Лікування катаракти на різних стадіях

6 October 2021
О том, как развивается катаракта, и как она влияет на зрение человека. А также, о том, как важно вовремя начать лечение

За даними ВООЗ більше 2,2 мільярда людей у світі є повністю або частково сліпими. З них втрата зору у 65 мільйонів чоловік викликана катарактою. Одна з причин такої тенденції – неуважне ставлення до свого здоров’я і, зокрема до зору. Нерідко хворий приходить до лікаря вже з пізньою стадією катаракти, яка супроводжується, як правило, іншими супутніми захворюваннями очей. І тоді повернути колишню ясність зору, вже буває неможливо. Тому не відкладайте відвідування офтальмолога, при перших ознаках зниження зору, записуйтеся на прийом.

Стадії розвитку катаракти

Як же розвивається катаракта? Вікові зміни призводять до порушення структури молекул білка, що в свою чергу викликає помутніння кришталика.
Розвиток вікової катаракти проходить 4 стадії:

Початкова катаракта

Початкова катаракта – це перша стадія захворювання. На цій стадії помутніння з’являється по периферії кришталика і зір, як правило, залишається високим. При початковій стадії катаракти людина, як правило, не помічає погіршення зору і не поспішає звертатися до лікаря. Йому здається, що він просто став гірше бачити: не вистачає освітлення, контури предметів стають злегка розмитими. При замовленні лінз або окулярів доводиться міняти діоптрії. Але зовні, на початковій стадії катаракти, її не можна побачити без спеціальних діагностичних приладів.

Діагностика при патології кришталика досить рутинна і не викликає труднощів. Потрібно перевірити зір і оглянути передній відрізок очного яблука за допомогою біомікроскопії – щілинної лампи.

Як лікувати катаракту на ранній стадії

В даний час при початковій стадії катаракти застосовується як консервативна тактика лікування пацієнтів, так і хірургічна. При терапевтичному, консервативному лікуванні зазвичай призначають різні протикатарактальні препарати. Їх застосовують ТІЛЬКИ НА ПОЧАТКОВІЙ СТАДІЇ РОЗВИТКУ КАТАРАКТИ, поки зір ще не знизився. Ці ліки, як правило, спрямовані на поліпшення обмінних процесів, нормалізацію метаболізму і окислювально-відновного балансу в кришталику.

Але! Важливо враховувати, що добитися стійкого поліпшення обмінних процесів і розсмоктування помутніння в кришталику – неможливо.
На сьогоднішній день ще не створено медикаментозного або фізіотерапевтичного лікування катаракти.

Згодом, початкова стадія катаракти переходить в стадію незрілої катаракти.

Незріла катаракта

Незріла катаракта – це друга стадія захворювання, при якому помутніння захоплюють центральну і оптичну зони.

При незрілій катаракті відбувається помітне зниження гостроти зору, і людина відзначає виражений зоровий дискомфорт, який заважає нормальному життю.

Варто зазначити, що в міру розвитку катаракти, змінюється життя людини в цілому і це виражається не тільки в погіршенні зору. Це відбивається безпосередньо на загальному самопочутті, на психічному і фізичному здоров’ї. Загострюються інші хронічні захворювання, знижується повсякденна активність. У міру того, як погіршується зір, людина боїться сісти за кермо, особливо в нічний час, падає соціальна активність, звужується коло інтересів. А з часом виникають труднощі навіть при виконанні домашньої роботи. Особливо літніх людей пригнічує втрата незалежності і вимушена необхідність вдаватися до допомоги інших людей в своєму повсякденному житті.

Багаторічні дослідження демонструють прямий зв’язок між відновленням зору після операції з видалення катаракти та поліпшенням якості життя.

Як лікувати незрілу катаракту

В даний час немає необхідності чекати дозрівання катаракти, піддавати себе зайвим ризикам і відчувати дискомфорт в повсякденному житті. Світове офтальмологічне співтовариство рекомендує хірургічне лікування катаракти на ранніх її стадіях.

У медичних центрах «Новий Зір» активно впроваджують всі сучасні досягнення світової офтальмохирургии і оперують катаракту методом факоемульсифікації. Факоемульсифікація – це видалення помутнілого кришталика за допомогою ультразвуку. Ця операція безпечна, безболісна і не вимагає накладення швів. Проводиться операція без уколів, під місцевою крапельної анестезією, а тривалість її не перевищує 10 хвилин.

Лікарю медичного центру «Новий Зір» Коваленко Андрію Володимировичу належить Всеукраїнський рекорд за часом операції катаракти – 1 хвилина 56 секунд.

Видалення катаракти на ранніх стадіях забезпечує пацієнту не тільки ідеальний результат і високий зір після операції, але і відсутність необхідності проходити всі стадії «дозрівання» катаракти і, тим самим, обмежувати свою свободу. І що більш важливо, видалення катаракти на незрілій стадії дозволяє уникнути ризику розвитку вторинних захворювань ока під час її дозрівання.

Крім того, сучасна методика факоемульсифікації катаракти не вимагає госпіталізації і не впливає на повсякденний спосіб життя людини. Факоемульсифікація виконується амбулаторно і через деякий час після операції пацієнт йде додому.

Варто відзначити, що сучасна хірургія катаракти дає можливість одночасно виправити, наявні у пацієнта аномалії рефракції, такі як: короткозорість, далекозорість, астигматизм і пресбіопію.

Поліпшення зору при операції катаракти на ранніх стадіях відчувається ще під час операції, але максимального рівня воно досягає протягом перших днів.

Медикаментозне лікування при незрілої стадії катаракти не дає ефекту. І якщо захворювання не оперувати, то воно переходить в стадію зрілої катаракти.

Зріла катаракта

Зріла катаракта – це третя стадія захворювання, і в цьому випадку вся область кришталика зайнята помутніннями. На стадії зрілої катаракти складно говорити про працездатність людини, так як він дуже погано бачить.

Також при зрілій стадії катаракти, помутнілий кришталик збільшується в об’ємі і порушує анатомічні співвідношення в будові ока. Внаслідок чого утруднюється відтік внутрішньоочної рідини і підвищується внутрішньоочний тиск. Все це здатне привести до серйозних ускладнень, наприклад, дуже часто у хворих зі зрілою катарактою розвивається вторинна глаукома. А це дуже небезпечне захворювання, яке призводить до повної сліпоти.

Лікування зрілої катаракти

Основний метод лікування зрілої катаракти – хірургічний. Якщо продовжувати тільки терапевтичне лікування, без проведення хірургічного втручання, то зір може бути безповоротно втрачено. Причина загрози втрати зору – під впливом підвищеного внутрішньоочного тиску, необоротно гине зоровий нерв.

Тому будьте дуже уважні до свого здоров’я, не відкладайте лікування катаракти. Адже результат і якість зору після операції залежить від стадії і щільності помутніння кришталика, а також від наявності інших очних захворювань пацієнта, і від вихідного стану сітківки та зорового нерва.

У медичних центрах «Новий Зір» операцію з видалення катаракти можна виконати максимально щадним способом за допомогою фемто-технології. Це автоматизована безножова хірургія катаракти, яка активно використовується в світі. Фемтохірургія катаракти дозволяє виконати всі маніпуляції максимально точно, безпечно і з високим результатом.
Тому не відкладайте операцію катаракти при зрілій стадії, це може коштувати вам зору.

Перезріла катаракта

Перезріла або іншими словами – молочна катаракта – це четверта стадія захворювання. На цій стадії захворювання активно прогресує і супроводжується розпадом кришталикових волокон. Після чого відбувається розрідження коркового шару кришталика, утворюється каламутна рідина, яка в подальшому розсмоктується і на якийсь час зір навіть може поліпшуватися, але це «прозріння» – короткочасне.

Перш ніж досягти стадії перезрілої катаракти, людина проходить через багато років сліпоти і мук, і зір потім не відновлюється. Після повної відсутності предметного зору пацієнт може бачити тільки обриси предметів.

Важливо, що перезріла катаракта супроводжується небезпекою розвитку інших важких ускладнень. Наприклад, може розвиватися факогенна глаукома, пов’язана з руйнуванням мутного кришталика. Так само перезріла катаракта може ускладнитися розривом капсули кришталика, що в кінцевому рахунку може призвести до загибелі ока.

Лікування перезрілої катаракти

Не потрібно чекати дозрівання катаракти і наражатися на ризик – це загрожує небезпечними наслідками. Сучасна офтальмохірургія пропонує ефективне і безболісне лікування захворювання – видалення катаракти методом факоемульсифікації з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Штучний кришталик або ІОЛ – це оптична лінза, виготовлена зі спеціального полімерного матеріалу, призначена для імплантації в око пацієнта для заміни власного кришталика при його помутнінні. Важливо відзначити, що зір у людини після операції значно поліпшується вже в першу добу, але остаточно стабілізується через деякий час.

Лікування катаракти в медичних центрах «Новий Зір»

Катаракта – це серйозне захворювання очей, викликане помутнінням кришталика, яке без правильного лікування призводить до зниження гостроти і навіть втрати зору. Тому при будь-яких змінах зору обов’язково звертайтеся до офтальмолога. І не відкладайте видалення катаракти «на потім».

Сучасні технології і рівень професіоналізму лікарів «Новий Зір» дозволять виконати операцію безболісно, безножевим методом і з крапельною анестезією. Такий щадний підхід дає можливість робити операцію з видалення катаракти і в 70, і в 80, і навіть в 90 років. Записуйтеся на консультацію до медичних центри «Новий Зір».

НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР