Контакти

Дальтонізм

Запис на прийом
Дальтонізм, нездатність правильно визначати ті чи інші кольори, може мати спадкову природу або бути викликаним захворюванням зорового нерву або сітківки

Набутий дальтонізм має місце тільки на оці, де вражена сітківка або зоровий нерв. Йому також властиво прогресуюче погіршення з часом і труднощі в розрізненні синього та жовтого кольорів. Спадковий дальтонізм зустрічається частіше, вражає обидва ока і не погіршується з часом. Цей варіант дальтонізму в різній ступені вираженості присутній у 8% чоловіків і 0,4% жінок.

Спадковий дальтонізм пов’язаний з X-хромосомою та практично завжди передається від матері-носія гена до сина.

Дальтонізм може бути частковим (пов’язаним з окремими кольорами) або повним (пов’язаним з усіма кольорами). Повний дальтонізм зустрічається дуже рідко і, як правило, в поєднанні з іншими серйозними вродженими дефектами очей.

Фоторецептори, що називають колбами, відповідальні за сприйняття кольору в людській сітківці. Колбочки сконцентровані в центральній області сітківки, макулі, і бувають трьох типів: перший – містить пігмент, чутливий до червоного кольору, другий – до зеленого і останній – до синього. Проблеми з кольоросприйняттям з’являються, коли один або більше з пігментів повністю відсутні, функціонально неробочий, або він присутній в недостатній кількості. Нормальний кольоровий зір називається тріхромазія. У ситуації недостатнього синтезу одного пігменту (до речі, найчастіше зустрічається) говорять про аномальну тріхромазію. А діхромазія, згідно з логікою, характеризується повною відсутністю одного пігменту в сітківці.

Ознаки (симптоми)

Прояви дальтонізму індивідуальні в кожному конкретному випадку та різноманітні як і кількість кольорів і відтінків у веселці. На щастя, серйозні порушення сприйняття кольору зустрічаються набагато рідше легких. При частковому дальтонізмі зустрічаються:

  • Проблеми з розрізненням червоного та зеленого кольорів (найбільш часто).
  • Проблеми з розрізненням синього та зеленого кольорів (менше часто).

Симптоми більш серйозних вроджених (рідко – набутих) форм дальтонізму можуть включати:

  • Всі предмети виглядають пофарбованими в різні відтінки сірого.
  • Низька гострота зору.
  • Ністагм.

Діагностика

Дальтонізм визначається на спеціальних поліхроматичних таблицях Рабкіна. Кожна таблиця складається з безлічі кольорових кружків і точок, однакових за яскравістю але трохи різних за кольором. Таким чином, дальтонік, не розрізняє присутні в таблиці кольори, таблиця постане однорідною, а людина з нормальним кольоросприйняттям (нормальний тріхромат) розгледить цифру або геометричну фігуру, складені з кружків одного кольору.

Лікування

Дальтонізм в даний час ніяк не лікується. Особи, які страждають легкими формами дальтонізму, вчаться асоціювати кольори з певними об’єктами та зазвичай здатні визначати кольори в повсякденному житті, як і люди з нормальним кольоросприйняттям. Однак, їх відчуття кольорів сильно відрізняється від нормального.

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти