Запалення слізного мішка (дакріоцистит)

Запис на прийом
Дакріоцистит - це запалення слізного мішка, який знаходиться між носом і внутрішнім кутом повік.

Зазвичай він виникає через порушення прохідності носослізної протоки, яка проводить слізну рідину в носову порожнину. У мішку скупчуються патогенні бактерії, та розвивається запалення. Дакріоцистит може бути гострим або хронічним. Безпосередніми його причинами можуть служити вроджена непрохідність слізних шляхів, травма, будь-яке інфекційне захворювання ока або його наслідки.

Запалення слізного мішка правого ока.

Часто слізний мішок запалюється у новонароджених. Є в офтальмології навіть окремий термін «дакріоцистит новонароджених». Трапляється це через недорозвиненість слізних шляхів у малюків, що сприяє легкому виникненню непрохідності. Часто інфекція повторюється кілька разів, але в кінці кінців ця проблема самоліквідується в міру росту дитини. У дорослих дакріоцистит може розвинутися як ускладнення пошкодження або запалення носових ходів – та й, після банальної застуди. У більшості випадків, однак, причина невідома.

Ознаки дакріоциститу

  • Зазвичай виникає з одного боку.
  • Нестерпна сльозотеча.
  • Хворобливість, почервоніння та набряк у внутрішньому куті ока.
  • Виділення з ока.

Діагностика

При обстеженні з’ясовується вираженість запалення та наявність поєднаної очної патології.

Лікування

Лікування дакріоциститу залежить від віку пацієнта, того, гострий або хронічний це процес, і його причини.
Новонародженим спочатку роблять легкий масаж області проекції слізного мішка, щоб спробувати вирішити закупорку протоки, в комбінації з антибактеріальними краплями та мазями для придушення інфекції. Операція може знадобитися при відсутності ефекту від консервативного лікування.

Перед операцією доктор призначає масивну антибактеріальну терапію, щоб уникнути інфекційних ускладнень, в т.ч. з боку головного мозку, оскільки венозна кров з цієї області може потрапити в порожнину черепа, та при відповідних умовах може розвинутися абсцес мозку або гнійний енцефаліт. Операція проводиться під загальним наркозом. Сенс операції полягає у відновленні нормального сполучення між кон’юнктивальної порожниною та порожниною носа.

У дорослих можна спробувати домогтися прохідності слізних шляхів їх форсованим промиванням дезінфікуючими розчинами. У випадках, коли медикаментозне лікування не допомагає, або захворювання стало хронічним, виникає потреба в оперативному лікуванні. У таких ситуаціях зазвичай проводять ендоскопічну дакріоцисториностомію, коли розрізи робляться не з боку шкіри, а з боку слизової носа. Більш болючий, але й більш надійний варіант при відсутності необхідного обладнання або досвіду – класична дакріоцисториностомія через звичайний доступ. Результат, якого домагаються, відновлення нормального току слізної рідини.

НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР