Як стрес впливає на очі та як цьому запобігти

7 December 2022
Вже 9 місяців поспіль українці живуть у стресі. Відчуття страху, тривоги, гніву, роздратування, а також надмірні навантаження, збій режиму дня, неповноцінне харчування – через тривалість такої ситуації організм перебуває у хронічному стресі й часто дає збій.

Надмір адреналіну й кортизолу впливає як на загальне здоров’я, так і на окремі органи й системи. Гормони стресу прискорюють серцебиття й змушують м’язи напружуватися, що стає причиною високого тиску та спазмів. А це призводить і до проблем із зором. Як стрес впливає на очі та що з цим робити, нам розказала Тетяна Петровська, офтальмохірург, головна лікарка медцентру “Новий Зір” в м. Черкаси. 

Короткочасні реакції на стрес

Коли людина потрапляє у стресову ситуацію, в неї розширюються зіниці. Це обумовлено природою: в разі загрози на сітківку має надходити більше світла, щоб краще орієнтуватися у просторі й мати змогу врятуватися. Проте в сучасному світі такий механізм призводить до зорових порушень: на якийсь період звужується радіус периферичного огляду, що називається синдромом “тунельного зору”. Людина бачить лише ту картинку, яка потрапляє на центральну частину сітківки, наче крізь далекогляд.

А через прискорені пульс та дихання відбувається гіпервентиляція легенів – рівень кисню в організмі різко підвищується, вуглекислоти ж, навпаки, знижується. Такий стан, зокрема, притаманний панічним атакам, унаслідок чого в людини нерідко темніє в очах або з’являються зірочки чи мушки.

Судини і стрес

Від стресу передусім страждає судинна система очей: пошкоджуються дрібні капіляри, через які до органів зору надходять кисень і корисні речовини. У разі перепадів артеріального тиску артерії, які живлять зоровий нерв, спазмуються. Це може спровокувати гостре порушення кровообігу – ішемічну оптичну нейропатію. Залежно від обсягу порушень знижується зір, перед очима виникає нерухома темна пляма. До того ж наслідком блокування судин у сітківці можуть стати тромбоз вен чи оклюзія артерій. Тоді зір одного ока миттєво падає, ніби в ньому темніє. Такі стани дуже серйозні, треба терміново їхати до офтальмолога, адже період ефективного лікування триває лише 3 тижні. Проте відновити зір вдається не завжди.

Більше в статті: https://tsn.ua/

Автор
петровська тетяна олександрівна
Головний лікар медичного центру Новий Зір (Черкаси). Офтальмохірург
До всіх новин
НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР