – це порушення положення очей, коли одне око дивиться рівно, а друге розташоване косо.

 

Косоокість у дітей – це не тільки естетична проблема, а й перш за все, проблема з розвитком зорового апарату. Так як при косоокості, одне око менше включається в роботу і відповідно гірше розвивається.

 

Через що у дитини знижується зір і погіршується здатність до об’ємного сприйняття світу.

Діагностика косоокості у дітей

Першими діагностувати косоокість у дитини можуть батьки. Як це зробити? Для того щоби перевірити роботу очей, батьки повинні розташувати іграшку або яскравий предмет строго посередині обличчя дитини. Після цього направити джерело світла, наприклад ліхтарик, на очі малюка і подивитися на рефлекс, тобто вогник, який відбивається в очах крихти. Відблиски світла повинні відображатися в центрі зіниці дитини, якщо вогник змістився в бік від зіниці або розташований неоднаково на очах – значить у дитини, швидше за все, косоокість.

Але поставити точний діагноз може тільки лікар-офтальмолог після комплексної діагностики зору.

 

Під час огляду лікар:

  • Відстежує рух очних яблук і їх скоординованість.
  • Важливим моментом обстеження є визначення кута косоокості, яке залежить від його виду. Вимірювання кута косоокості вимагає високої кваліфікації лікаря-офтальмолога. На сьогоднішній день золотим стандартом у визначенні девіації або відхилення ока є так звана страбометрія або вимір кута косоокості за допомогою спеціальних призм. Це досить точний метод, який дозволяє вибрати правильну тактику лікування.
  • Дуже важливо при огляді дитини визначити ступінь рефракції ока, тобто ступінь заломлення променів світла в оці дитини. У медичних центрах «Новий Зір» таке дослідження завжди проводять з розширенням зіниці дитини. Це дуже важливо для точного визначення рефракції ока і призначення правильної очкової корекції. Завдяки такому дослідженню, можна адекватно і повноцінно оцінити очне дно дитини і виключити фактори, які можуть спровокувати розвиток косоокості.

Причини розвитку косоокості у дитини

Часто батьки запитують: «Чому у моєї дитини виникла косоокість?»

Насправді, відповісти на це питання однозначно не можна, тому що існує багато причин, які призводять до розвитку косоокості.

  1. Вроджені аномалії рефракції, тобто порушення будови очей. Діти можуть народжуватися з такими аномаліями як: далекозорість високого або середнього ступеня, астигматизм, короткозорість.
  2. Порушення в центральній нервовій системі.
  3. Травми при пологах.
  4. Вроджене захворювання очей або захворювання, придбані на ранніх періодах життя. Коли зір одного з очей відсутній або дуже низький. Це може бути при вродженій катаракті, помутнінні оптичних середовищ ока, при атрофії зорового нерва у дитини, пухлинах ока.
  5. Порушення структури м’язів, їх неправильне прикріплення. Так у розвитку косоокості може бути «винна» одна з декількох м’язів, прикріплених до зовнішньої сторони очного яблука. У всіх нас є очні м’язи – по шість навколо кожного ока. Ці м’язи дозволяють нам водити очима в різних напрямках. З тієї чи іншої причини у деяких дітей якісь з цих м’язів бувають або занадто сильними, або занадто слабкими. При цьому око, до якого прикріплений м’яз, рухається не так як слід. Коли обидва ока повинні одночасно рухатися в сторону, око з перерозвиненим або недорозвиненим м’язом залишається на місці або рухається в протилежному напрямку. Цим і викликано розвиток косоокості у дітей.
  6. Спадкова схильність і ін.

Розрізняють такі види косоокості

Існує більше 20 різних видів косоокості. За своєю причиною, природою, і розвитком – це різні види захворювання і лікуватися вони, повіни по-різному.

 

Фахівці розрізняють косоокість за походженням:

  • Содружня косоокість. При такому вигляді косоокості, косить або ліве, або праве око. При чому величина відхилення приблизно однакова.
  • Монокулярна косоокість. При такій косо відноокості постійно косить виключно одне око.
  • Паралітична косоокість. При такому виді косоокості, косить одне око. І в цьому випадку відсутній рух ока або воно обмежене в сторону дії ураженого м’яза. Як наслідок виникає двоїння зображення, відсутній бінокулярний зір.

Косоокість можна кваліфікувати за часом виникнення:

  • Вроджена
  • Придбана

Косоокість розрізняють по виду відхилення:

  • Збіжна косоокість. При збіжній косоокості у дитини око відхиляється всередину до носа.
  • Розбіжна косоокість. При розбіжній косоокості одне око відхиляється в сторону до скроні.
  • Вертикальна косоокість. При вертикальній косоокості одне око косить вгору або вниз.
  • Змішана косоокість.

Також можуть розрізняти косоокість по стабільності виникнення:

  • Постійна косоокість.
  • Раптова косоокість.
  • Непостійна.

Лікування косоокості у дітей

Перший крок до успішного лікування косоокості починається з комплексної все об’ємної діагностики зору в спеціалізованому офтальмологічному центрі у дитячого лікаря-офтальмолога.

Після постановки діагнозу, важливо відразу ж почати лікування косоокості. Не потрібно чекати поки дитина переросте і втрачати дорогоцінний час. Чим раніше розпочато лікування, тим краще буде результат.

Способи лікування косоокості у дитини:

  • Консервативне лікування косоокості
  • Хірургічне лікування косоокості

У більшості випадків лікування косоокості у дитини в медичних центрах «Новий Зір» починається з консервативних методик лікування.

  • Очкова корекція зору.
  • Оклюзія кращого очі. При косоокості завжди одне око відстає в розвитку від іншого. І щоб поліпшити зір на гірше око, лікар призначає оклюзію кращого ока. Тобто «гарне» око закривається, а «поганим» дитина дивиться.
  • Плюс підключається комплекс апаратного лікування, для розвитку бінокулярного зору.

Якщо у дитини є амбліопія, яка часто розвивається при косоокості, то лікар призначає комплекс вправ для лікування амбліопії. Через якийсь проміжок часу, як правило, це півроку або рік, при неефективності консервативних методик лікування косоокості, переходять до хірургічного лікування косоокості.

 

В чому полягає операція по корекції косоокості? Під час проведення операції на косоокість у дитини, лікар змінює положення ока шляхом зміни роботи очних м’язів. М’яз або укорочують і це називається – резекцією. Або м’яз пересаджують на нове місце і це називається – рецесією. Операція по виправленню косоокості у дітей вважається не дуже складною, але тут величезне значення відіграє досвід хірурга, який виконує операцію. У мережі центрів «Новий Зір» операцію виконують кращі хірурги, які займаються виправленням косоокості у дітей. Це Олена Петрівна Лепіхова – вона вважається кращим фахівцем по виправленню косоокості. Олена Петрівна має величезний досвід і оперує дітей в Київській Харківській та Дніпровській філіях мережі.

 

Головне для ефективного лікування косоокості – це виконувати всі рекомендації лікаря-офтальмолога. І тоді в більшості випадків косоокість виліковується повністю. Важливо пам’ятати, що лікування косоокості – це тривала кропітка праця. І навіть після операції потрібно продовжувати виконувати консервативні методики лікування, щоб закріпити результат і направити зір на правильний шлях розвитку.

Що дає лікування косоокості у дітей

 

Головна проблема при розвитку косоокості у дитини – це відсутність бінокулярного зору.

 

Після виправлення косоокості, коли очі починають працювати в унісон і злагоджено – у дитини формується і розвивається об’ємний зір.

 

Обидва ока працюють в повну силу і мозок задіює всі їх можливості.

 

Вчасно розпочате лікування косоокості, дозволяє запобігти розвитку інших проблем із зором у малюка. Крім того, через косоокість дитину часто дражнять в школі, що призводить до невпевненості в собі і інших психологічних проблем.

 

Все це – ще раз підкреслює важливість лікування косоокості.

Профілактика косоокості

Серед методів профілактики косоокості у дітей розрізняють наступні:

  • Профілактика косоокості у немовлят. Батьки повинні стежити за дотриманням правил зорових навантажень у дітей. Так, наприклад, не можна вішати іграшки немовлятам занадто близько від очей і тільки на одну сторону.
  • Не проводити занадто багато часу за гаджетами.
  • Важливо вчасно показати дитину офтальмологу: в 1 місяць, 3 місяці, рік, щоб не упустити розвиток косоокості і вчасно почати лікування.
  • Дотримуватися гігієни очей. Сьогодні існує косоокість, яке виникає через безперервну роботу на комп’ютері. Оскільки в цей час очі практично не рухаються, м’язи можуть слабшати або спазмуватися. Тому обов’язково під час роботи потрібно робити перерви і виконувати гімнастику для очей.

Мережа офтальмологічних центрів «Новий Зір» оснащена найсучаснішим і передовим обладнанням для діагностики і лікування найрізноманітніших форм косоокості. У нас працює команда кращих фахівців, які спеціалізуються на лікуванні косоокості у дітей. Наші лікарі готові допомогти дітям і дати їм впевненість у житті.

Контакти