Контакти
Чи можна вилікувати катаракту або сповільнити її розвиток медикаментами

Чи можна вилікувати катаракту або сповільнити її розвиток медикаментами

5 October 2021
Найефективніший надійний метод лікування катаракти - це мікрохірургія ока. Його використовують вже дуже давно, тому техніки і обладнання постійно вдосконалюються.я.

У рекламних роликах, медичних журналах і в інтернеті постійно з'являється інформація про операції з лікування катаракти. Але не всі відразу погоджуються на цей крок. Багато хто вірить в те, що катаракту можна вилікувати медикаментами. Чи так це насправді і які можуть бути наслідки, якщо не погодитися на операцію?

Що таке катаракта?

Катаракта – помутніння кришталика ока внаслідок вікових змін. Причиною є втрата еластичності кришталика, зміна його структури, щільності, а також накопичення білкових відкладень всередині. Катаракту можна віднести до природних процесів старіння, тому вона з великою ймовірністю зачіпає людей старше 60 років.

Сьогодні в медицині є три способи впливу на катаракту:

 • Медикаменти;
 • Апаратна методика;
 • Хірургічна операція по лікуванню катаракти.

Розглянемо їх докладніше.

Медикаментозне лікування катаракти

Медикаментозне лікування катаракти включає ряд препаратів, які нормалізують обмінні процеси в оці і уповільнюють патологічні зміни в кришталику. Лікарські засоби мають різний ефект:

 • вітаміни і амінокислоти спрямовані на підтримку обмінних процесів в оці і підживлення кришталика;
 • розчини і краплі з антиоксидантною дією – захист від вільних радикалів також може призупинити процеси руйнування в тканинах ока;
 • комплексні препарати розчиняють каламутні білкові структури в кришталику, але не можуть відновити його прозорість повністю;
 • деякі краплі, мазі і таблетки перешкоджають утворенню нових білкових утворень в кришталику, і є профілактичним засобом.

Безопераційне лікування катаракти

Існують апаратні методики, що уповільнюють негативний вплив катаракти:

 • Окуляри Сидоренко. Дія заснована на вакуумному масажі очей за допомогою міні-барокамер, розміщених в оправі для окулярів. Апарат сприяє нормалізації обмінних процесів і кровообігу, уповільнює дистрофічний процес.
 • Окуляри Панкова. Працюють за допомогою світлових хвиль, стимулюючи обмінні процеси в оці. Сприяють живленню кришталика і підтримують його нормальну структуру.

Апаратне лікування катаракти можна застосувати на ранніх стадіях і дає тимчасовий ефект.

Чого робити не варто?

Офтальмологи строго не рекомендують наступне:

 • Використовувати краплі і вітаміни для лікування катаракти без повного обстеження очей і вказівок лікаря. У різних випадках окуліст призначає різні препарати, в залежності від особливостей організму пацієнта;
 • Вдаватися до "бабусиних" методів лікування катаракти – трави, настої, закопування меду в очі можуть не тільки не допомогти, а й нашкодити здоров'ю;
 • Зовсім відмовлятися від лікування, думаючи, що все обійдеться – запущений процес помутніння з роками лише погіршується.

Наслідки невиліковної катаракти

Якщо катаракту не лікувати роками, це може призвести до небезпечних наслідків. Кришталик продовжує ставати каламутним, білкові маси накопичуються у великому обсязі. Вони набувають щільної структури, стають буквально "кам'яними". Ніякі краплі і окуляри на цьому етапі вже не допомагають. Єдиний вихід – хірургічне втручання. В іншому випадку відбувається повна втрата зору.

Сама ж операція на останніх стадіях катаракти вкрай складна. Старий кришталик дроблять за допомогою спеціальних інструментів – це легко на початкових стадіях хвороби, але якщо тканини кришталика дуже щільні, його важко перевести у вигляд емульсії, отже – вийняти з ока. Це ускладнює завдання лікарям, продовжує час операції і збільшує ризик розвитку ускладнень.

Тому важливо йти на операцію вчасно!

Операція з видалення катаракти в клініці Новий Зір

Найефективніший надійний метод лікування катаракти – це мікрохірургія ока. Його використовують вже дуже давно, тому техніки і обладнання постійно вдосконалюються.

Ультразвукова методика залишається актуальною і зараз. Це безпечна процедура, яка проходить під місцевою анестезією. Через розріз до 2 мм кришталик виймають з ока і замінюють на новий. У той же день пацієнт починає добре бачити, а розріз регенерується самостійно без операційних швів.

Крок вперед офтальмологія зробила з винаходом лазерної технології по видаленню кришталика. Вона не вимагає хірургічних розрізів взагалі, тому швидка, ефективна і безпечна.

У клініці Новий Зір працюють лікарі, які оперують катаракту протягом декількох хвилин. Навіть в найбільш запущених ситуаціях пацієнт повертає свій зір і дивується: "Чому я не зважився на операцію ще 10 років тому?"

Лікування катаракти медикаментами можливо лише на ранніх стадіях. Але навіть в цьому випадку воно не позбавляє від захворювання повністю. Процес помутніння кришталика можна трохи сповільнити, але не зупинити. А повернути прозорість ураженим клітинам вже неможливо. Не варто боятися хірургічного втручання. Вчасно звернувшись до фахівця, можна повернути повноцінний зір на довгі роки. Адже операція з видалення катаракти давно вважається золотим стандартом в медицині для лікування цієї патології.

Автор
пархоменко георгій якович
Головний лікар мережі медичних центрів «Новий Зір» (Київ). Офтальмохірург
До всіх новин
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти