Базально-клітинний рак шкіри

Запис на прийом
Базально-клітинний рак - це різновид раку шкіри, який найчастіше зустрічається на обличчі або шиї, нерідко на повіках або носі.

Ракові клітини походять з базального, тобто найглибшого шару шкіри. Пухлина середніх розмірів на нижньому повіці (зверніть увагу на схожість країв пухлини з перлами)

Базально-клітинний рак шкіри – це найпоширеніша форма раку шкіри. Частота зростає з віком. Люди з білою шкірою страждають цим захворюванням частіше, ніж темношкірі. Існує безпосередній зв’язок між часом перебування під прямими променями сонця та частотою базально-клітинного раку. Люди, що працюють під відкритим небом або живуть в районах з високою сонячною радіацією, мають підвищений ризик захворювання.

Вважається, що ультрафіолетова частина сонячного спектра відповідальна за розвиток хвороби в більшості випадків. Темна шкіра відрізняється від світлої великим вмістом меланіну в ній. Меланін, як відомо, це чорний пігмент, що міститься в спеціальних клітинах шкіри, функцією якого є поглинання та нейтралізація шкідливого впливу ультрафіолету. Тому темношкірі люди мають у своєму розпорядженні більший захист проти активної частини спектра сонячного випромінювання та менше хворіють на рак шкіри.

Ознаки базально-клітинного раку шкіри

  • Характерна локалізація на повіках, частіше – на нижньому.
  • Починається як невелике розростання.
  • Класично виглядає як вузлик, не відрізняється за кольором від навколишнього здорової шкіри, з поглибленням в центрі.
  • Краї пухлини можуть виглядати як перламутр.
  • Ніяк не турбує, але може викликати виворіт або заворіт повіки на стадії, що вже далеко зійшла.

Лікування

Якщо пухлину не лікувати, вона поступово розростається в підлеглу тканину. На щастя, базально-клітинний рак шкіри відноситься до тих рідкісних видів злоякісних новоутворень, які не дають метастазів в інші органи.

Пухлина може бути видалена або хірургічно, або променевими методами. Як і при всіх видах раку, важлива своєчасність виявлення хвороби та початку його лікування.

Профілактика

Людям з підвищеним ризиком розвитку базально-клітинного раку шкіри, особливо тим, у кого біла шкіра та світле волосся, рекомендується уникати тривалого перебування під відкритим сонцем. Використовуйте сонцезахисні окуляри для захисту ніжної шкіри повік від ультрафіолетового світла. Захисні головні убори, тенти і т.і. також важливі при проведенні часу під відкритим небом.

НОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІРНОВИЙ ЗІР