Діабетична ретинопатія (діабет ока)

Запис на прийом
Цукровий діабет підвищує ризик розвитку катаракти та глаукоми, але найбільшу загрозу для зору несе ураження сітківки

Цукровий діабет – це серйозне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не секретує достатньої кількості інсуліну, або організм не реагує на інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) в крові. Діабетом можуть хворіти і дорослі, і діти.

Що відбувається зі сітківкою при діабеті

У більшості хворих на діабет на сітківці з’являються діабетичні зміни після 20 років хвороби. Поразка сітківки при діабеті називається діабетичну ретинопатією.

Шкідливий вплив підвищеного цукру в крові позначається насамперед на судинах, в т.ч. судинах сітківки. Початкова стадія діабетичної ретинопатії (ДР) називається непроліферативною. Стінки артерій стають крихкими, проникними. Це проявляється утворенням точкових крововиливів, локальними мішечкуватими розширеннями артерій мікроаневріизмами. Через проникні судини в сітківку виходить рідка частина крові, що призводить до набряку сітківки, і при залученні в процес центральної частини сітківки макули знижується зір.

У наступній стадії діабетичної ретинопатії, що позначається як проліферативна, порушення кровообігу в сітківці веде до її ішемії (кисневого голодування). У відповідь на це організм намагається створити нові судини, щоб підтримати адекватний рівень кисню в сітківці. Цей процес називається неоваскулярізацією. Однак, ці новоутворені судини недосконалі, і вони стають джерелами кровотеч. Кров може потрапляти в шари сітківки та в склисте тіло, викликаючи появу плаваючих помутнінь (мушок) разом зі зниженим зором.

На пізніх стадіях діабетичної ретинопатії, продовження зростання новоутворених судин і рубцевої тканини може привести до розвитку відшарування сітківки та глаукоми.

Ознаки (симптоми)

Вплив діабетичної ретинопатії на зір різний і залежить від стадії хвороби. Деякі симптоми, які найбільш часто зустрічаються, представлені нижче, але список далекий від завершеності.

  • Розмитий зір (часто змінюється в залежності від рівня цукру в крові).
  • Мушки та блискавки.
  • Різка втрата зору.

Діагностика

Люди, що хворіють на діабет, повинні регулярно проходити обстеження очей, щоб вчасно виявити розвиток очних ускладнень і розпочати відповідне лікування якомога раніше. Діабетики повинні перебувати під частим спостереженням у терапевта або ендокринолога, які, в свою чергу, працюють в тісному зв’язку з офтальмологом.

Діагноз діабетичної ретинопатії ставиться на підставі детального огляду очного дна за допомогою офтальмоскопу. Для документації змін на сітківці іноді роблять серійні фотографії очного дна за допомогою фундус-камери. Для локалізації судин, з яких сочиться рідина та викликає макулярний набряк, можуть провести флюоресцінову ангіографію.

Лікування

Існує цілий ряд лікувальних процедур, які проводяться в залежності від стадії діабетичної ретинопатії. Набряк макули та новоутворення кровоточивих судин зустрічається найчастіше і вимагає проведення панретинальної, тобто захоплюючої всю сітківку, лазерної коагуляції сітківки (ЛКС). ЛКС ґрунтується на застосуванні лазерної енергії, яка доставляється до потрібних місць на сітківці через прозорі середовища ока – рогівку, вологу передню камеру, кришталик і склисте тіло – без єдиного розрізу.

Лазер використовується для припікання областей сітківки, що зазнають кисневе голодування, поза зоною, відповідальної за центральний зір. Руйнування ішемічної сітківки прибирає стимул для новоутворення судин і стабілізує процес. І хоча в периферичному полі зору утворюється безліч точкових сліпих плям, вони непомітні для хворого. Крім того, коагуліруються вже утворені патологічні судини, що зменшує набряк і кровоточивість. Мета ЛКС – зупинити прогресування хвороби. Як правило, потрібно кілька курсів лазерного лікування.

Вітректомія – інша операція, часто необхідна для пацієнтів з діабетичною ретинопатією, у яких розвивається масований крововилив, що не розсмоктується, в склисте тіло, що позначається як гемофтальм. Під час вітректомії хірург акуратно видаляє кров і саме склисте тіло та замінює його на сольовий розчин. У той же час розсікаються рубці, які тягнуть сітківку та викликають її розриви та відшарування, та припікаються лазером або діатермокоагулятором судини, що кровоточать.

У діабетиків підвищений ризик відшарування сітківки. Її розриви можуть припікатися лазером. Відшарування сітківки вимагає хірургічного лікування, спрямованого на повернення сітківки на місце.

Профілактика

Вчені в результаті багаторічних спостережень з’ясували, що діабетики, які підтримують нормальний рівень цукру, мають менше ускладнень з боку очей, ніж ті, хто погано контролюють його. Правильне харчування та фізичні вправи відіграють велику позитивну роль в загальному стані здоров’я хворих на діабет.

Люди, які страждають на діабет, можуть значно знизити ризик очних ускладнень, регулярно спостерігаючись у офтальмолога. Більшість ускладнень лікується набагато успішніше, якщо виявляються на ранніх стадіях.

НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР