Контакти
Глаукома: види, форми, стадії

Глаукома: види, форми, стадії

7 October 2021
Глаукома - одне з найпоширеніших захворювань очей, яке без своєчасного лікування призводить до сліпоти

Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, глаукома – одна з найпоширеніших захворювань зорових органів в світі, яке без своєчасного лікування призводить до сліпоти. Розвиток глаукоми пов’язано з підвищенням внутрішньоочного тиску. Це руйнує клітини сітківки і, як наслідок, атрофує зоровий нерв. У цій статті ми розглянемо класифікації глаукоми за різними ознаками і стадіями патогенезу.

Глаукому класифікують за різними ознаками – за походженням, віком пацієнтів, механізмом підвищення внутрішньоочного тиску та інше. Зупинимося на видах детальніше.

Форми глаукоми

Визначальним фактором у лікуванні глаукоми вважається встановлення її клінічної форми – відкритокутовій і закритокутовій. Різниця між ними – в механізмі підвищення внутрішньоочного тиску. Щоб встановити форму глаукоми, лікар-офтальмолог проводить гоніоскопію – огляд кута передньої камери ока, що відповідає за дренажну систему.

Відкритокутова глаукома

При такій формі доступ до природної дренажної системи відкритий, але порушення її функцій поступово підвищує внутрішньоочний тиск.

Симптоми. Підступність відкритокутової глаукоми – у відсутності симптомів і практично непомітному перебігу захворювання. Поле зору звужується поступово, а «тунельний» зір характерно на пізніх стадіях. Іноді пацієнти з цією формою хвороби можуть скаржитися на появу райдужних кіл при погляді на джерело світла, «затуманення», розмитість контурів.
Як правило, відкритокутова глаукома вражає обидва ока. При цьому патогенез протікає асиметрично. Часто пацієнт випадково визначає, що практично не бачить на одне око.

Закритокутова глаукома

У разі, коли внутрішньоочна рідина накопичується через відсутність доступу до природної дренажної системи ока, райдужка перекриває кут передньої камери і тиск зростає. Через те, що кут камери стає гострим, маленьким і потім закривається повністю, таку форму глаукоми називають закритокутовою, або вузькокутовою, остроугольной, наріжною.

Симптоми. Закритокутова форма зустрічається набагато рідше, ніж відкритокутова, і часто супроводжується гострими нападами глаукоми. Серед інших ознак:

 • різкий біль в оці і у відповідній половині голови;
 • почервоніння очного яблука, набряк рогівки, розширення зіниці і відсутність його реакції на світло;
 • ореоли навколо джерел світла;
 • різке зниження зору аж до повної сліпоти.

У групі ризику – люди похилого віку і пацієнти з далекозорістю. Закритокутова глаукома вимагає негайного лікування, наприклад, краплями для зниження внутрішньоочного тиску. Якщо тиск продовжує бути високим, необхідна операція.

Класифікація за походженням

За походженням глаукоми можна розділити на вроджену і придбану. Вроджена часто буває спадковим захворюванням, придбана розвивається в процесі життя в силу різних факторів. Придбану поділяють на первинну і вторинну.

Вроджена глаукома

Обумовлена аномаліями розвитку ока ще на етапі ембріона – наприклад, викривленням кута передньої камери або інших очних захворювань, перенесених до або під час пологів. Виявляється в ранньому віці – в перші 4 роки життя. Діти з вродженою глаукомою відрізняються неспокійною поведінкою, рясним сльозовиділенням, часто потирають очі, дуже чутливі до світла.

Первинна глаукома

Це найпоширеніший вид глаукоми. Первинна глаукома розвивається на здорових очах без явних на те причин. Як правило, це трапляється в силу віку (після 60-65 років), тоді глаукома називається віковою; як наслідок цукрового діабету (діабетична глаукома), захворювань нервової системи, щитовидної залози та ін.

Вторинна глаукома

Розвивається внаслідок інших захворювань ока – запалень, зсуву кришталика, катаракти, опіків або пухлини ока, хірургічних операцій на очах і ін. Виходячи з причин, що викликають вторинну глаукому, хвороба може набувати різних форм:

 • Увеальна, або запальна. Увеїти – запалення судин оболонки ока, які можуть привести до закупорки тканин, а іноді і до зрощення зіниці. Це підвищує тиск в оці, оскільки волога не може нормально циркулювати. Постувеальная глаукома – це важке ускладнення увеїту, ранній розвиток якого призводить до сліпоти.
 • Факогенна. Виникає через пошкодження кришталика, який може зміститися і перекрити зіницю. Різновиди Факогенної глаукоми: факоморфічная (розвивається через надмірний набряк кришталика) і факолітична, при якій кришталик «тане», забивається передня камера і, як наслідок, підвищується тиск.
 • Неоваскулярна. Атеросклероз, цукровий діабет, інші системні хвороби погіршують кровопостачання в організмі в цілому і в сітківці зокрема. Через порушення відтоку крові в сітківці і райдужці формуються нові судини, які можуть закупорити природні шляхи відтоку водянистої вологи.
 • Травматична і посттравматична. Порушення роботи дренажної системи ока може спровокувати механічна травма зі зміщенням тих чи інших очних структур. Наприклад, після опіків протягом перших годин збільшується вироблення внутрішньоочної рідини. Якщо волога не встигає виводитися, це підвищує внутрішньоочний тиск.
 • Афакічна. Афакія (відсутність кришталика) супроводжується випаданням склоподібного тіла, яке затискається в зіниці. Це перегороджує відтік рідини.
 • Неопластична. У разі розвитку пухлини ока, може підвищитися ВГД – новоутворення тиснуть на очні структури.
 • Пігментна. Колір очей визначає пігмент меланін. Він знаходиться в райдужній оболонці. Якщо його утворюється занадто багато, він накопичується на поверхні райдужки і потрапляє в трабекули (дренажні тканини), закупорюючи їх.
 • Стероїдна. Виникає при тривалому прийомі кортикостероїдів, наприклад, у хворих на аутоімунні захворювання або бронхіальну астму.

Стадії глаукоми

Крім виду і форми захворювання, важливу роль у визначенні методів лікування грає стадія розвитку глаукоми. Розрізняють 4 етапу патогенезу хвороби.

Перша стадія – початкова. Для неї характерні тимчасові перепади внутрішньоочного тиску. Також спостерігаються невеликі зміни в парацентральной області поля зору. Дуже часто початковий етап хвороби проходить непомітно для пацієнта, але при обстеженні лікар вже може помітити порушення в зорової функції.

Друга стадія – розвинена. На цій стадії звуження поля зору з носової сторони може перевищувати 10%. Глаукоматозное зміщення диска зорового нерва вже досить виражено. Для ранньої стадії також характерне утворення дугообразного сліпого ділянки – скотоми Бьеррума.

Третя стадія – запущена. Пацієнт описує поле зору, як звужене – тунельне. На цьому етапі показник становить менше 15% від точки фіксації.

Четверта стадія – термінальна. Глаукома призводить до повної втрати предметного зору. Сприйняття світла зберігається, але пацієнт вже не може розпізнавати предмети. Якщо не спостерігається навіть ознак слабовидения і реакції на джерела світла, настає абсолютна глаукома – повна втрата зору.

Подбайте про себе – запишіться на огляд до офтальмолога!

Головне, що слід запам’ятати при глаукомі, – вона небезпечна, але при виявленні на початкових стадіях це захворювання можна взяти під контроль. Своєчасна діагностика глаукоми дозволяє обмежитися медикаментозним лікуванням і незначною корекцією дієти і способу життя. Регулярні огляди у офтальмолога, особливо після 40 років, допоможуть зберегти зір надовго. Подбайте про себе і своїх близьких – запишіться на діагностику в клініку «Новий Зір» вже зараз!

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти